Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Blog Masaüstü Yıllar içinde değişen albüm kapağı estetikleri

 • Sanatçı Nirvana, Grace Jones, Nazareth, Peter Gabriel, Led Zeppelin, Flash and the Pan, Tyrone Davis, Joan Baez, The West Coast Pop Art Experimental Band, Yeasayer
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih18 Nisan 2016 14:00
Yıllar içinde değişen albüm kapağı estetikleri

Taschen’in 1000 Record Covers kitabının verdiği ilhamla, albüm kapağı estetiğinin dünü ve bugününden bir seçkiye bakıyoruz.

Yazı: Cem Kayıran

Albüm kapakları, müzik tarihinin görsel belgeleyicileri olarak görülebilir. Özellikle 1960’lı yılların sonlarıyla birlikte albümdeki şarkıları, müzisyenleri, fikirleri yansıtan farklı türlerdeki tasarımlar; plakların, CD’lerin, kasetlerin kapaklarını süslemeye başladı. Günümüzde başlı başına büyük bir sektör halini alan albüm kapağı hadisesi, bugüne dek birçok kitapta ve derlemede masaya yatırıldı.

İnsanların müziği daha çok internetten dinlediği, fiziksel kopyalara eskisi kadar önem vermediği bir dönemde albüm kapakları ve öneminden bahsetmek ütopik gelebilir. Ama fiziksel baskılar, müzik severler ve koleksiyoncular için önemini hiçbir zaman yitirmiş değil. Öyle ki, yalnızca son iki yılda yayınlanan albümleri (hem ana akım hem yer altı) mercek altına aldığınız zaman, albüm kapağı estetiğinde anlayışların ne denli farklılaştığını ve yenilikçi fikirler barındırmaya başladığını görebiliyorsunuz.
 

Son yıllardan örnekler

Müzisyenlerin yalnızca şarkılarını, kayıtlarını, performanslarını değil; albüm kapaklarını, kliplerini, konser görsellerini, poster tasarımlarını ve birçok detayı derinlemesine düşünmesi gerektiği bir dönemin ortasındayız. Çalışmalarının tüm aşamalarında tutarlı olan grup ve müzisyenlerin, dinleyicilerden de farklı bir ilgi ve itibar gördüğü de ortada. İsterseniz son iki yılda yayınlanmış birkaç albüm üzerinden söz konusu mevzuyu değerlendirelim.

Animal Collective’in geçtiğimiz şubat ayında yayınlanan Painting With albümü, grubun üç üyesi Panda Bear, Avey Tare ve Geologist’in suratları üzerinden hazırlanmış üç farklı kapakla servis edildi. Gang Gang Dance üyesi Brian DeGraw tarafından yapılmış resimlerin yer aldığı farklı kapaklar, grubun hayranlarında üçüne birden sahip olma isteği yaratıyor.

Yıllar içinde değişen albüm kapağı estetikleri

Amerikalı sludge metal grubu Baroness’in Abraxan Hymns etiketiyle geçtiğimiz yılın sonlarında yayınladığı albümü Purple da albüm kapağı ve sunum biçimiyle akıllarda yer eden çalışmalardan biri. Grubun kurucularından John Baizley’nin her albümde olduğu gibi kendisinin hazırladığı kapak, çalışmanın her aşamasını görebileceğimiz bir time-lapse video ile görücüye çıkmıştı. Grubun Avrupa turnesi boyunca gittiği her şehirde düzenlediği yan etkinliklerde, Baizley’nin bu kapakla birlikte yaptığı çalışmalar çeşitli yerlerde sergilendi ve satışa sunuldu. Bu çalışmalardan bazıları, Purple albümünün sınırlı ve özel baskılarında  kullanılmıştı. Baroness’in konser verdiği şehirlerde işin görsel boyutunu öne çıkaran yan etkinlikleri tamamen albüm kapağı estetiğinden yola çıkarak kurgulanmış bir fikirdi.

Yıllar içinde değişen albüm kapağı estetikleri

Bu sene dört yıllık sessizliğini Amen & Goodbye isimli yeni albümüyle bozan Yeasayer da albüm kapağı konusunda akılda kalıcı bir çalışmaya imza atan ekiplerden. Kanadalı heykeltıraş David Altmejd tarafından hazırlanan sıradışı kapak görselinin tüm detayları, grubun sıklıkla birlikte çalıştığı Yoonha Park tarafından çekilen “Prophecy Gun” klibinde karşımıza farklı açılardan çıkıyor. 

