Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Blog Masaüstü Fairuz’dan Souad Massi’ye: Güneşin Kadınları

 • Sanatçı Aynur Doğan, Sevdaliza, Ceylan Ertem
 • Etkinlik Sevdaliza (Güneşin Kadınları), Ceylan Ertem, Selda Bağcan & Boom Pam (Güneşin Kadınları)
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih17 Ekim 2016 16:51
Fairuz’dan Souad Massi’ye: Güneşin Kadınları

Protest müziğin özgün temsilcilerinin Babylon sahnesine konuk olacağı Güneşin Kadınları konser serisinden hareketle, başardıklarını büyük engeller aşarak yapmış, farklı coğrafyalarda ilham verici üretimlerde bulunmuş kadın müzisyenlerin hikayelerine bakıyoruz.

Hazırlayan: Cem Kayıran

Fairuz

Fairuz’dan Souad Massi’ye: Güneşin Kadınları

Orta Doğu’nun en büyük satış rakamlarına ulaşmış müzisyenlerinden biri olan Fairuz, ülkesi Lübnan’ın en tanınmış müzisyeni. Gerçek adı Nouhad Haddad olan müzisyen, genç yaşta başlayan kariyerinde büyük başarılar elde etti. 20 civarında müzikalde yer alan Fairuz’un 60 yıla yakın kariyerinde bin 500’den fazla şarkı kaydettiği biliniyor. Lübnan’da kendinden sonraki nesiller için önemli bir ilham kaynağı olan Fairuz, erkek kardeşleriyle birlikte yazdığı müzikallerde özellikle ülkenin politik durumuna yaptıkları göndermeler ve özgün taşlamalarla da tanınıyordu. Özellikle ülkedeki iç savaş döneminde barış temalı üretimlerine ağırlık veren Fairuz, Lübnan’ı hiçbir zaman terk etmedi ve müzik, tiyatro, opera gibi alanlarda üretimlerini yapmayı sürdürdü.

Chaba Fadela

Fairuz’dan Souad Massi’ye: Güneşin Kadınları

Cezayirli müzisyen Chaba Fadela, çok genç yaşta rol aldığı bir filmle tanınmadan önce zorlu bir hayat yaşıyordu. Filmin ardından Boutiba S'ghir’in orkestrasında vokalistlik yapan Fadela, ülkeye has raï müziğinin mucidi olarak anılan Rachid Baba Ahmed’le kayıtlar yaptı. 1970’li yıllarda Cezayir’de kadınlara uygulanan kulüplerde konser verme yasağını tanımayan ve konserlerini aralıksız şekilde devam ettiren Fadela, bu anlamda hem çağdaşları hem de kendinden sonrakiler için önemli bir figür halini aldı. Sonraki yıllarda aralarında Bill Laswell’in de bulunduğu birçok müzisyenle çalışmalar yapan Fadela, 80’lerde raï müziğine karşı başlatılan kampanyaların ardından Fransa’ya göç etti.

Ziba Shirazi

Fairuz’dan Souad Massi’ye: Güneşin Kadınları

İranlı müzisyen ve şair Ziba Shirazi, ülkesinde “kadının sesi” olarak tanınan bir isim. Şarkılarında her zaman dünya görüşünü açık bir şekilde dile getiren Shirazi, 1980’li yıllarda yazdığı şarkıları hiçbir prodüktörün yayınlamak istememesi sebebiyle, 1991 yılında tüm prodüksiyonunu kendisinin üstlendiği ilk albümünü Amerika’da yayınladı. Özellikle feminizm ve barış temalı şarkılarıyla İran’da hızla bir fenomene dönüşen Ziba Shirazi, İran halk müziği ve modern cazı kesiştirdiği şarkı yapılarıyla tüm dünyada ilgi görmeye başladı. “Belli ki romantik bir kadın olmaktan utanmıyorum” diyen müzisyen, 2009 yılında dünyanın dört bir yanından İranlı göçmenlerin yaşadıkları zorlukları ve İslami devrimi hikayelerle anlattığı Story & Song isimli projeyi hayata geçirdi. Farklı kişilerin gerçekten yaşadıklarını şiir olarak yazan ve sonrasında bunları şarkılara dönüştüren Shirazi, bu performansı her parça ve hikaye için özel olarak kurgulanan video’lar ile destekliyordu.

