Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Blog Masaüstü Yakın Dönem Müzik Kitapları

 • YazarBabylon Blog
 • Tarih4 Haziran 2017 11:00
Yakın Dönem Müzik Kitapları

Son beş yılda yayımlanmış ilham verici müzik kitaplarından bir seçki karşınızda...

Hazırlayan: Leyla AKSU

Her gün hevesle dinlediğimiz müziğin sırlarını bize parça parça sunan, olabilecek her alanda, her türlü zevke hitap edecek kitapların neredeyse sonu yok gibi. Grup ve janr akımlarıyla ilgili ansiklopedi ağırlığındaki araştırmalarla en sevdiğimiz rock starların beklenmedik biyografilerinden, müziğin beynimiz üzerindeki kimyasal etkileri ve evrimimizde oynadığı role kadar bu kitapların her biri, harita gibi birbirlerine ve bilinmeyen yeni müzisyenlere de ışık tutuyor. Dick Hebdige ve Stuart Hall’ın alt kültürlere yoğunlaşan teorik yaklaşımlarından, Oliver Sachs’in nörolojik hikayeleri ve Bob Dylan’ın çığır açan Chronicles otobiyografisine, bu klasiklerin yanında durabilecek, geçtiğimiz son beş yılda çıkmış müzik kitaplarından ufak bir seçkiyle geliyoruz.

Müziğin Mekanikleri:

The Art of Conduction: A Conduction Workbook (2017)

Yakın Dönem Müzik Kitapları

2013 yılında kaybettiğimiz ve sıklıkla İstanbul’a gelmiş yenilikçi Amerikalı caz müzisyeni, besteci ve grup şefi Lawrence D. “Butch” Morris’in dans, şiir ve sinema gibi farklı sanat dallarını da etkileyen yönetilen doğaçlama tekniği “Conduction,” on yıllık bir çalışmanın sonunda el kitabı olarak yayınlanıyor. Morris’in çalışma ortaklarından dilbilimci Daniela Veronesi’nin tamamladığı ve teorik bilginin yanı sıra uygulama rehberi görevini de gören kitap geçtiğimiz ay görücüye çıktı.

How Music Works (2012)

Yakın Dönem Müzik Kitapları

Talking Heads’le yıllar öncesinden gönüllere taht kuran, Eno’yla çalışmaları veya solo eforları olsun, her fırsatta yenilikçi projelerin başını çeken David Byrne’ın bu ilk kitabı, okurlarına bir parça biyografi, bir parça müzik teorisi, biraz tarih ve biraz da antropoloji sunuyor. Müzikle olan etkileşimimizi, müziğin tarihsel gelişiminde rol oynayan sosyal etkenler ve müziğin geleceği için teknolojinin barındırdığı olanakları inceleyen Byrne, aynı zamanda albüm ve performans ilhamlarını da detaylı ve içten bir şekilde paylaşıyor.

Every Song Ever: Twenty Ways to Listen to Music in an Age of Musical Plenty (2016)

Yakın Dönem Müzik Kitapları

New York Times müzik eleştirmeni Ben Ratliff’in teknolojinin sunduğu erişim olanaklarıyla gün geçtikçe değişen dinleyici kültürünü incelediği Every Song Ever, günümüzde müziği takdir etmenin tam olarak ne anlama geldiğini soruşturuyor. Herhangi bir janr ayrımı gözetmeksizin tekrar, tempo ve ustalık gibi kavramları kullanarak farklı kayıtların arasında bağlar kuran Ratliff, kendi ansiklopedik bilgisinden şaşırtıcı örneklerle geliyor.

On Repeat: How Music Plays the Mind (2013)

Elizabeth Hellmuth Margulis’in ödüllü teori kitabı, neden bazı şarkıları tekrar tekrar dinlemek istediğimizi ve şarkıların nasıl ve neden kafamıza sakız gibi yapışabildiğini anlamaya çalışıyor. Müzikte tekrarın önemi geniş çapta kabul edilse de sebebinin pek de bilinmediği anlatan Margulis, müzik, dil psikolojisi, nöroloji ve bilişsel psikoloji gibi bilim dallarını kullanarak, tarih boyunca kültürler arası örneklerle bu isteğimizin bilmecesini çözmeye çalışıyor.