Yıllar içinde değişen albüm kapağı estetikleri

Bağımsız yerli sahnede de albüm kapağı kültürünün farklı ve ilham verici örneklerini görüyoruz. Özellikle kolektiflerin kendi kimliklerini belli eden kapak estetikleri oluşturmayı kendilerine amaç edinmeleri ortaya özgün işler çıkmasını sağlıyor. Tektosag ekibinin yayınladığı ilk plak olan Levni & Sloth Pallas’ın İleri Fantezi albümünün kapakları akla gelen ilk örneklerden. Aynı zamanda Levni’nin babası olan ressam Kemal Seyhan’ın tahta baskı ve serigrafi yöntemleriyle tek tek ürettiği çalışmalar, 300 adet basılan albümün her birinin farklı bir kapağa sahip olmasını sağlıyor.

Yine yerli bağımsız sahneden devam edecek olursak, Astrofella’nın geçtiğimiz yıl yayınladığı Oceans isimli EP’si için de tercih ettiği metot epey ilgi çekiciydi. Grubun aynı kalıbı ve farklı renkleri kullanarak kendi elleriyle hazırladığı plak kapakları, yine her dinleyicinin kendine ait bir Astrofella kapağı olmasını sağlıyor.

1000 Record Covers

Günümüzde daha çok akılda kalıcı fikirler ve etkileyici görseller üzerine kurulu olan albüm kapağı sektörünü masaya yatıran onlarca kaynak kitap var. Bu alanda meraklı olanlara bizim önereceğimiz ilk kitapsa Michael Ochs’un TASCHEN etiketiyle yayımlanan 1000 Record Covers kitabı. 60’lardan 90’lara rock müzik tarihini farklı bir açıdan ele alan derleme, epey eğlenceli şekilde bir araya getirilmiş. Çeşitli konseptler ve dönemlere bölünmüş olarak ilerleyen kitapta albüm kapağı estetiklerinin nasıl değiştiğini ve nasıl dönemlerden geçtiğini gözlemlemek mümkün. Glam rock akımının ihtişamlı ve bol deri pantolon barındıran kapaklarından, Chicago grubunun grafik tasarım kapaklar konusunda nasıl çığır açan çalışmalar yaptığına; klasik albüm kapaklarının sonraki yıllarda nasıl kopyalanmaya çalışıldığından, illüstrasyon kapakların ilk örneklerine, albüm kapaklarına dair 30 yıllık döneme sığan her şey görsel olarak söz konusu kitapta bir arada. TASCHEN’in en etkileyici yayınlarından biri olan kitabın rehberliğinde, söz konusu aralıkta yayınlanmış 10 ilginç kapağı hatırlıyoruz.

Yıllar içinde değişen albüm kapağı estetikleri

Joan Baez – Joan Baez/5

Vanguard etiketiyle 1964 yılında yayınlanan Joan Baez/5, müzisyenin en bilindik şarkılarından biri olan “There But For Fortune”la olduğu kadar etkileyici kapak tasarımıyla da akıllarda yer etmişti.

Yıllar içinde değişen albüm kapağı estetikleri

The West Coast Pop Art Experimental Band -  The West Coast Pop Art Experimental Band Part One

Taschen’in 1000 Record Covers kitabının 1960’lı yıllardan 90’lara doğru uzandığını göz önünde bulundurunca, kitaptaki 60’lar psikedelik etkisinin hissedildiği kapakların sayısının azımsanamayacağını tahmin edebilirsiniz. The West Coast Pop Art Experimental Band’in 1967 yılında Reprise etiketiyle yayınladığı albümün nefis kapağı da Charles E. White, III imzası taşıyor.

Yıllar içinde değişen albüm kapağı estetikleri

Tyrone Davis – Turn Back To The Hands Of Time

2005 yılında hayatını kaybeden Amerikalı soul ve blues sanatçısı Tyrone Davis’in 1970 çıkışlı hit single’ı “Turn Back To The Hands Of Time” özellikle 90’larla birlikte birçok filmde kullanılmıştı. Söz konusu single’ın kapağı da parçanın ismine çok net bir gönderme yapıyor.

Yıllar içinde değişen albüm kapağı estetikleri

Shoot – On The Frontier

Renaissance grubundan tanıdığımız Jim McCarty’nin 70’lerde kısa bir süreliğine aktif olan grubu Shoot’la ilgili akıllara gelen ilk şey şüphesiz ki bu nefis albüm kapağı. 1973 yılında yayınlanan On The Frontier albümünün kapağını Fabio Nicoli ve Gered Mankowitz ikilisi hazırlamış.

Yıllar içinde değişen albüm kapağı estetikleri

Led Zeppelin – Houses Of The Holy

Rock tarihinin en önemli ekiplerinden Led Zeppelin’in klasik albümlerinden Houses Of The Holy’nin kapağı İngiliz tasarım kolektifi Hipgnosis tarafından hazırlanmıştı. 1973 çıkışlı albümün kapağı, psikedelik rock denince akla gelen ilk görsellerden biri.

