Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Blog Masaüstü Babylon'un Caz Kökleri

 • YazarBabylon Blog
 • Tarih30 Nisan 2017 11:00
Babylon'un Caz Kökleri

30 Nisan Dünya Caz Günü öncesi, müziğin farklı renklerine açılan programıyla dünyayı renklendirmeye devam eden Babylon’un caza verdiği değeri ve sahnesinden geçmiş önemli isimleri hatırlıyoruz.

Hazırlayan: Leyla AKSU

1999 yılında Pozitif tarafından kurulduğundan bu yana, öncelikle caz, daha sonra da dünya müziğinin farklı isimlerini İstanbul seyircisiyle buluşturan Babylon’un sahnesinde ağırladığı ilk isim, John Lurie and the Lounge Lizards olmuştu. Aradaki yirmi yıla yaklaşan sürede Courtney Pine, Eddie Palmieri ve Sun Ra Arkestra gibi saygın sanatçılarla başlayan ve artık Garanti Caz Yeşili ile Akbank Caz Festivali gibi etkinliklere de kucak açan mekan, hem 2002 hem de 2004 yılında Down Beat tarafından dünyanın en iyi 100 caz kulübünden biri olarak seçilmişti. Biz de Dünya Caz Günü öncesinde, müziğin farklı renklerine açık programıyla dünyaya açılmaya devam eden Babylon’un caza verdiği sürekli değeri ve sahnesinden geçmiş önemli isimleri hatırlıyoruz.

John Lurie & Lounge Lizards

Babylon sahnesini canlandıran ilk performans, 80’li yılların başında New York Lower East Side’da John Lurie önderliğinde kurulan Lounge Lizards olmuştu. Blues, caz, çağdaş klasik müzik ve etnik ögelerin mizahla kavrulmuş müzikleriyle kısa sürede kült mertebesine yerleşen ekip, nefesli çalgılar, elektrik bas, davul ve gitarlarla donanmış performanslarıyla kimi zaman James Brown’u anımsatabilecek kadar funk, kimi zaman ise Ellington’u çağrıştıracak kadar caz kokabiliyor.

Lawrence D. "Butch" Morris 

2013 yılında aramızdan ayrılan modern cazın yenilikçi orkestra şefi, besteci ve kornetçi Butch Morris, ilk olarak 1970’lerin sonuna doğru, saksafoncu David Murray ile çalmaya başladığında dikkat çekmeye başladı. “Yönetilen doğaçlama” anlayışının bulucusu ve İstanbul sahnelerinin hiç de yabancısı olmayan Morris, ilk olarak 1992 yılında Akbank Caz Festivali’ne katılmış, 1998 ile 2001 yılları arasında Bilgi Üniversitesi’nde konuk sanatçı olmuş, Babylon sahnesinde hem çalmış hem de orkestralar yönetmişti.

Wibutee

İlk olarak Triangle adı altında yola koyulan, zamanla hem kadrosunu hem de müziğini genişleten deneysel Norveçli caz grubu Wibutee, 1990’ların sonunda bir araya geldi. Jazzland ile anlaşan, 2006 yılında da kendi plak şirketlerini başlatan özgün topluluk, bir yandan caz seyircisini Håkon Ganes Kornstad’ın saksafonuyla tanıştırırken, bir yandan da caz ve doğaçlama yapısı ile elektronik ve rock müziğini harmanlayan heyecan verici bir senteze imza attı. 2000’li yılların başında ilk olarak Türkiye’ye uğrayan grup, Caz Festivali’nde yer almış, Babylon sahnesini canlandırmıştı.

Joseph Bowie

Babylon'un Caz Kökleri

Avant-garde caz trompetçisi Lester Bowie’nini kardeşi olan orkestra lideri, trombon sanatçısı ve şarkıcı Joseph Bowie, aynı zamanda Defunkt grubunun da kurucu üyesi. St. Louis’li sanatçı kariyerine Black Artists Group ve Human Arts Ensemble gibi topluluklar ile James Chance ile çalarak başladı. 1978 yılında Defunkt’ı başlatan Bowie, grubuyla caz, funk ve punk’ı bir araya getirirken caz festivallerinin de aranan isimlerinden biri oldu. James Brown, Talking Heads ve hatta Prince gibi isimlerle beraber turlayan grup, ilk olarak 11. Akbank Caz Festivali’yle ülkemize konuk oldu.

Pucho & His Latin Soul Brothers

Perküsyoncu Henry “Pucho” Brown tarafından 1959 yılında başlatılan Pucho & His Latin Soul Brothers, Latin caz, soul ve R&B’yi buluşturan ve Latin boogaloo’ya önemli katkıda bulunmuş topluluklardan. 1973 yılında dağılan grup, 20 yıl sonra İngiltere’nin “acid jazz” sahnesinde, müziklerine yeniden doğan ilgiden sonra tekrar bir araya gelmiş, 1995 yılında Rip A Dip albümüyle geri dönmüştü. Topluluk bundan birkaç yıl sonra da yine Akbank Caz vesilesiyle ritimlerini Babylon sahnesine taşıdı.