Souad Massi

Babylon’un Güneşin Kadınları serisinin konuklarından biri olan Cezayirli müzisyen Souad Massi, müzik kariyerinin ilk yıllarından itibaren politik duruşunu belirgin bir şekilde şarkılarına yansıtmış bir isim. Solo kariyerinden önce bir parçası olduğu Atakor grubu, politik şarkı sözleri ve duruşuyla ilk yıllarında büyük ilgi görüp popüler olsa da sonrasında, ülkede bir hedef haline geldi. 1990’lı yıllarda gruba karşı büyüyen nefret, grup üyelerine ölüm tehditleri gelecek düzeye ulaştı. Souad Massi saçlarını keserek erkek rolünde sokağa çıkabildiği bir dönemin ardından 1999 yılında Fransa’ya göç etti. Bu ülkede solo çalışmalarına ağırlık veren Massi’nin parçalarında daima içinde yer aldığı politik mücadelelerin izlerine rastlamak mümkün.

Emel Mathlouthi

Fairuz’dan Souad Massi’ye: Güneşin Kadınları

Tunus devriminin marşları haline gelmiş protest şarkılarıyla tanınan Emel Mathlouthi, henüz öğrenciyken başladığı müzik kariyerinde şarkı yazımını, düşüncelerini ifade etmek için en uygun form olarak gördü. 2008 yılında şarkılarının Tunus’ta radyo ve televizyonlarda yasaklanmasının ardından Fransa’ya göç etmek durumunda kalan Mathlouthi’nin Avrupa’da verdiği konserlerin kayıtları Tunus’ta internet aracılığıyla yayıldı. İsmini Tunus’taki protestocular için bestelediği “Kelmti Horra” isimli şarkıdan alan ilk albümünün ardından Kanada ve Belçika gibi ülkelerle birlikte Irak ve Mısır’da da performanslar sergileyen Mathlouthi, birçok müzik otoritesi tarafından “çağımızın Fairuz’u” olarak da tanımlanıyor. Mathlouthi, kısa bir aranın ardından yine Babylon sahnesinde İstanbullu dinleyicileriyle buluşacak.

Mahsa Vahdat

Fairuz’dan Souad Massi’ye: Güneşin Kadınları

İfade özgürlüğünün müzik dünyasındaki en güçlü savunucularından biri olan İranlı müzisyen Mahsa Vahdat, ülkesinde performans sergilemek konusunda zorlandığı yıllar geçirmesine rağmen orada olmanın kendisi için kaçınılmaz olduğunu söyleyerek İran’ı terk etmemişti. Özellikle geleneksel İran müziklerini yenilikçi yaklaşımlarla harmanlayan ve yeni nesillerin eski geleneklerle tanışmasını sağlayan Vahdat, dünya çapında ifade özgürlüğü adına çalışmalar yapan Freemuse Organization’ın önemli temsilcilerinden biri.

Yeri gelmişken, dünya çapında müzik ve sansür adına bugüne kadar yapılmış en kapsamlı çalışmalar altında imzası bulunan, Danimarka merkezli Freemuse Organization’ı ayrıca ele almak şart.

Freemuse Organization

Danimarka’nın Kopenhag şehrinde 1998 yılının Kasım ayında gerçekleştirilen 1’inci Uluslararası Müzik ve Sansür Konferansı kapsamında hayata geçirilen Freemuse Organization, kuruluşundan itibaren söz konusu alanda önemli çalışmalar gerçekleştirdi ve her geçen yıl dünya genelindeki kapsama alanını genişletti. Müzisyen ve bestecilerin ifade özgürlüğü adına plak şirketlerinden temsilciler, müzisyenler, gazeteciler ve insan hakları aktivistlerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan Freemuse, merkezi Danimarka’da olmasına rağmen Kenya’dan Türkiye’ye birçok ülkede konferanslar ve araştırmalar gerçekleştiriyor. Oluşum, geçtiğimiz yıllarda farklı sanat dalları için de alt organizmaların hayata geçmesiyle birlikte birçok farklı disiplinde aktif hale geldi. Freemuse’a maddi ve manevi desteklerinizi göstermek ve ekibin bir parçası haline olmakla ilgili detaylı bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

Freemuse’un dijital arşivi, dünyada müzikal ifade özgürlüğü alanında birçok ilginç belgesel ve yayını barındırıyor. Aşağıda, bu belgesel ve filmlerden seçtiğimiz yedi yapım yer alıyor.

Fairuz’dan Souad Massi’ye: Güneşin Kadınları

2006 yılında İspanya’daki San Sebastian Film Festivali’nde “En İyi Film” seçilen ve aynı yıl Radikal Gazetesi’nin okuyucu anketi sonucunda yine aynı unvanı kazanan Half Moon, Kürt yönetmen Bahman Ghobadi’nin dördüncü uzun metrajı. İran, Irak, Avusturya ve Fransa ortak yapımı olan film, Saddam Hüseyin’in diktatörlüğüyle geçen 35 yılın ardından Irak Kürdistanı’nda ilk kez konser verecek olan ve İran’da yaşayan Kürt müzisyen Mamo’nun müzisyen oğullarıyla çıktığı yolculuğu konu ediyor. Kadınların şarkı söylemesinin yasak olduğu İran’da yolda kendilerine katılan Hesho adlı kadın müzisyeni de minibüslerine gizleyerek ülkeden çıkarma sahneleriyle akıllarda yer eden film, İran’da yasaklanmış ve yönetmen ve oyuncuların baskı görmesi ve tehditler almasına sebep olmuştu.