Janrlar, Janrlar ve Sosyokültürel Akımlar

Progressive Country: How the 1970s Transformed the Texan in Popular Culture (2013)

Yakın Dönem Müzik Kitapları

Kültürel tarihçi Jason Mellard’ın ilk kitabı, Teksas’ın göbeğinde bir şehrin kendini nasıl dünyanın canlı müzik merkezi ilan edebildiğine göz atıyor. Austin’ın müzikal mirası ve kültürel tarihine odaklanan kitap, Armadillo World Headquarters mekanının ortaya çıkışıyla Willie Nelson, Slade, Greatful Dead ve Bruce Springsteen gibi nice ismin Teksas’a yolculuğunu, tutucu kovboylar ile özgürlükçü hippilerin nasıl müzik etrafında bir araya gelip 70’ler ruhunu garip bir akımda kucakladığını anlatıyor.

We’ve Come So Far: The Last Days of Death by Audio (2016)

Yakın Dönem Müzik Kitapları

Fotoğrafçı Ebru Yıldız’ın kitabı We’ve Come So Far, Williamsburg’de hayat bulan DIY mekanı Death By Audio’nun son 75 gününü inanılmaz karelerle yakalıyor. Kayıt stüdyosu, yaşama alanı, konser mekanı ve her türlü yaratıcılığa kucak açarak 2007’de kurulan ve birçok gruba ev sahipliği yapmış mekan adına hem bir kutlama hem de veda görevi gören kitap, bir dönemin kapanışına ve şehrin acımasız döngüsüne tanık oluyor.

The History of Rock ‘n’ Roll in 10 Songs (2014)

Mystery Train ve Lipstick Traces gibi müzik tarihi ve kültürel eleştirinin vazgeçilmez kitaplarına imza atmış, dünyanın ilk profesyonel rock yazarlarından biri olarak işe koyulan Greil Marcus’un son denemesi, rock ‘n’ roll’a yine alışılmışın dışında bir açıdan yaklaşıyor. Tamamen beklenmedik 10 şarkılık bir listeyle açılışını yapan Marcus, bu hayat değiştiren janrı kronolojik bir bakıştan ziyade, zamanın üstünde yer alan kültürel ve müzikal bir doku örerek ele alıyor.

Future Days: Krautrock and the Building of Modern Germany (2014)

Yakın Dönem Müzik Kitapları

David Stubbs’ın Future Days çıkarması, İkinci Dünya Savaşı sonrası kendini yeniden inşa etmeye uğraşan Almanya’nın sosyo-kültürel, politik ve ekonomik tarihiyle, müziği iç içe dokuyor. Kendilerinden büyük etkenlerin çerçevesinde yeniliğe kucak açan ve yayvan organizasyonu ile Amerikan rock star anlayışına sırtını çevirerek yıllar sonra Batı’nın müzik anlayışı ile post-punk, elektronika ve hip-hop’un temellerini atan yatay Krautrock akımı, Faust, Neu!, Can, Kraftwerk gibi unutulmaz grupların hikayesiyle anlatıyor.

A Pure Solar World: Sun Ra and the Birth of Afrofuturism (2016)

Yakın Dönem Müzik Kitapları

Bir parça biyografi, üç parça popüler kültür tarihi ve akademik analiz, Paul Yonquist Satürn’den gezegenimize konan, caz, rock, R&B, hip-hop ve daha nice müzik akımına öncü olmuş Sun Ra’nın dünyasına dalıyor. John F. Szwed’in Space is the Place biyografisini çıkış noktası olarak alan kitap, Sun Ra’nın anlatıları ve estetiğiyle Amerika’nın savaş sonrası ayrımcı ırk ilişkilerine cevaben uzay yarışı, tarih, bilim kurgu ve caz ruhuyla yepyeni bir mitoloji yaratan, özgür bir gelecek çizen Afrofuturism akımına odaklanıyor.

Biyografilik Hayatlar:

Hunger Makes Me a Modern Girl (2015)

Yakın Dönem Müzik Kitapları

Grunge bağırtılarının yanı başında şekil alan yeraltı feminist punk akımı riot grrrl’den haykırarak çıkan ve listemizde yer bulan yazarlardan Greil Marcus’un “Amerika’nın en iyi rock grubu” ilan etmiş olduğu Sleater-Kinney’den Carrie Brownstein’in otobiyografisi, çalkantılı aile hayatından uzaklaşarak kendi için yarattığı müzik macerasına şaşırtıcı bir dürüstlükle atılıyor.

Trouble Boys: The True Story of the Replacements (2016)

Yakın Dönem Müzik Kitapları

Burada ise azar Bob Mehr’in gözlerinden 1980’lerin alternatif rock efsaneleri the Replacements’ın dünyasına aşılanıyoruz. Rock ‘n’ roll ateşiyle kavrulmuş bir kaostan çıkan grup ile ilgili 10 yılı aşkın bir araştırma sürecinden sonra Mehr’in grup üyelerinin de izniyle bir araya getirdiği Trouble Boys, Bob Stinson’ın vedasıyla açıldıktan sonra her bir üyesine teker teker odaklanarak, her detayını, Minneapolis’in de sosyal yapısını tarihi parçalarına bağlamayı başararak yazıyor.

