Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Blog Masaüstü Yerli Müzik Sahnesinden Yakın Dönem Esintiler

 • YazarBabylon Blog
 • Tarih4 Şubat 2017 11:00
Yerli Müzik Sahnesinden Yakın Dönem Esintiler

Bir yandan alanlar daralırken, diğer tarafta teknolojinin sunduğu olanaklarla genişlemeye devam eden yerli müzik sahnesi, yeni kulvarlar açmaya, farklı zevkleri daha fazla yansıtarak zenginleşmeye devam ediyor. Hazır yeni yıla girmişken, geçtiğimiz üç yılda bir araya gelen, ses çıkaran grupların çalışmalarına kısaca göz atıyoruz.

Hazırlayan: Leyla Aksu 

Kalben

Birçok yeni isme çıkış sağlayan Sofar Sounds ile adını duyuran Kalben Sağdıç, dolgun vokalleri ve akustik ağırlıklı besteleriyle şarkıcı / söz yazarı geleneğine taze soluk getirenler arasında.

Sadece

Ahmet Ali Arslan

Yerli Müzik Sahnesinden Yakın Dönem Esintiler

Ahmet Ali Arslan ise; Müzik Hayvanı’ndan artarda yayınladığı iki EP’siyle zengin gitarlı bir yapının üzerine döşenmiş, dinleyeni olduğu gibi kapan vokalleriyle biraz daha geleneksel bir sound’da ilerliyor.

Islak

Deniz Tekin

İnternet üzerinden paylaştığı parçalar ve farklı janrlara dokunan onlarca cover ile yola koyulan Deniz Tekin, duygu yüklü sesi ve akustik ağırlıklı enstrümanlar sayesinde yalın ve içten bir yol çiziyor.

Bugün Ülkemden Gitmek İstedim

Can Güngör

İlk defa solo çalışmalarına odaklanan deneyimli isim, yerli müzik sahnesinin uzun zamandır aktif isimlerinden Can Güngör, tüm enstrümanlarını çaldığı 2015 tarihli Silik Düşler’de melankolik olduğu kadar da sıcak tatlar sunuyor.

Uçurumlardan

Kaan Boşnak

Dünyaya biraz sırtını dönen, Yüzyüzeyken Konuşuruz grubunun vokalisti Boşnak, “Bir Yerden Atlamalı” adlı solo EP’siyle sade, elektronik bir altyapının üzerinde sakinlikle hikayelerini paylaşıyor.

Yorgunum ve Ağrılar

In Hoodies

Murat Kılıkçıer’in İngiltere’de hayat bulan indie rock projesi In Hoodies’in deneyimli prodüktör Chris Potter ile kaydettiği dolgun uzunçaları A Lunar Manoeuvre geçtiğimiz yıl yayınlandı.

Rules of Adulthood

Palmiyeler

2013’te bir araya gelip kendi isimlerini taşıyan ilk yayınlarını iki yıl kadar önce paylaşan beach rock üçlüsü Palmiyeler, kumsaldan esintiler taşıyan, reverb yüklü parlak gitarlar ve gülümseten melodiler sunuyor.

Yapamam

Sami Baha

İlk kısa çaları “Mavericks”i geçtiğimiz yıl yayınlayan genç prodüktör Sami Baha, seyrekliğine rağmen geniş alanlara yayılan, arada arabeskle kesişen enstrümantal trap tadında çalışmalar yapıyor.

Dough

90BPM

Da Poet, Farazi, Kayra, Savai ve Sorgu gibi isimleri bir araya toplayarak hip-hop sahnesine heyecan veren kolektif 90BPM’den Kötülük Bizim İşimiz’de her üyesinin faklı dokunuşlarını yansıtan beat’ler ve günlük hayata dokunan satırlar sunuyor.

Vukuat

Tunç Çakır

123, Kangroove, Gevende, Nada, Puka ve daha nice oluşumla çalışmış, birçok grubun da parçası olmuş, perküsyoncu ve prodüktör Tunç Çakır’ın solo çalışmaları kendini olduğu gibi analog dünyaya, modüler synth’lere devrediyor.

Start Point

Görkem Han Jr.

