Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
PlayLISTEN LIVE RADYO BABYLON Hush by Bowerbirds (The Clearing)
on Sleepwalkıng (02:00-07:00)

Blog Masaüstü Müziğin Teknolojik Geleceği

 • AuthorBabylon Blog
 • DateFebruary 26 12:00 PM
Müziğin Teknolojik Geleceği

Prodüksiyon, dağıtım, erişim ve performans dahil olmak üzere müziğin her alanında etkin bir şekilde gelişmekte olan teknolojilerin son dönemde getirdiği en ilginç örnekleri ve bu yeniliklerin başını çeken ilham verici sanatçıları inceliyoruz.

Kayıt teknolojilerinden yeni enstrüman gelişimine, müziğimizi dinlediğimiz portatif cihazlardan Spotify ve Apple Music gibi streaming servislerine, akıllı kulaklıklardan sanal uygulamalara ve sanal gerçekliğe... Müzik ve teknoloji, iç içe örülmüş yollarda ilerlemeye devam ediyor. Prodüksiyon, dağıtım, erişim ve performans dahil olmak üzere müziğin her alanında etkin bir şekilde gelişmekte olan teknolojilerin son dönemde getirdiği en ilginç örneklere ve bu yeniliklerin başını çeken sanatçılara göz atıyoruz.

Beck – Sound and Vision (2013)

Geçtiğimiz yıllarda birçok farklı sanat dalına heyecan getiren sanal gerçeklik teknolojisi ve VR’a erişim yavaş yavaş kolaylaşırken, müziğin son dönemdeki en ilginç deneyleri, buradan çıktı. Sanatçılarla teknoloji şirketlerinin arasında doğan işbirlikleriyle gelişen VR, şimdiye kadar performans ve konser deneyimlerine, promosyon olanaklarına ve müzik videolarına yepyeni bir yaklaşım olarak kullanıldı.

Jack White – Freedom at 21 (2014)

Başlık sahiplerini rüyaların içerisine, kendilerini görebilecekleri ve katılabildikleri animasyonlu dans partilerine davet eden Wevr videoları, aynı zamanda izleyenin vücut hareketleri ve bakış açılarıyla değişebiliyor. Bu alanda öncü olmuş diğer müzisyenlerin arasında ise yine R&B sanatçısı D∆WN, the Weeknd ve Squarepusher yer alıyor.

Future Islands – Old Friend

Tamamen VR bir albüm deneyimi hazırlamış en yeni isim ise; kendini fütürist olarak tanımlayan İran doğumlu Ash Koosha. Sinestezisi olan prodüktör, son albümü I AKA I’da yer alan seslere ve müzikal temalara görsel temsiller, tekabül eden şekiller, ağırlıklar, dokular ve renkler geliştirerek sanatçı Ali Eslami ile beraber ses heykellerinden oluşan 20 dakikalık bir parça geliştirdi.

SnowVR Trailer

Koosha’nın iş birliklerinden bir diğeri de, 2017 yılında tamamen VR bir mekan yayınlayacak olan Boiler Room’la gerçekleşti. Kendisinin eylül ayındaki seti tamamen VR aracılığıyla izlenebiliyor.

Ash Koosha – Boiler Room set

Uzun zamandır teknolojiyle müzik arasında köprü görevi gören İzlandalı sanatçı Björk’se en son albümü Vulnicara için Apple Music ile beraber Björk Digital adlı projeye atıldı. Bu vesileyle albümün her parçası için farklı yönetmenler kullanarak hazırladığı videolarla baştan sona VR bir albüm yaratan ilk isim olarak karşımıza çıktı. 2016 yazının sonuna doğru sergisi açılan, kliplerindeyse seyircileri Björk’ün ağzından yanardağların ağzına kadar taşıyan Björk Digital, Londra, Tokyo, Syndey ve New York gibi şehirleri geziyor.

Björk – Black Lake

Björk’ün müziğiyle başlattığı bir diğer büyük yenilikse dijital uygulamalar kapsamında oldu. Bir önceki çalışması Biophilia’yı albüm olarak yayınlamanın dışında aplikasyon olarak da dinleyiciyle buluşturan sanatçı, aplikasyonda albüm için kendi yarattığı enstrümanları doğa ile müzik arasında bağlantı kurarak kullanıcılarına beste yaratma imkanı sunuyor. İskandinav ülkelerdeki okullarda müfredata dahil edilen Biophilia projesi, aynı zamanda New York modern sanat müzesi MoMA’da sergilenen ilk dijital uygulama oldu.