Back Vocal

Yön: Mojtaba Mirtahmasb, 2003

Tahran’da kadın şarkıcıların konser verme yasağına karşı çıkan müzisyenleri konu eden belgesel Back Vocal, müzik tarihinin yakın geçmişinden en ilham verici hikayelerden birini konu ediyor. 1979 yılı itibariyle kadın müzisyenlerin hakları ellerinden alınmış ve 1990’lı yıllarda da tek başlarına konser vermeleri yasaklanmıştı. Bunun 24 yıl sonrasında, bu yasağa karşı çıkan ve ilk başlarda erkek müzisyenlerle konserler veren sonra da kendi konserlerini vermeye, albümlerini kaydetmeye başlayan ve bir anlamda kendi devrimlerini yapan kadın müzisyenleri Mirtahmasb’ın belgeseliyle yakından tanıyoruz.

Afghan Star

Yönetmen: Havana Marking, 2009

Fairuz’dan Souad Massi’ye: Güneşin Kadınları

Dünyanın dört bir yanında reyting rekorları kıran ve büyük bir fenomene dönüşen American Idol benzeri yarışma programlarının (Türkiye’deki O Ses Türkiye yarışması) Afganistan uyarlaması olan Afghan Star’ın bir sezonunda finale kalan dört yarışmacıyı konu eden belgesel, ülkede bir kadın olarak müzik yapmanın ne denli zorlayıcı olduğunu da gözler önüne seriyor. Final turunda ilk elenen yarışmacı olan Setara Hussainzada’nın son performansında saçları açık olması ve özgürce dans etmesi, yarışmanın final bölümlerini izleyen kalabalıktan büyük ilgi gördü. Bu arada bu kalabalığın, ülkenin üçte biri olduğu biliniyor. Zira müziğin yasak olduğu Taliban rejiminin ardından halkın her hafta yayınlanan bir müzik yarışmasını yoğun bir ilgiyle takip ettiğini tahmin etmek pek de güç değil. Hussainzada’nın kendisini yaşadığı evden kovduran hareketi aynı zamanda ölüm tehditleri almasına da yol açmıştı. Belgesel, yarışmacının “herkesin benim gibi açık fikirli olmasını istiyorum” sözleriyle akıllarda kalsa da, yarışmanın ülke genelinde insanları nasıl böldüğüne tanıklık etmek de ilginç bir deneyim.

Bab El Makam

Yönetmen: Mohamad Malas, 2005

Marakeş Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü kazanan Bab El Makam, yönetmen Mohamad Malas’ın Suriye’deki gerçek ve hazin bir hikayeden uyarladığı bir film. Efsanevi Mısırlı kadın şarkıcı Umm Kalthoum’a duyduğu hayranlık ailesi tarafından bir erkekle olan aşkla karıştırılan ve bu sebeple öldürülen Suriyeli bir kadının hikayesini anlatan film, müziğe tutku duyan bir bireyin içinde bulunduğu toplum tarafından kabul edilmeyişi ve dışlanışını belgeleyen vurucu bir yapım.

Mahsa: Cantata For A Forbidden Voice In Four Movements

Yönetmen: Kiarash Anvari, 2013

Kiarash Anvari’nin 17 dakikalık belgeseli Mahsa: Cantata For A Forbidden Voice In Four Movements, yazının başlarında da değindiğimiz İranlı müzisyen Mahsa Vahdat’ın ülkesindeki ağır şartlarla olan mücadelesini konu ediyor. Uluslararası bir üne sahip olan ve buna rağmen ülkesini terk etmeyen ve bu koşullarla mücadelenin en önemli sembollerinden biri olan Vahdat, belgeselde fazlasıyla umutlu konuşmalar yapıyor ve değişimin yolda olduğunun altını çiziyor. Vahdat’ın aynı zamanda Freemuse’un uluslararası temsilcilerinden biri olduğunu da hatırlatalım.

