Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Blog Masaüstü 1940’lardan bugüne, televizyonları sarsmış müzik programları

 • YazarBabylon Blog
 • Tarih28 Ağustos 2016 14:00
1940’lardan bugüne, televizyonları sarsmış müzik programları

Top Of The Pops’tan Beat-Club’a, Pop Saati’nden Soul Train’e; tarihe damgasını vurmuş müzik temalı televizyon programlarını hatırlıyoruz.

Hazırlayan: Cem Kayıran

Günümüzde televizyon kanallarında ağırlıklı olarak katılımcıların kendi aralarında yarıştırıldığı müzik programlarının hakimiyeti söz konusu. Hem müzik kanallarının sayısının her geçen gün azalması hem de ana akım kanalların bu tür programlara yayın akışlarında az yer vermesi sebebiyle, az sayıdaki talk show programında gerçekleşen bir ya da iki şarkılık canlı performansların dışında televizyonda müziğin ön planda olduğu yayınlara denk gelmek epey nadir olan bir durum halini aldı. Özellikle 2000’lerin ikinci yarısından itibaren internette yaygın bir şekilde görülen canlı performans serilerinin ardından, televizyonun efsane programlarından günümüze kadar gelenler de birer birer sona ermeye başladı. Bu vesileyle, İngiltere, Amerika, Almanya gibi ülkelerden tarihe iz bırakmış müzik programlarını ve Türkiye’den birkaç örneği hatırlıyoruz.

Top Of The Pops

1964 yılında BBC’de yayınlanmaya başlayan Top Of The Pops, müzik listesi geleneğinin televizyona uygulanışı anlamında en önemli örneklerin başında geliyor. 30 Temmuz 2006 yılında sona eren program, İngiliz televizyonları için uzun yıllar boyunca bir perşembe akşamı geleneği halini almıştı. 42 yıllık yayın dönemi boyunca birçok efsaneyi sahnesinde ağırlayan programın formatı, 1990’lı yıllarda birçok farklı ülkeye satılmış ve uyarlanmıştı. Programda sahne alan gruplar için büyük bir görünürlük fırsatı sunan programın yayından kaldırılması tüm dünyada büyük bir şok etkisi yarattı.

Video: Queen – Killer Queen (1974 – Top Of The Pops)

Video: Grace Jones – Private Life (1980 – Top Of The Pops)

Video: Manic Street Preachers – You Love Us (1992 – Top Of The Pops)

Upbeat

Ünlü televizyon kanalı ABC’nin Cleveland merkezli uzantısı WEWS-TV 5’da kısa süre yayında kalan Upbeat, sonraki yıllarda müzik tarihine adını yazdırmış birçok efsanenin erken dönem performanslarını ekranlara taşımıştı. Top Of The Pops gibi 1964 yılında yayın hayatına başlayan Upbeat, ilk üç yılındaki siyah beyaz yayının ardından 1967-1971 yılları arasında renkli formata geçmişti. Dönemin efsanevi televizyon yapımcısı Herman Spero’nun fikriyle ortaya çıkan ve sunuculuğunu kanalın popüler yüzlerinden Daniel Webster’in üstlendiği Upbeat’in tüm bölümlerinin yer aldığı DVD setleri geçtiğimiz yıllarda satışa sunuldu.

Video: Yardbirds – Heart Full Of Soul (1968 – Upbeat)

Video: Bobby Sherman – Easy Come Easy Go (1970 – Upbeat)

The Ed Sullivan Show

1948-1971 yılları arasında CBS ekranlarında yayınlanan The Ed Sullivan Show, canlı müzik performansının yer aldığı televizyon programlarından biri. Yayında kaldığı süre boyunca her pazar akşamı yeni bir bölümle izleyicilerinin karşısına çıkan The Ed Sullivan Show, ilk başta Toast Of The Town ismiyle yayınlanmaya başlasa da, halk arasında The Ed Sullivan Show adıyla anılmasının ardından 1955 yılından itibaren resmi olarak bu isimle yayınını sürdürdü. The Doors’un efsaneleşmiş, Jim Morrison’ın şarkının belli bir kısmındaki sözleri değiştirmesi konusunda uyarılmasına rağmen canlı yayında olduğu gibi söylediği ve sonrasında büyük bir spekülasyona sebep olduğu “Light My Fire”performansı, 1967 sonbaharında bu programda gerçekleşmişti.

