Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Blog Masaüstü Dünyadan Müzik Festivalleri

 • Etkinlik Babylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih9 Temmuz 2017 11:00
Dünyadan Müzik Festivalleri

Hazırlayan: Leyla AKSU

Müzik aşkıyla kendimizi dışarı attığımız festivallere her yıl yenileri ekleniyor. Glastonbury veya Roskilde gibi şanı duyulmuş, çoklu sahneli, kamp kurabildiğimiz, alternatif aktiviteleri de bulunan, köklü festivallerden belirli janrlara odaklanan seçkin etkinliklere, her isteğe uygun yeşerebiliyor. Biz de Babylon Soundgarden öncesi, yazın kalan aylarında, dünyanın farklı kıtaları ve ülkelerinde dikkatimizi çeken müzik festivallerini derledik.

Montreux Caz Festivali, İsviçre

Dünyadan Müzik Festivalleri

1967’den bu yana her yıl temmuz ayında, Cenevre Gölü kıyısında düzenlenen Montreux Caz Festivali, dünyanın ikinci en büyük caz müzik festivali. Claude Nobs, Géo Voumard ve René Langel tarafından Ahmet ile Nesuhi Ertegün’ün yardımlarıyla başlatılan festival, ilk yıllarında caza odaklanarak Miles Davis, Keith Jarrett, Nina Simone ve Ella Fitzgerald gibi efsanelere kapılarını açtı. 1970’lerde soul ve blues gibi janrlara yer vermeye başlayan etkinlik, 1990’larda Quincy Jones’un kadroya alınmasıyla ses paletini daha da genişletti.

Günümüzde iki hafta süren ve yüz binlerce seyirciyle buluşan festival, yıl boyunca genç caz sanatçıları için üç yarışma düzenliyor. Bu yıl 30 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen festivalde boy gösterecek isimlerin arasında Max Richter, Nicolas Jaar, Herbie Hancock, Lauryn Hill, Bryan Ferry, Soulwax, Emeli Sandé, Fleet Foxes, Gucci Mane, Bonobo, Tom Jones, Grace Jones, George Benson, Ibrahim Maalouf, Mavis Staples, Tinariwen, Youssou N’Dour yer alıyor.

Rock Al Parque, Kolombiya

Dünyadan Müzik Festivalleri

1995 yılından bu yana Bogota’da ücretsiz düzenlenen Rock Al Parque, Latin Amerika’nın en önemli ve en büyük müzik festivallerinden bir tanesi. Bogota belediyesinin düzenlediği Gençler Müzik Buluşması’nın bir uzantısı gibi şekil alan ve başladığı günden bu yana kendini rock’a adayan festival, Simon Bolivar Parkı’nda düzenleniyor ve üç gün boyunca ülkenin ulusal radyo ve televizyon kanallarından yayınlanıyor.

Birçok yerli ve yabancı gruba kucak açan, fakat ağırlıkta Latin Amerika gruplarına ev sahipliği yapan Rock Al Parque, günümüzde ska, reggae, punk, metal ve blues türlerine de yer veriyor. Bu yıl 1 – 3 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek festivalde sahne alacak grupların arasında Lamb of God, Macaco, Draco Rosa, Mon Laferte, Titán, Carnivore Disprosopus ve Death Angel gibi gruplar yer alıyor.

Splendour in the Grass, Avustralya

Dünyadan Müzik Festivalleri

İlk olarak 2011 yılında, Avustralya’nın kış sezonuna müzik katmak amacıyla hayata geçirilen ve adını William Wordsworth’ün “Ode: Intimations of Immortality” şiirinden alan Splendour in the Grass, üç gün boyunca Byron Koyu’nu ele geçiriyor. Farklı sahnelerinde dünya müziği, Red Bull Sound Select ve daha birçok farklı müzikal seçenek barındıran etkinlik, bir yandan da ormanlık alanı kocaman bir sergiye dönüştürüyor, komedi performansları, forum alanı, dans ve yoga atölyeleri düzenliyor.

Dünyadan Müzik Festivalleri

21 – 23 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek olan Splendour in the Grass’ın sergi alanının küratörlüğünü, enstalasyon sanatçısı Craig Walsh üstlenirken bu yılın müzikal konukları arasında Sigur Ros, LCD Soundsystem, the xx, Queens of the Stone Age, Bonobo, Father John Misty, the Bombay Royale, Real Estate ve Sampe the Great var.

FYF Fest, A.B.D.

Dünyadan Müzik Festivalleri

2006’dan bu yana Los Angeles’ın Exposition Parkı’nda düzenlenen FYF (veya Fuck Yeah Fest), farklı janrlardan tanıdık isimleri bir araya getiriyor ve dört farklı sahne ile üç güne yayılıyor. Birçok festival gibi aynı zamanda sanat enstalasyonları ve heykel çalışmalarına da yer veren etkinlik, aynı zamanda gece boyunca kurulan marketinin sunduğu yemek seçenekleriyle biliniyor.

Bu yıl Splendour in the Grass gibi 21 – 23 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek festivalde A Tribe Called Quest, Iggy Pop, Anderson.Paak, Erykah Badu, Missy Elliott, Björk, Blonde Redhead, Frank Ocean, Flying Lotus, Mitski, Princess Nokia, Perfume Genius ve daha fazlası görülebilir.