Sevdaliza (Güneşin Kadınları)
EtkinlikKonser

Sevdaliza (Güneşin Kadınları)

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
Ceylan Ertem
EtkinlikKonser

Ceylan Ertem

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
Selda Bağcan & Boom Pam (Güneşin Kadınları)
EtkinlikKonser

Selda Bağcan & Boom Pam (Güneşin Kadınları)

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
Sevdaliza
EtkinlikKonser

Sevdaliza

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
Ceylan Ertem - Kendine Has Konser
EtkinlikKonser

Ceylan Ertem - Kendine Has Konser

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
Ceylan Ertem Lansman Konserleri
EtkinlikKonser

Ceylan Ertem Lansman Konserleri

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
Sevdaliza'nın peşinden yeni isimler
BlogSanatçı İncelemeleri

Sevdaliza'nın peşinden yeni isimler

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıSevdaliza
OKU
Yakın mercek: Aynur
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın mercek: Aynur

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıAynur Doğan
 • YazarBabylon Blog
OKU
Beş etkileyici düetiyle Aynur
BlogSanatçı İncelemeleri

Beş etkileyici düetiyle Aynur

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıAynur Doğan
 • YazarBabylon Blog
OKU
Selda Bağcan şarkıları ile hayat bulan hip-hop kayıtları
BlogSanatçı İncelemeleri

Selda Bağcan şarkıları ile hayat bulan hip-hop kayıtları

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikSelda Bağcan & Boom Pam (Güneşin Kadınları)
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın mercek: Sevdaliza
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın mercek: Sevdaliza

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikSevdaliza (Güneşin Kadınları)
 • SanatçıSevdaliza
OKU
Yakın mercek: Selda Bağcan
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın mercek: Selda Bağcan

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikSelda Bağcan & Boom Pam (Güneşin Kadınları)
 • YazarBabylon Blog
OKU
Babylon yeni sezonda "Açık Ol” mesajıyla şehre dönüyor
BlogMüzik Haberleri

Babylon yeni sezonda "Açık Ol” mesajıyla şehre dönüyor

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Ağustos 2016 19:24
OKU
Boom Pam ile Dünyanın Merkezine Yolculuk
BlogSanatçı İncelemeleri

Boom Pam ile Dünyanın Merkezine Yolculuk

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikSelda Bağcan & Boom Pam (Güneşin Kadınları)
 • YazarBabylon Blog
OKU
Ceyl’an Ertem’le Canlı Performansları ve Son Albümü Üzerine
BlogSoru & Cevap

Ceyl’an Ertem’le Canlı Performansları ve Son Albümü Üzerine

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikCeylan Ertem, Cenk Erdoğan, Cihan Mürtezaoğlu
 • SanatçıCeylan Ertem
OKU
“Akdeniz usulü surf rock”: Boom Pam
BlogSoru & Cevap

“Akdeniz usulü surf rock”: Boom Pam

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikSelda Bağcan & Boom Pam (Güneşin Kadınları)
 • YazarBabylon Blog
OKU
Ceylan Ertem
GaleriEtkinlik Galerileri

Ceylan Ertem

2 yıl önce

 • Kategori5 Fotoğraf
 • EtkinlikCeylan Ertem
 • Tarih11 Şubat 2016 14:57
KEŞFET
Record Store Day 2015
Video GaleriMüzik Haberleri

Record Store Day 2015

3 yıl önce

 • Kategori3 Video
 • YazarBabylon TV
 • Tarih14 Mayıs 2015 15:40
İZLE
Ceylan Ertem - Umut Var
VideoBabylon Sessions

Ceylan Ertem - Umut Var

3 yıl önce

İZLE
VİDEO SAYFASINA GİT
Açık Radyo Dinleyici Destek Projesi Özel Yayını, 12. Radyo Günleri başladı!
BlogMüzik Haberleri

Açık Radyo Dinleyici Destek Projesi Özel Yayını, 12. Radyo Günleri başladı!

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih16 Mart 2015 10:20
OKU
Açık Radyo 11. Radyo Günleri Başladı!
BlogMüzik Haberleri

Açık Radyo 11. Radyo Günleri Başladı!

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Mart 2014 09:45
OKU
A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri
BlogSanatçı İncelemeleri

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıA-WA
 • YazarBabylon Blog
OKU
Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate
BlogMüzik Haberleri

Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Eylül 2017 15:57
OKU
Yakın Mercek: Juju & Jordash
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Juju & Jordash

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıJuju & Jordash
OKU
Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik
BlogSanatçı İncelemeleri

Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: Derrick May
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Derrick May

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıDerrick May
OKU
Kamplı Müzik Festivali Deneyimi
BlogMasaüstü

Kamplı Müzik Festivali Deneyimi

11 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Dünyadan Müzik Festivalleri
BlogMasaüstü

Dünyadan Müzik Festivalleri

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Dönem Müzik Kitapları
BlogMasaüstü

Yakın Dönem Müzik Kitapları

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih4 Haziran 2017 11:00
OKU
Babylon'un Caz Kökleri
BlogMasaüstü

Babylon'un Caz Kökleri

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih30 Nisan 2017 11:00
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.