Video: The Beatles – I Want To Hold Your Hand (1964 – The Ed Sullivan Show)

Video: The Doors – Light My Fire (1967 – The Ed Sullivan Show)

Video: Jackson 5 – ABC (1970 – The Ed Sullivan Show)

Soul Train

Don Cornelius’un yapımcı ve sunuculuğunu üstlenerek 1971 yılında başlattığı Soul Train, özellikle soul, funk ve R&B türlerinin dinleyicileri için çok özel bir televizyon programı. 1987 yılında başlayan ve söz konusu türlerde dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olarak anılan Soul Train Music Awards, her yıl dokuz farklı dalda ödül dağıtıyordu. 35 yıl boyunca yayında kalan Soul Train, Amerika televizyon tarihinin, yayınına aralıksız olarak en uzun süre devam eden programı unvanını on yıl boyunca elinde bulundurdu. Fakat bu yıl yine 35. sezonuyla sona eren bir başka program Entertainment Tonight, bu unvanı kazandı. Ancak Entertainment Tonight’ın bu rekoru çok uzun bir süre elinde tutamayacağını söylemek mümkün. Çünkü bir başka uzun soluklu program Wheel Of Fortune, kanalla olan sözleşmesinin sona ereceği 2018 yılında bu rekorun yeni sahibi olacak.

Video: The Staples Singers – We The People (1974 – Soul Train)

Video: Yellow Magic Orchestra – Firecracker (1980 – Soul Train)

Video: The Jets- Crush On You (1985 – Soul Train)

The Perry Como Show

The Chesterfield Supper Club adıyla 1948 yılında yayına başlayan müzik programı, 1950’de sunucu ve müzisyen Perry Como’nun radyo programı The Perry Como Show ismini alarak yayına devam etti. NBC’de başlayan, sonrasında kısa bir süre CBS’e geçen ve tekrar aynı kanala geri dönen The Perry Como Show, 15 sezon boyunca devam etti. 1959 yılında Perry Como’s Kraft Music Hall adına geçen programın son bölümü 1963 yılında yayınlandı.

Video: Carl Perkins – Blue Suede Shoes (1956 – The Perry Como Show)

Video: Tab Hunter – Young Love (1957 – The Perry Como Show)

Beat-Club

1965-1972 yılları arasında Almanya’nın Bremen şehrinden yayın hayatını sürdüren Beat-Club, dönemin birçok efsanesini sahnesinde ağırlamış, Avrupa’nın en önemli müzik programlarından biri. Gerhard Augustin ve Mike Leckebusch ikilisinin yapımcılığını ve Augustin’in ilk başlarda sunuculuğunu üstlendiği program, sekizinci bölümünden sonra İngiltere’nin en popüler DJ’lerinden Dave Lee Travis tarafından sunuldu. Grateful Dead, The Doors, Kraftwerk, Captain Beefheart ve The Police gibi isimlerin sahne aldığı programın çeşitli DVD koleksiyonları yayınlanmıştı. Programdan bölümleri hala VH1 Classics yayın kuşağında yakalayabilirsiniz. Özellikle psikedelik rock grupları arasında epey popüler olan, canlı performansın farklı video çalışmalarıyla harmanlandığı kayıtlarla tanınan Beat-Club, bir radyo programı formatında halen yayını sürdürmekte.

Video: Kraftwerk – RuckstoRgondoliere (1971 – Beat-Club)

Never Mind The Buzzcocks

Geçtiğimiz yıl 18 sezon süren yayın hayatı sona eren İngiliz televizyon programı Never Mind The Buzzcocks, bu listede yer alan diğer programlardan içeriği itibariyle farklıydı. Pop müzik temalı bir komedi bilgi yarışması olan Never Mind The Buzzcocks, ismiyle kült Sex Pistols albümü Never Mind The Bullocks ve punk efsanesi Buzzcocks’a gönderme yapıyordu. Çeşitli parodi skeçleri, canlı performanslar ve zaman zaman sürpriz konuk sunucularla seyircilerin karşısına çıkan program, pop müzikle ilgili ilginç formatlarda yarışmalarla eğlenceli bir yayın akışı sunuyordu.

Video: Motörhead’in efsanevi lideri Lemmy Kilmister’in konuk olduğu bölüm (1998 – Never Mind The Buzzcocks)

Video: Alice Cooper, Elvis Presley’le tanışma hikayesini anlatıyor (2011 – Never Mind The Buzzcocks)

American Bandstand

Top Of The Pops ve Soul Train gibi programların öncüsü olarak anılan American Bandstand, 1952-1989 yılları arasında yayında kaldı. Philadelphia’da çekilmeye başlanan ve kısa süre sonra Los Angeles’a taşınan program, çeşitli türlerden müzisyen ve grupların canlı performanslarını sergilediği en popüler TV programlarının başında geliyor. Zaman zaman playback yapan grup ve müzisyenlerin de izleyicilerin karşısına çıktığı American Bandstand, 2002’de yayına başlayışının 50. yıldönümü şerefine özel bir bölümle geri döndü. Programın efsanevi sunucusu Dick Clark’ın söz konusu bölümdeki konukları arasında The Village People, Michael Jackson ve Stevie Wonder gibi isimler bulunuyordu. Programın 1979 yılında yayınlanan bir bölümü, Prince’in ilk televizyon performansını gerçekleştirdiği program olarak da tarihte yerini aldı.