Tricky, Darkside ve Mind Shifter gibi isimlerle iş birliği yapmış üretken Ankara Devlet Konservatuvarı öğrencisi Görkem Han, biraz içe dönük, ambient/downtempo civarlarında gezinen parçalarıyla rahatlatan bir arayışa çıkıyor.

Ocean

Seretan

Red Bull Music Academy mezunlarından ve arkaoda sakinlerinden Özcan Ertek’in minimalizmi sahiplenen Seretan projesi, sequencer’larla dinleyeni kuşatarak ambient sularda nüanslı bir yolculuğa çıkarıyor.

Live in Dreams

Yerli Müzik Sahnesinden Yakın Dönem Esintiler

Loradeniz

Heyecanlı bir bekleyişten sonra ilk EP’si “Mara”yı daha birkaç hafta önce yayınlayan, Utrecht’te müzik okumakta olan Loradeniz, vokalleri eşliğinde havalanan, piyano ve synth’lere öncelik veren çekici bir dram sunuyor.

Rem

Ah! Kosmos

Yerli Müzik Sahnesinden Yakın Dönem Esintiler

Ah! Kosmos, Red Bull Music Academy mezunlarından, çıkış albümü Bastards’ı 2015’te paylaşan prodüktör Başak Günak’ın synth’lere dalan, karamsar, ince katmanlı, atmosferik ve poliritmik elektronik denemeleri.

Stay

İnsanlar

Minimüzikhol’deki performansları ve “Haydar Haydar”a uzattıkları dokunuşla hayata geçen Barış K. ile Cem Yıldız’ın esnek elemanlı projesi İnsanlar, pskedelik rock, elektronik deneyler ve acid folk ile Anadolu’nun seslerini buluşturuyor.

Kime Ne

Kaç Canım Kalmış

Yiğitcan Önal’ın soundcloud ve Youtube ile başlayan, Emre Perihan, Melikhan Özer ve Cengiz Zeydan ile de genişleyen projesi, bıyık altından gülümseyerek denizci şarkıları gibi arsızca salınan, gitar ve vokalli, yalın ve keyifli.

Kafamı Hissetmiyorum

Gaye Su Akyol

Toz ve Toz üyesi, Seni Görmem İmkansız’ın de yarısı Gaye Su Akyol, doğunun ritimleri, sanat müziğinin vokalleri ve surf gitarlarıyla yarattığı uzay çağı karışımını ikinci albümü Hologram İmparatorluğu’nda sunmaya devam ediyor.

Dünya Kaleska

Jakuzi

Çıkış albümleri Fantezi Müzik ile 2016’ya salınım kazandıran Kutay Soyocak ve Taner Yücel’in projesi Jakuzi, synthleriyle 80’leri anımsatan, indie müziğin kabare ve darkwave’le kesiştiği esnek noktada belirdi.

Koca Bir Saçmalık

Farfara

Lise arkadaşlarından oluşan üçlü,Farfara ise dolambaçlı gitarlarla doğaçlamaya yer veren, reverb ağırlıklı aksak bir tembelliği yayan, pop serpintili bir psych/prog/indie rock karışımı sunuyor. (Gruptan Tolga Böyük’ün bir de tek kişilik projesi Islandman var.)

Vacuum Cleaner

İskeletor

Tektosag ailesinden bir isim daha, 2013’ten beri etkin olan İskeletor projesiyle Kerem Sevinçli, beat sahnesinin biraz daha sert ve deneysel tarafına bakan, keskin nişan almış Boomarm etiketli çıkışını 2015’te paylaştı.

Gossamer Web / Koko

Age Reform

Realtime Concrete, Soft Gates ve Secrecy gibi birçok projesiyle tanıdığımız, Tektosag bünyesindeki isimlerden Berk Çakmakçı, Age Reform olarak tekno’dan house ve noise’a, elektronik müziğin farklı iterasyonlarına “hasar” veriyor.

Body With Things

Nilipek

Sabah başlıklı çıkış albümünü 2014’te yayınlayan, kendi yazdığı parçaları beş kişilik grubuyla seslendiren Nilipek, sade ve sakin parçalarıyla son birkaç yıldır bağımsız müzik sahnesinin sıkça adından bahsettiren isimlerinden.

Sabah

Yerli Müzik Sahnesinden Yakın Dönem Esintiler

Savai & Gökalp K.