Björk – Biophilia Project

Her zaman teknolojiye ayak uydurmuş ilk adaptörlerinden biri olan, ambient müzik efsanesi, bir zamanların glamcisi Brian Eno ise, son projesinde uygulamalardan faydalanarak sonsuzluğa uzanan bir deneme yaptı. 2016’da yayınlanan konsept albüm The Ship için generatif bir film projesi hazırlayan Eno, bu sefer de üretken deneyini müziğin kendisine odaklıyor.

Brian Eno – The Ship Project

Reflection adını taşıyan albüm için Eno, Peter Chilvers’la beraber çalışarak müzikal algoritmalar aracılığıyla günün farklı saatlerinde farklı tonlara ve hızlara evrilen generatif bir uygulama yarattı.

Brian Eno – Reflection

Tüm bunların yanı sıra yapay zeka, canlı kodlama ve daha nice teknolojiyi kullanan müzikal yenilikler her gün ortaya çıkmaya devam ediyor. Londra odaklı proje Jukedeck, algoritmalar kullanarak şirketler için telifsiz arka fon müziği yazabilirken, geliştirilen duyusal teknolojiler sensörler eşliğinde insan vücudunu enstrümana dönüştürerek müzik yaratabiliyor.

Sound on Intuition

Bir yandan IRCAm Institute gibi yerler interaktif, seyircinin de besteye katılabileceği performans deneyimleri yaratmaya bakarken, Sonic Pi gibi programlama lisanları anında ve spontane kompozisyon oluşturmaya odaklanıyor. Arduino gibi programlamaya teşvik eden günlük teknolojiler meyve ve sebzeleri bile birer enstrümana çevirirken Ossic X anatomik kalibrasyonla kullanıcının fiziksel özelliklerine göre ses veren kulaklıklar geliştiriyor.

BeetBox

Tüm bu yeniliklerle teknoloji ve müzik hızlı bir şekilde yan yana gelişimine devam ederken sanal gerçekliğin, geliştirilen uygulamaların geleceği ve oluşturabilecekleri deneyimlerin sınırını kestirmek hala mümkün görünmüyor. Teknoloji şirketleriyse önümüzdeki yıllarda eski bağlam ve kavramlardan bağımsız, yepyeni müzikal deneyimler sunmanın peşinde.

Müzikseverin Rehberi: Chicago, IL
Fresh
BlogTravel Notes

Müzikseverin Rehberi: Chicago, IL

Yesterday

 • CategoryBlog
 • AuthorBabylon Blog
 • DateMay 21 3:51 PM
READ
Yakın Mercek: Acid Pauli
Fresh
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Acid Pauli

3 days ago

 • CategoryBlog
 • EventLAST NIGHT @ CAPPADOX: ACID PAULI, NUSAIBIN, AH! KOSMOS
 • ArtistAcid Pauli
READ
Yasmine Hamdan ve müzikal işbirlikleri
Fresh
BlogSanatçı İncelemeleri

Yasmine Hamdan ve müzikal işbirlikleri

4 days ago

 • CategoryBlog
 • ArtistYasmine Hamdan
 • AuthorBabylon Blog
READ
Yakın Mercek: Dead Combo
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Dead Combo

6 days ago

 • CategoryBlog
 • EventDEAD COMBO - BÜYÜK EV ABLUKADA FIRTINAYT
 • ArtistDead Combo
READ
Emma Shapplin ve Avrupa’nın Cross-Over Sopranoları
BlogSanatçı İncelemeleri

Emma Shapplin ve Avrupa’nın Cross-Over Sopranoları

6 days ago

 • CategoryBlog
 • EventEMMA SHAPPLIN B2B MERCAN DEDE
 • ArtistEmma Shapplin
READ
Babylon'un Caz Kökleri
BlogMasaüstü

Babylon'un Caz Kökleri

22 days ago

 • CategoryBlog
 • AuthorBabylon Blog
 • DateApril 30 11:00 AM
READ
Müzik ve Sokak Sanatının Buluşması: Kolektif Ruhu
BlogMasaüstü

Müzik ve Sokak Sanatının Buluşması: Kolektif Ruhu

A month ago

 • CategoryBlog
 • AuthorBabylon Blog
 • DateApril 09 11:00 AM
READ
!f İstanbul ile sahneden beyaz perdeye
BlogMasaüstü

!f İstanbul ile sahneden beyaz perdeye

3 months ago

 • CategoryBlog
 • AuthorBabylon Blog
 • DateFebruary 15 1:41 PM
READ
Yükleniyor
Back Top
Close
Close
Close
Close

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.