Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Blog Masaüstü 2016’nın Müzik Değerlendirmesi

 • YazarBabylon Blog
 • Tarih30 Aralık 2016 13:46
2016’nın Müzik Değerlendirmesi

En azından müzik açısından verimli geçen bir yılın ardından en çok çaldıklarımızı hatırlıyor, yılın en yeni ve farklı seslerini açıyor, kaybettiğimiz değerli müzisyenleri anıyoruz.

En Çok Çalınanlar

Glitterbeat Records aracılığıyla ikinci albümü Hologram İmparatorluğu’nu yayınlayan Gaye Su Akyol, eski ve yeniyi harmanlayan, psych rock ve Türk sanat müziği arasında yeşeren özgün karışımıyla yeniden aramızdaydı.

Ambient pop sularında gezinen Young Magic ikilisi, üçüncü uzunçalarlarında Endonezya’dan aldıkları müzikal ve duygusal ilhamla bas ağırlıklı bir huzur yaymaya geldi.

Santigold melodileriyle yıllardır keyif saçıyor ve 99¢’te özgün sesi ve güneş gibi ritimleriyle yeniden indie pop dünyasını eleştirel bir gözle uyandırıyor.

Kutay Soyocak ve Taner Yücel’in Jakuzi projesinin Domuz Records aracılığıyla çıkardığı Fantezi Müzik, bir yüzü 80’lere bakan, synthlerle parıldayan rahat bir melankoliye sahip.

Merrill Garbus prodüktörlüğünde daha ritmik ve tok bir sesle gelen Thao & the Get Down Stay Down, funk’a göz kırparken her zamanki kadar içten bir dinleyişle geldi.

Rick Rubin, Frank Ocean ve Justin Vernon’ın boy gösterdiği sürpriz albümü The Colour in Anything ile James Blake her seferinde daha çok detaylanan minimal stilini genişletmeye devam ediyor.

Beş yıllık bir aradan sonra geri dönme hazırlıklarında olan Tunuslu şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Emel Mathlouthi, elektronik altyapılarını Doğu’nun sesleri ve ritimleriyle örüyor.

Yaz ortasında, yine esrarengiz bir şekilde dokuzuncu albümleriyle beliriveren Radiohead, dünyaya en yakin duran albümleri A Moon Shaped Pool ile hem Mercury Prize, hem de Grammy adaylığı kazandı.

Bu yıl ikinci albümü Alliance’ı yayınlayan Grup Ses, enstrümental hip hop’i geleneksel Türk ezgileriyle eritmeye ve Elektro Hafiz, Da Poet, Biblo ve Levni gibi yerli sahnenin en heyecan verici isimleriyle beraber çalışmaya devam ediyor.

David Bowie’nin Black Star albümünde öne çıkan isimlerden Donny McCaslin, Beyond Now’da saksafonuyla keskin nişan almış, big band ile flört eden ritimlerin içine işliyor.

Görsel bir yolculuk olarak sunulan Lemonade’le yıla damgasını vuran Beyonce, farklı vokal tonlarını farklı janrlarla iç içe geçirirken Kenrick Lamar, James Blake, The Weeknd ve Jack White’in da dokunuşlarıyla bezeli bir dinleyiş sunuyor.

Yılın sonuna doğru şu ana kadar yayınladığı en kişisel ve deneysel seçkisiyle gelen Alicia Keys, Here’de klasik piyanosunu arada arka plana alarak daha ritim ağırlıklı bir R&B albümü sunuyor.

Yılın en çok konuşulan isimlerinden Anderson.Paak, Malibu’yla R&B çatısı altında soul, pop, funk ve hip hop’tan unsurlar toplayıp dinleyeni kaygısızca ayağa kaldıracak, keyif dolu bir albümle geldi.

Caz, hip hop ve indie’nin kesiştiği, pek de uğrak olmayan noktada kendilerine yer edinen Kanadalı BADBADNOTGOOD yeni albümlerinde Sam Herring, Colin Setson, Kaytranada ve Mick Jenkins gibi isimlerle beraber çalıştı.

Bu yıl İstanbul’a uğrayan isimlerden biri daha, Fransız prodüktör Guts, 90’lar hip hop’ından esinlenen, funk yüklü ve bol konuklu beşinci albümü Eternal’ı yayınladı.