Yıllar içinde değişen albüm kapağı estetikleri

Flash And The Pan – Flash And The Pan

1979 yılında Epic etiketiyle yayınlanan Flash And The Pan albümünün kapağında Ken Ambrose’nin nefis bir fotoğrafı yer alıyor. Avustralyalı synth pop grubunun kült mertebesine ulaşmış çeşitli şarkılarının yer aldığı albüm, en çok “California” isimli şarkıyla hatırlanıyor.

Yıllar içinde değişen albüm kapağı estetikleri

Peter Gabriel – Peter Gabriel

Mercury tarafından 1980 yılında yayınlanan Peter Gabriel albümünün yine Hipgnosis tarafından tasarlanan kapağı, albüm kapaklarıyla ilgili alışılmış bir kısım tabuların yıkılması açısından önemli bir çalışma. Gabriel’in yüzünü deforme olmuş bir şekilde gördüğümüz kapak, sonraki dönemlerde birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuştu.

Yıllar içinde değişen albüm kapağı estetikleri

Nazareth – The Fool Circle

İskoç hard rock grubu Nazareth’in hala yeni albümler eklenmeye devam eden uzun diskografisinin on ikinci albümü olan The Fool Circle, 1981 yılında yayınlanmıştı. 1000 Record Covers kitabında sayısı hiç de az olmayan garipliklerle dolu kapaklardan biri olan The Fool Circle kapağı, Chris Moore’un bir illüstrasyonu üzerine hazırlanmış.

Yıllar içinde değişen albüm kapağı estetikleri

Grace Jones – Island Life

Albüm kapakları ve müzik tarihinin masaya yatırıldığı bir kitapta Grace Jones’la birden fazla kez karşılaşmak şaşırtıcı değil tabii ki. 1986 çıkışlı Island Life albümü için Jean-Paul Goude ve Greg Porto ortaklığıyla hazırlanan bu çalışma da, ikonik bir kariyere sahip Grace Jones’un en popüler albüm kapaklarından biri.

Yıllar içinde değişen albüm kapağı estetikleri

Nirvana – Nevermind

“Kapaktaki çocuğun günümüzdeki halini görünce inanamayacaksınız!” gibi haberlerle tekrar tekrar gündeme gelen kült Nirvana albümü Nevermindın kapağı, söz konusu kitabın kapsadığı 60’lar – 90’lar aralığının son dönem örneklerinden biri. 1991 yılında Geffen etiketiyle yayınlanan klasik albümün kapağında yer alan fotoğraf, Kirk Weddle tarafından çekilmiş.

Müziğin altın yılı: 1971
BlogMasaüstü

Müziğin altın yılı: 1971

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih10 Haziran 2016 11:00
OKU
Duyulmamış Parçalarıyla Jeff Buckley Albümü Yolda!
BlogMüzik Haberleri

Duyulmamış Parçalarıyla Jeff Buckley Albümü Yolda!

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih12 Kasım 2015 18:13
OKU
Tarihte Bugün Nevermind Doğdu!
BlogMüzik Haberleri

Tarihte Bugün Nevermind Doğdu!

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih24 Eylül 2015 16:30
OKU
“Sappy”nin Duyulmamış Versiyonu Yayınlandı!
BlogMüzik Haberleri

“Sappy”nin Duyulmamış Versiyonu Yayınlandı!

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıNirvana
 • YazarBabylon Blog
OKU
Baskıya Müzikle Direnenlerin Özgür Vicdanları // Vegan Logic
BlogO Gece

Baskıya Müzikle Direnenlerin Özgür Vicdanları // Vegan Logic

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıJoan Baez
 • Tarih6 Temmuz 2015 09:59
OKU
Kurt Cobain Belgeselinden İlk Fragman!
BlogMüzik Haberleri

Kurt Cobain Belgeselinden İlk Fragman!

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih12 Mart 2015 16:48
OKU
Foo Fighters Demosuna Kurt Cobain Tepkisi!
BlogMüzik Haberleri

Foo Fighters Demosuna Kurt Cobain Tepkisi!

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih1 Aralık 2014 11:05
OKU
Kurt Cobain Belgeseli Yolda!
BlogMüzik Haberleri

Kurt Cobain Belgeseli Yolda!