James Carter

Hem bas klarnet, hem saksafon, hem de flüt çalan Amerikalı caz müzisyeni James Carter, oldukça genç yaşta adını duyurdu. Kariyeri boyunca Lester Bowie, Wynston Marsalis, Dee Dee Bridgewater, Mingus Big Band ve daha nice sanatçı ve toplulukla beraber çalışan sanatçı, aynı zamanda Down Beat’in Eleştirmenler ve Okurlar seçkisinde bariton saksafon ödülünü birden fazla kez kazandı. İlk olarak 1997’de Akbank Caz kapsamında İstanbul’a uğrayan müzisyen, Garanti Caz Yeşili kapsamında Babylon seyircisiyle buluştu.

Tony Martinez the Cuban Power

Müzisyen, aranjör, besteci, saksafoncu ve piyanist Tony Martinez ile grubu the Cuban Power, ritmik Latin caza hayat aşılamış topluluklardan biri. İlk kez 1990’lı yıllarda, uluslararası caz festivallerinde dinleyiciler karşısına çıkan Martinez, grubuyla 1999 yılında yayınladığı, Gonzalo Rubalcaba, Julio Padron ve Eduardo Dudu Penz gibi isimlerle beraber kaydettiği Maferefun ile adını duyurdu, birçok ödül kazandı. Afro-Küba ritimlerine bebop, funk ve bossa novva unsurları katan grup, 2000’lerin başında Fujifilm Weekends kosnerleri kapsamında Babylon’a uğramıştı.

Ahmet Muvaffak Falay

1960’lı yıllarda kariyerine atılan ve kendi grubunu kurmadan önce Kurt Edelhagen Radyo Orkestrası, Kenny Clarke-Francy Boland Big Band, Dizzy Gillespie Reunion Orchestra ve Grup Sevda gibi topluluklarla çalan caz trompetçisi Ahmet Muvaffak “Maffy” Falay, caz deyince ülkemizde öne çıkan en önemli isimlerden. Uzun yıllar Amerika ve Avrupa’yı turlayan, Don Cherry, George Russell ve Lars Gullin gibi onlarca sanatçıyla çalışmış olan Falay, ilk İstanbul Uluslararası Caz Festivali’ne katılmış, festivalden Yaşam Boyu Başarı ödülü almış ve Babylon’a da birçok kez konuk olmuş isimlerden.

Jimmy Scott

Babylon'un Caz Kökleri

Üç yıl önce aramızdan ayrılan ünlü caz vokalisti Jimmy Scott, uzun ve zorlu bir kariyer boyunca sesinin hassaslığıyla hayat bulan baladlar ve aşk şarkılarıyla caz severleri büyüledi. 1940’lı yılların sonunda, Lionel Hampton Band ile yola koyulan, fakat 1960’larda albümünü yayından kaldıran yasal sorunlar nedeniyle sekteye uğrayan kariyeri, uzun bir aradan sonra 1990’lı yıllarda tekrardan canlanmış, sanatçı Lou Reed, Angelo Badalamenti ve David Lynch ile yaptığı çalışmalarla geri dönmüştü. Daha sonra Wynston Marsalis, Renee Rosnes ve George Mraz gibi caz müzisyenleriyle çalışan ve Grammy’e aday olan kontrtenor, 2004 yılında, iki geceliğine Babylon’da seyirci karşısına çıkmıştı.

Larry O'Neill

Caz ile blues’u kucaklaştıran vokalist Larry O’Neill, veya Türkiye seyircisinin verdiği ismiyle “Blues Baba,” 1992 yılında Muse Records için Houston Person, Stan Hope ve Randy Johnston gibi isimlerle beraber kaydettiği You Got Me Runnin’ ile kariyerine atıldı. Connie Francis, B.B. King, James Brown ve Ray Charles gibi isimlerle beraber sahne almış müzisyen, ilk olarak 1998’de İstanbul yolunu tutmuş, ülkemize gönlünü kaptırmış, blues, caz, folk ve pop’tan oluşan repertuarını birçok kez bizlerle paylaşmış olan O’Neill, 2011’de aramızdan ayrıldı.