Charles Bradley, Changes ile soul, Motown ve keskin funk ritimlerinin arasına yerleşen, her şeyi ezip geçen vokalleriyle, klasik olduğu kadar vurucu anlarla donatılmış melodilerle geri geldi.

Aynur Dogan’ın vokallerini kemençede Kayhan Kalhor, piyanoda Salman Gambarov ve tenburda Cemil  Qoçgirî ile bir araya getiren Hawniyaz, geleneksel Orta Doğu doğaçlamalarını cazla harmanlıyor.

Downtempo elektronik müziğin deneysel ismi Nicolas Jaar, politikadan nasibini almış, çelişkilerle dolu son albümü Sirens ile yılın en ince işlerinden birine imza attı.

Joseph Mount’in tek başına kaydettiği, 2008 yılının yazından ilham alan Summer 08 ile Metronomy, kucak açtıkları pop groove’larını aykırı elektronik dokunuşlarıyla yeniden bir araya getiriyor.

Radiation City, John Vanderslice’ın prodüktörlüğünde, Unknown Mortal Orchestra’nın da Riley Geare’inin boy gösterdiği son albümüyle yine indie ve retro’nun buluştuğu yerde, kaygısız bir hava estiriyor.

Şaşmayan bir istikrarla yoluna devam eden Damien Jurado’nun 2012’de başladığı üçlemenin son durağı, ana karakterin karanlık hikayesini yaylılar ve orglarla süslenmiş dolgun folk ezgileri eşliğinde sunuyor.

2016’da 25. yıllarını dolduran Tindersticks, her zamankinden biraz daha yoğun bas ve üflemelilere yer veren bir albümde, Stuart A. Staples’in dinmeyen önderliğinde, o tanıdık karanlığa yeniden dalıyor.

Marvel’in başarılı dizisi Luke Cage’in müzikleri dahil olmak üzere 2016’da üç albümle birden gelen prodüktor, besteci ve aranjör Adrian Younge, elektronik müziğin doğuşuna dönerek, analog yöntemlerle sevgiyi anlatmaya koyuldu.

Bat for Lashes’in film gibi işlediği konsept albümü The Bride’da art pop melodileri, Natasha Khan’in etkileyici sopranosu ve yürek burkan bir hikayeyle bir araya geliyor.

Dört yılın ardından geri gelen Yeasayer, Amen & Goodbye’da göndermelerle dolu, pop müzik ilhamlı deneylerine devam ederken dramatik bir hava estiriyor.

Adından sıkça bahsettiren Belçikalı prodüktor ve DJ Poldoore, The Day After’da enstrümental hip hop, soul ve swing arasında seyreden özgün besteleriyle keyif aşılamaya devam ediyor.

Beş yıllık bir aradan sonra, Run the Jewels ve Nils Frahm gibi ortaklarla geri gelen DJ Shadow, The Mountain Will Fall ile sample’lari hafifleterek karamsar bir atmosfer içerisinde yerini alıyor.

Romare olarak tanıdığımız prodüktör Archie Fairhurst, tekrarlar ve minimal varyasyonlar üzerinden ilerlemeye devam ederken, bası açıp tempoyu biraz yükseltiyor.

İngiliz grup Glass Animals’in farklı karakterlerle donatılmış ikinci uzun çaları How To Be A Human Being, grubun detaylı dokunuşlarını yoğun pop deneyimine çeviriyor.

Yeni ve Taze İsimler

Bu yıl Babylon sahnesine uğrayan isimlerden biri olan Sevdaliza, analog ile elektroniğin kesiştiği yerde, vokallerinin önderliğinde şekillenen elektronik R&B ve dubstep tadındaki parçalarıyla geleceğin dünyasını yaratıyor.

Wye Oak’tan tanıdığımız Jenn Wassner’ın Flock of Dimes adlı projesinin üç yıldır şekillenen çıkış albümü If You See Me, Say Yes, synth ağırlıklı, vokal odaklı bir dream pop sentezi.

Ritim ve synth katmanlarının üzerine yapılandırdığı enerjik funk ve hip hop parçalarında Little Dragron, BADBADNOTGOOD, Craig David, AlunaGeorge gibi birbirinden farklı isimlerle beraber çalışan Kanadalı Kaytranada, yılın en başarılı çıkışlarından birine imza attı.