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih26 Kasım 2014 10:47
OKU
Evde Keyif Yapmalık 10 Konser DVD’si
MakaleDergi

Evde Keyif Yapmalık 10 Konser DVD’si

3 yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih1 Kasım 2014 13:00
OKU
Müziği Sonsuza Dek Değiştiren Albümler Vol.2
BlogMüzik Haberleri

Müziği Sonsuza Dek Değiştiren Albümler Vol.2

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih15 Ağustos 2014 10:39
OKU
Logoların Arkasında Yatan Hikayeler!
BlogEğlence Haberleri

Logoların Arkasında Yatan Hikayeler!

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih30 Mayıs 2014 17:36
OKU
Led Zeppelin’den Yeni Şarkı; “La La”
BlogMüzik Haberleri

Led Zeppelin’den Yeni Şarkı; “La La”

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıLed Zeppelin
 • YazarBabylon Blog
OKU
Led Zeppelin'e İntihal Suçlaması!
BlogMüzik Haberleri

Led Zeppelin'e İntihal Suçlaması!

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıLed Zeppelin
 • YazarBabylon Blog
OKU
The Dark Side of The Covers
BlogMasaüstü

The Dark Side of The Covers

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih21 Nisan 2014 12:15
OKU
Rock Grup İkonları
BlogMasaüstü

Rock Grup İkonları

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih21 Nisan 2014 09:30
OKU
En İyi Record Store Day Baskıları
BlogMüzik Haberleri

En İyi Record Store Day Baskıları

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih15 Nisan 2014 16:28
OKU
Albüm Kapakları Google Street’te…
BlogMasaüstü

Albüm Kapakları Google Street’te…

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih10 Nisan 2014 16:26
OKU
Kurt Cobain Anısına…
BlogMüzik Haberleri

Kurt Cobain Anısına…

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih7 Nisan 2014 11:30
OKU
Kurt Cobain'i Anıyoruz...
BlogMüzik Haberleri

Kurt Cobain'i Anıyoruz...

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih5 Nisan 2014 13:15
OKU
Kurt Cobain Broadway'de!
BlogEğlence Haberleri

Kurt Cobain Broadway'de!

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih2 Nisan 2014 10:59
OKU
Kurt Cobain Çizgi Romanı!
BlogEğlence Haberleri

Kurt Cobain Çizgi Romanı!

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih1 Nisan 2014 12:57
OKU
Kurt Cobain'in Öldüğü Güne Ait Yeni Fotoğraflar!
BlogEğlence Haberleri

Kurt Cobain'in Öldüğü Güne Ait Yeni Fotoğraflar!

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih29 Mart 2014 12:00
OKU
Radyo Eksen Grunge Playlist!
BlogMüzik Haberleri

Radyo Eksen Grunge Playlist!

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikRadyo Eksen Partisi
 • YazarBabylon Blog
OKU
90'ların En İyi Grunge Albümleri
BlogMasaüstü

90'ların En İyi Grunge Albümleri

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih24 Şubat 2014 14:35
OKU
Doğum günün kutlu olsun Kurt Cobain...
BlogMüzik Haberleri

Doğum günün kutlu olsun Kurt Cobain...

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih20 Şubat 2014 12:50
OKU
NME'nin en iyi 500 Parçası!
BlogMüzik Haberleri

NME'nin en iyi 500 Parçası!

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih6 Şubat 2014 13:35
OKU
John Paul Jones'tan Yeni Grup
BlogMüzik Haberleri

John Paul Jones'tan Yeni Grup

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih15 Ocak 2014 15:59
OKU
Nirvana ve Daha Fazlası Rock and Roll Hall of Fame'de!
BlogMüzik Haberleri

Nirvana ve Daha Fazlası Rock and Roll Hall of Fame'de!

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih18 Aralık 2013 14:14
OKU
A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri
BlogSanatçı İncelemeleri

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri

9 ay önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıA-WA
 • YazarBabylon Blog
OKU
Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate
BlogMüzik Haberleri

Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate

9 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Eylül 2017 15:57
OKU
Yakın Mercek: Juju & Jordash
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Juju & Jordash

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıJuju & Jordash
OKU
Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik
BlogSanatçı İncelemeleri

Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: Derrick May
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Derrick May

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıDerrick May
OKU
Kamplı Müzik Festivali Deneyimi
BlogMasaüstü

Kamplı Müzik Festivali Deneyimi

11 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Dünyadan Müzik Festivalleri
BlogMasaüstü

Dünyadan Müzik Festivalleri

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Dönem Müzik Kitapları
BlogMasaüstü

Yakın Dönem Müzik Kitapları

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih4 Haziran 2017 11:00
OKU
Babylon'un Caz Kökleri
BlogMasaüstü

Babylon'un Caz Kökleri

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih30 Nisan 2017 11:00
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.