Tranny: Confessions of Punk Rock’s Most Infamous Anarchist Sellout (2016)

Yakın Dönem Müzik Kitapları

Politik punk grubu Against Me!nin önderi ve aktivist Laura Jane Grace’in kimlik arayışını paylaşan Tranny, yayınlandığı gibi yazılmış en iyi müzik kitapları arasında sayılmaya başlandı. Noisey’nin editörü Dan Ozzi ile beraber, Grace’in günlüklerinden alıntılarla karışık bir şekilde derlenen kitap, şarkıcının Tom Gabel olarak çocukluğunda müziği keşfedişinden sorunlarla boğuşurken gittikçe büyüyen grubuna ve her şeyin altında taşıdığı kişisel yüke ses veriyor.

Clothes, Clothes, Clothes. Music, Music, Music. Boys, Boys, Boys (2014)

Yakın Dönem Müzik Kitapları

Punk döneminin derinden gelen seslerinden The Slits’in şarkı yazarı ve gitaristi Viv Albertine’in otobiyografisi, müzik kitaplarında sıklıkla uğradığımız 1970’ler sonu İngiltere’sine taze bir soluk getiriyor. Hayatı boyunca ne yapıp yapamayacağını belirleyen bir düzene karşı gelen Albertine’in Mick Jones ve Sid Vicious’lı günlerinden evlilik, annelik, boşanma ve kanser tedavilerine kadar dopdolu hayatına tanık oluyoruz.

Müzik Endüstrisinin Çarkları:

How Music Got Free: A Story of Obsession and Invention (2015)

Yakın Dönem Müzik Kitapları

Gazeteci Stephen Witt, müzik endüstrisi, dinleyiciler ve internetin çelişkili ilişkisinin tarihine dalıyor. İlk mp3’yi keşfeden Alman ses mühendislerinden, albüm sızdıran fabrika işçilerine, müzik endüstrisi yöneticilerinden, korsan kesilen koca bir nesle, How Music Got Free dijital müziğe erişimin bilinmeyen tarihini gün yüzüne çıkarıyor ve günümüzdeki tüketici kültürü ile müzik ile olan ilişkimizi nasıl şekillendirdiğini anlatıyor.

The Song Machine: Inside the Hit Factory (2015)

New Yorker yazarlarından John Seabrook, günümüz pop müziğinde en başarılı parçaların üretim sürecinin peşine düşüyor. Şarkı yazımı ve prodüksiyonuna odaklanarak teknolojinin günümüz pop endüstrisi üzerindeki etkisine bakan The Song Machine, 1990’lı yıllardan beri başarı içinde yüzen İsveçli şarkı yazarlarından, plak şirketlerinin değişen yapısına, dinleyende belirli bir tepki yaratmak üzere yazılmış hook’lara kadar, pop fabrikasının penceresinden içeri dalıyor.

Rock She Wrote: Women Write about Rock, Pop, and Rap (1994/2014)

İlk olarak 1994’te yayınlanan ve Ann Powers ile Evelyn McDonnell tarafından derlenen bu kitap, hakkında yazdıkları endüstrinin çoğu gibi 1990’lı yıllarda erkeklerin ağırlıkta olduğu ve göz ardı edildikleri bir alanda, başarılı kadınların izini sürüyor. Rock She Wrote, 1960’lı yıllardan bu yana 60 kadar kadın yazarın katkılarını, rock ‘n’ roll ile feminizmi bir nefeste kucaklayarak sunuyor.

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri
BlogSanatçı İncelemeleri

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıA-WA
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih20 Eylül 2017 15:34
OKU
Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate
BlogMüzik Haberleri

Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Eylül 2017 15:57
OKU
Yakın Mercek: Juju & Jordash
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Juju & Jordash

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıJuju & Jordash
OKU
Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik
BlogSanatçı İncelemeleri

Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: Derrick May
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Derrick May

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıDerrick May
OKU
Kamplı Müzik Festivali Deneyimi
BlogMasaüstü

Kamplı Müzik Festivali Deneyimi

11 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Dünyadan Müzik Festivalleri
BlogMasaüstü

Dünyadan Müzik Festivalleri

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Babylon'un Caz Kökleri
BlogMasaüstü

Babylon'un Caz Kökleri

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih30 Nisan 2017 11:00
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.