Video: Jefferson Airplane – White Rabbit & Somebody To Love (1967 – American Bandstand)

Video: ABBA – SOS & I Do, I Do, I Do, I Do, I Do (1975 – American Bandstand)

Müzik Yelpazesi ve Pop Saati

“Nostalji” deyince akla ilk gelen yayın olan Müzik Yelpazesi, 1985 yılında yayın hayatına Sezen Cumhur Önal’ın sunuculuğunda başlamıştı. Önal’ın kendine has sunumuyla Türkiye’de 80’li ve 90’lı yıllarda bir fenomen haline gelen Müzik Yelpazesi, hayat hikayelerine yer verilen yabancı müzisyenlerin hit kliplerini ekranlara getiriyordu. 1987 yılından itibaren Erhan Konuk’un hazırlayıp sunduğu Pop Saati ise Türkiye’nin en uzun soluklu müzik programlarının başında geliyor. TRT 2 ekranlarında yayınlanan programda Ahmet Ertegün’den Mirkelam’a, Candan Erçetin’den Melih Kibar’a birçok müzisyen ve yapımcıyla birlikte farklı sektörlerden konuklar karşımıza çıktı. Türkiye televizyon tarihinin en kaliteli müzik programı olarak anılan Pop Saati’nde konuk isimlerin yanı sıra Radiohead, The Beatles, Pet Shop Boys gibi gündem yakalayan isimlerin klipleri ve konser kayıtları da yayınlanıyordu.

Video: Sezen Cumhur Önal’ın Michael Jackson sunumu 

Video: Pop Saati açılış jeneriği
 

Video: maNga’nın konuk olduğu Pop Saati bölümü

Rock Market

Türkiye’deki rock müzik dinleyicileri için bir okul görevi üstlendiğini rahatlıkla söyleyebileceğimiz Rock Market, 1989 yılında TRT ekranlarında yayına başlamıştı. Dr. Şener Yıldız’ın sunuculuğunu üstlendiği program, Türkiye televizyonlarındaki ilk rock ve metal müzik programı olma özelliği de taşıyor. Sepultura, Metallica, Overkill, Faith No More gibi grupların kliplerini yayınlayan nadir programlardan biri olan Rock Market, 1989 yılında ilginç bir hikayeyle de müzikseverlerin hafızalarında yer etmişti. Programın sunucusu Yıldız’ın anonsunda izleyicilerin kendisine attığı mektuplarda sürekli sorduğu, hatta yayınlamadıkları için küfür bile ettiğini söylediği Metallica’nın “One” klibini ilk kez Türkiye’de bir televizyon kanalında yayınlamasından önce izleyenleri ayağa kalkmaya davet etmesi, programa dair en unutulmaz anılardan birisi.

Video: Erkin Koray’ın konuk olduğu Rock Market bölümü

Video: Nurses Care – Confronted (1997 – Rock Market)

Video Müzik Türkiye

Türkiye televizyonlarında yayınlanan az sayıdaki altyazılı programdan biri olan Video Müzik Türkiye, Hollandalı sunucusu Vessel Van Diepen’ın bir disko ortamından seyircilere seslendiği formatıyla 90’ların başında akıllarda yer etmişti. Çeşitli müzisyen ve grupların ender bulunabilecek konser kayıtları, klipler ve çeşitli varyetelerin yer aldığı program meraklı müzik dinleyicisini ekran önüne doluştururdu. Sunucusunun zamanında Blue Jean dergisine kapak bile olduğu program için internette “MTV’nin boşluğunu doldurmaya çalışan müzik programı” tanımı yapılıyor. Maalesef internette bu programa dair bir kayıt bulunamıyor.

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri
BlogSanatçı İncelemeleri

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıA-WA
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih20 Eylül 2017 15:34
OKU
Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate
BlogMüzik Haberleri

Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Eylül 2017 15:57
OKU
Yakın Mercek: Juju & Jordash
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Juju & Jordash

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıJuju & Jordash
OKU
Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik
BlogSanatçı İncelemeleri

Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: Derrick May
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Derrick May

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıDerrick May
OKU
Kamplı Müzik Festivali Deneyimi
BlogMasaüstü

Kamplı Müzik Festivali Deneyimi

11 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Dünyadan Müzik Festivalleri
BlogMasaüstü

Dünyadan Müzik Festivalleri

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Dönem Müzik Kitapları
BlogMasaüstü

Yakın Dönem Müzik Kitapları

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih4 Haziran 2017 11:00
OKU
Babylon'un Caz Kökleri
BlogMasaüstü

Babylon'un Caz Kökleri

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih30 Nisan 2017 11:00
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.