Tuna Ötenel

Babylon'un Caz Kökleri

İlk olarak küçük yaşta babası Cevdet Ötenel’in orkestrasında çalan, daha sonraki yıllarda caz ile ilgilenmeye başlayan besteci, piyanist ve saksafoncu Tuna Ötenel, 1978’de Kudret Öztoprak ve Erol Pekcan ile ülkenin ilk caz albümünü kaydetti. Ardından Okay Temiz, Muvaffak Falay ve Modern Folk Üçlüsü gibi isimlerle beraber turladı. 1990’lı yıllarda kendi çalışmalarını yayınlamaya başlayan Ötenel, kariyeri boyunca Herbie Hancock, Benny Cartor ve Buster Williams gibi uluslararası isimlerle çalışmış olan Ötenel, farklı sanatçı ve topluluklarla, yıllar boyunca Babylon sahnesine sıklıkla uğradı.

Omara Portuondo

Babylon'un Caz Kökleri

Kübalı şarkıcı, dansçı ve 1996 yılından beri de Buena Vista Social Club üyesi, Omara Portuondo, geleneksel Küba müziği, ünlü boleroları ve cazı, keyif aşılayan bir sahne performansıyla buluşturan emsalsiz isimlerden. İlk solo albümünü 1959 yılında yayınlayan, Julio Gutierrez, Chucho Valdes v Martin Rojas gibi sanatçılarla beraber kayıtlar gerçekleştiren Portuondo, İbrahim Ferrer ile gerçekleştirdiği düet ile Buena Vista iş birliğine başladığından bu yana da hayran kitlesine Amerika’yı da kattı. Türkiye’ye birkaç kez uğramış olan Portuondo, Garanti Caz Yeşili kapsamında Babylon’da sahne almıştı.

Roy Ayers

Neo-soul’un vaftiz babası olarak tanınan Amerikalı vibrafon sanatçısı ve besteci Roy Ayers, caz-funk ve “acid jazz”in önde gelen isimlerinden bir tanesi. Atlantic ve Polydor Records için kayıtlar gerçekleştiren ve kariyerine bebop çalarak başlayan sanatçı, zamanla funk, R&B, disko ve hatta house janrlarına bile yöneldi ve Fela Kuti, Sylvia Striplin, Rick James, Kerri Chandler ve Tyler, the Creator gibi birbirinden oldukça farklı isimlerle de beraber çalıştı. İlk olarak 2006’da Babylon İstanbul sahnesine çıkan Ayers, yine Garanti Caz Yeşili kapsamında, birkaç yıl sonra tekrardan mekana konuk oldu.

Lonnie Liston Smith

1970’li yıllarda kendi Lonnie Liston Smith and the Cosmic Echoes’u kurmadan önce, Art Blakey, Max Roach, Pharoah Sanders, Gato Barbieri, Miles Davis gibi caz ikonlarıyla çalışan ünlü caz piyanisti Lonnie Liston Smith, 40 yılı aşkın kariyerinde fusion, soul, funk, acid jazz ve smooth jazz gibi janrlarını dokuyan Smith, aynı zamanda Marcus Miller’ı keşfeden isim olarak biliniyor. Müzikleri Mary J. Blige, Jay-Z ve Joey Badass gibi günümüz popüler müziğinin önde gelen isimleri tarafından sıklıkla sample’lanan sanatçı, 2006 yılında Garanti Caz Yeşili’yle İstanbul yolunu tutmuştu.  

Babylon Caz Günü Dinleme Listesi:

Sun Ra Arkestra - Performance in amazing Cappadocia

Courtney Pine - Love and Affection

Ahmet Muvaffak Falay & Sevda – Makedonya

Wibutee – First There Was Jazz, Pt.1

Lonnie Liston Smith & the Cosmic Echoes – Expansions

Omara Portuondo & Ibrahim Ferrer – Quizas

Jimmy Scott – Day By Day

Defunkt – Illusion

"Butch" Morris – Othello A

Tuna Ötenel – Rıhtım Caddesi

Roy Ayers Ubiquity – Everybody Loves the Sunshine

Pucho & His Latin Soul Brothers – Got Myself A Good Man

Mulatu Astatke - Live Transition Festival 

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri
BlogSanatçı İncelemeleri

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıA-WA
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih20 Eylül 2017 15:34
OKU
Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate
BlogMüzik Haberleri

Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Eylül 2017 15:57
OKU
Yakın Mercek: Juju & Jordash
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Juju & Jordash

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıJuju & Jordash
OKU
Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik
BlogSanatçı İncelemeleri

Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: Derrick May
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Derrick May

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıDerrick May
OKU
Kamplı Müzik Festivali Deneyimi
BlogMasaüstü

Kamplı Müzik Festivali Deneyimi

11 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Dünyadan Müzik Festivalleri
BlogMasaüstü

Dünyadan Müzik Festivalleri

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Dönem Müzik Kitapları
BlogMasaüstü

Yakın Dönem Müzik Kitapları

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih4 Haziran 2017 11:00
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.