Kendi şarkılarını yazıp prodüktörlüğünü yapan, Prince ve ?uestlove’ın da büyük beğenisini toplamış olan R&B üçlemesi KING, uzun yıllardır yayınlamaya çabaladıkları We Are KING’de büyük bir içtenlikle geçmişi kucaklayarak, pop dünyasına yelken açıyor.

Yılın en sevilen kayıtlarından bir tanesini Japanese Breakfast olarak yayınlayan Little Big League gitaristi Michelle Zauner, Psychopomp’ta lo-fi dream pop olarak şekillenen şarkılar bir yandan kayıpla yüzleşirken bir yandan da hayata sarılıyor.

Planet Mu aracılığıyla ilk EP’si Mavericks’i bu yıl resmi olarak yayınlayan yerli prodüktör Sami Baha, Arabesk-trap olarak betimlediği stilini boşlukları kullanmaya devam ediyor.

Üç yıllık bir süreçte kaydedilen ve Chairlift’ten Caroline Polacheck’in prodüktörlüğüne katkıda bulunduğu Amparo, Maria Usbeck’in Güney Amerika’da geçen çocukluğuna, özlediği kültüre ve dile geri dönüşünü takip ederken yolculuğunda duyduğu ritim ve ezgileri pop etkileriyle şekillendiriyor.

Herhangi bir janr veya tempo sınırlaması tanımayan Mal Devisa ilk albümü olan Kiid’de inleyebilen sesini seyrek fakat etkili bir enstrümantasyon ve sağlam ritimler eşliğinde, kenarları köşeli bir çıkış olarak sunuyor.

In Hoodies adı altında çalışan Murat Kılıkçıer Chris Potter prodüktörlüğünde kaydettiği ve uzun zamandır heyecanla beklenen ilk uzunçaları olan A Lunar Manoeuvre ile biraz tanıdık, biraz taze bir karışımla indie rock kapılarını aralıyor.

Aramızdan Ayrılanlar

Müzik dünyasından da birçok değerli ismi kaybettik 2016’da. Yılın daha ilk günlerinde David Bowie’nin aramızdan ayrıldığı haberi gelirken, üzücü haberler yıl boyunca devam etti. Funk’ın ikonik efsanesi Prince, son albümüyle veda eden ozan Leonard Cohen, soul’a yeniden hayat aşılayan Sharon Jones, yılların kanun virtüözü Coşkun Erdem, Eagles grubunun üyelerinden Glenn Frey, psychedelik rock’ı şekillendiren Jefferson Airplane’dan Paul Katner, Earth, Wind & Fire kurucularından Maurice White, onlarca filmin unutulmaz müziğini hazırlayan besteci ve aranjör Atilla Özdemiroğlu, country müziğin önemli isimlerinden Merle Haggard, caz dünyasının parlak ismi Gato Barbieri, elektronik müzik öncülerinden Jean-Jacques Perrey, özgün blues ve caz harmanıyla tanınan piyanist Mose Allison, R&B yıldızı ve oyuncu Natalie Cole, Emerson, Lake & Palmer kurucularından Keith Emerson, Türkiye’nin caz ve blues gitarist Asım Can Gündüz ve müzik dünyasının sessiz ilhamlarından Leon Russell müzik dünyasının bu yıl kaybettiği isimlerden yalnızca bazıları...

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri
BlogSanatçı İncelemeleri

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıA-WA
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih20 Eylül 2017 15:34
OKU
Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate
BlogMüzik Haberleri

Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Eylül 2017 15:57
OKU
Yakın Mercek: Juju & Jordash
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Juju & Jordash

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıJuju & Jordash
OKU
Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik
BlogSanatçı İncelemeleri

Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: Derrick May
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Derrick May

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıDerrick May
OKU
Kamplı Müzik Festivali Deneyimi
BlogMasaüstü

Kamplı Müzik Festivali Deneyimi

11 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Dünyadan Müzik Festivalleri
BlogMasaüstü

Dünyadan Müzik Festivalleri

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Dönem Müzik Kitapları
BlogMasaüstü

Yakın Dönem Müzik Kitapları

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih4 Haziran 2017 11:00
OKU
Babylon'un Caz Kökleri
BlogMasaüstü

Babylon'un Caz Kökleri

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih30 Nisan 2017 11:00
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.