Tektosag ailesinden bir araya gelen Savai ve Gökalp K. ikilisinden 2014’te elektronik beat sahnesinin tepesine düşen Tape One, hip hop’tan trap’e, her nefeste yön değiştiren bir dinleyiş sunuyor.

Pennywise / Rail

Adamlar

Tolga Akdoğan, Burak Güngörmüş, Gürhan Öğütücü, Burak Irmak ve Berkan Tilavel beşlisini bir araya getiren Adamlar, çıkış albümleri Eski Dostum Tankla Gelmiş’te melodik dertlerini blues, funk ve rock arasında çizdikleri yolda anlatıyor.

Kapısı Kapalı

Lara Di Lara

123’ten tanıdığımız, yeni albümü Hazineler İçindesin’i de bu ay yayınlayacak olan Dilara Sapkınar’ın solo projesi, bir yanda 90’lar rock müziğini içtenlikle benimserken, bir ayağını vokalleri ön plana taşıyan, huzur dolu akustik çalışmalara doğrultuyor.

Buluşmuşuz Aslında

Lopenstraat

İki yıl kadar önce ilk single’larıyla gelen Kadıköy çıkışlı enstrümantal, deneysel altılı Lopenstraat, “Şile” adlı çıkış EP’sinde arada caza bakan, bol gitarlı indie ve progresif rock arası bestelerle serbest akıntıya kapılmış bir modda ilerliyor.

Sofular

Elektro Hafız

Fairuz Derin Bulut üyelerinden, çalışmalarına Almanya’dan devam eden Elektro Hafız, Anadolu makamları, elektrik saz ve darbukalarla bezeli, ritimlere yüklenen, arada dub’a göz kırpan, elektronik pskedelik bir rüya gibi.

Belki Son Kez

Sahtekar

İlk yayınlarıyla 2016’nın sonuna doğru gelen, M4NM’den Ağaçkakan ve 90BPM’den Farazi’yi bir araya getiren yeni proje Sahtekar, Dünyadan Kovuldu ile sağlam beat’lerle bolca salındıracak bir hip hop işbirliği.

Hakikaterk

Tuğçe Şenoğul

Seni Görmem İmkansız’ın diğer yarısını demirleyen Tuğçe Şenoğul da melankolik bir piyano ve Western esintili gitarlarla ikilinin romantik havasını devam ettirirken, ilk solo albümünü yayınlamak üzere hazırlıklara devam ediyor.

Onun Karanlık Huyları

Heranherşeyolabilir

Büyük Ev Ablukada’dan tanıdığımız Gülin Kılıçay’ın Öyküm Elif Erdoğan ile beraber 2016’da başlattığı Heranherşeyolabilir, gitar ve elektronik dokunuşlarıyla indie pop’a oldukça melodik, armonik ve tatlı bir gizem katıyor.

Yakalayamam

Mind Shifter

Birbirlerini on yılı aşkın süredir tanıyan Orhan Yılmaz ve Meriç Karasinek’in synthleriyle 80’ler pop müziğini kucaklayan projesi Mind Shifter, önümüzdeki yıl boyunca yeni remix’ler ve bir de kısa çalar yayınlamayı hedefliyor.

Everything is a Dream

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri
BlogSanatçı İncelemeleri

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri

9 ay önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıA-WA
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih20 Eylül 2017 15:34
OKU
Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate
BlogMüzik Haberleri

Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate

9 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Eylül 2017 15:57
OKU
Yakın Mercek: Juju & Jordash
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Juju & Jordash

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıJuju & Jordash
OKU
Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik
BlogSanatçı İncelemeleri

Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: Derrick May
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Derrick May

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıDerrick May
OKU
Kamplı Müzik Festivali Deneyimi
BlogMasaüstü

Kamplı Müzik Festivali Deneyimi

11 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Dünyadan Müzik Festivalleri
BlogMasaüstü

Dünyadan Müzik Festivalleri

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Dönem Müzik Kitapları
BlogMasaüstü

Yakın Dönem Müzik Kitapları

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih4 Haziran 2017 11:00
OKU
Babylon'un Caz Kökleri
BlogMasaüstü

Babylon'un Caz Kökleri

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih30 Nisan 2017 11:00
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.