Fuji Rock, Japonya

Dünyadan Müzik Festivalleri

1997’den bu yana Smash Japan tarafından düzenlenen Fuji Rock ise Japonya’nın en büyük açık hava müzik festivali. Yüzlerce yerli ve yabancı müzisyene ev sahipliği yapan üç günlük festival, 1999’dan bu yana Naeba Kayak Tesisi’nde düzenleniyor ve 15 yaşının altındaki gençlerden ücret talep etmiyor. Mavi ve yeşilin bir araya geldiği bir alanda yedi farklı sahneye yayılan festival mekanı, aynı zamanda birçok kamp alanı barındırıyor.

Bu yıl 28 – 30 Temmuz arasında gerçekleşecek festival, Fuji Rock, Gorillaz, Aphex Twin, Björk, Lorde, LDC Soundsystem, Shugo Tokumaru, Yuki, the Avalanches, Group Tamashii, Death Grips, Rhye, Thundercat ve daha yüzlerce ismi ağırlıyor.

Osheaga Müzik ve Sanat Festivali, Kanada

Ağustos başında Montreal’de düzenlenen ve altı farklı sahneye yayılan indie müzik festivali Osheaga, 2006 yılından beri düzenleniyor. Saint Helen adasında yüz binlerce kişiyi bir araya toplayan festival, özellikle yerel ve ulusal yeteneklere yer veriyor ve şehir çapında farklı mekanlarda sergiler ve enstalasyonlar düzenliyor. Bir yandan da çevre dostu bir yaklaşım sergileyen festival Osheaga, Kuzey Amerika’da ISO 20121 belgesi alan ilk müzik festivali özelliğini taşıyor.

Bu yıl özellikle Kanadalı görsel sanatçılara yer verecek etkinlik, aynı zamanda festival öncesi beş yıldır düzenlenen “Music on Paper” sergisine ev sahipliği yapacak. 4 – 6 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek festivalde bu yıl Lorde, Muse, the Weeknd, Solange, Justice, Alabama Shakes, MGMT, Broken Social Scene, Belle & Sebastian, Run the Jewels, Die Antwoord, Angel Olsen, BadBadNotGood, Major Lazer, Phantogram, Glass Animals ve daha birçok isim sahne alacak.

OFF, Polonya

2006’da Myslovitz ve Lenny Valentino gruplarından tanıdığımız Artur Rojek tarafından başlatılan OFF müzik festivali, 2010’dan bu yana Katowice’de düzenleniyor. Müziğin yanı sıra sergiler, atölyeler ve film gösterimleri de düzenleyen festival, ayrıca küratör Sylwia Chutnik’in önderliğinde yazar, şair, gazeteci ve eleştirmenleri ağırlayarak katılımcıları bir tartışmaya davet ediyor.

OFF, bu yıl 4 – 6 Ağustos tarihlerinde birçok yerli ismin yanı sıra PJ Harvey, Swans, Talib Kweli, Arab Strap, Beak>, Circuit Des Yeux, Conor Oberst, Feist, Frankie Cosmos, Helado Negro, Idris Ackamoor & the Pyramids, Kikagaku Moyo gibi isimleri sahnesine taşıyacak.

Burning Man, A.B.D.

Dünyadan Müzik Festivalleri

Müzik festivaliyle yaşam tarzı arasında ince bir çizgi dokuyan, ütopik ideallerle 1986’dan beri yazın sonuna doğru Nevada çölünün ortasında geçici kurulan Black Rock City şehrinde gerçekleşen Burning Man, sanatsal, katılımcı ve deneysel bir toplumu belirli temalar etrafında topluyor. Heykeller, yapılar, arabalar, enstalasyonlar, dans performansları ve elektronik müziğin tamamen paylaşımcı ve yaratıcı bir ruha yol verdiği festival, sıra dışı deneyimlerinden biri kabul ediliyor. Bu yıl, 28 Ağustos – 4 Eylül tarihlerinde Black Rock City’de gerçekleşecek etkinlikte kimlerin sahne alacağı henüz bilinmiyor, fakat geçtiğimiz yıl şehre uğrayanlar arasında Skrillex, Diplo, GRiZ, Carl Cox, Beats Antique ve Rusko gibi isimler vardı.

Dünyadan Müzik Festivalleri

Dimensions, Hırvatistan

Dünyadan Müzik Festivalleri

Pula’nın Punto Christo Hisarı’nda düzenlenen underground elektronik müzik festivali Dimensions, yıllardır ses sistemine verdiği önemin altını çiziyor.  House, tekno, disko, dubstep ve daha birçok elektronik janra kucak açan festival, aynı zamanda deniz kıyısında gerçekleştiğinden katılımcılara hem yüzme hem de teknelerde partiye devam etme imkanı sunuyor.

Bu yıl yazın kapanışında, 30 Ağustos – 3 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Dimensions, Grace Jones, Moderat, Moses BoMoses Boyd, Yussef Kamaal, Andy Stott, Jeff Mills, Shuggie Otis, Theo Parrish ve Gilles Peterson gibi isimleri sahnesinde ağırlayacak.

Bestival, İngiltere

Dünyadan Müzik Festivalleri

2004’ten bu yana gerçekleşen ve bu yıl ülkenin Güney’indeki Isle of Wight’tan Dorset’e taşınan Bestival, Sunday Best plak şirketinin başındaki DJ ve prodüktör Rob da Bank ile Yaratıcı Direktör eşi Josie da Bank tarafından başlatıldı. Her yıl bir gününü kostümlü geçiren ve katılımcılarıyla 2010 yılında Guinness Dünya Rekoru kıran festival, aynı zamanda Greener Festival Birliği’ni kurmasıyla tanınıyor.

2005’ten bu yana birçok ödül kazanmış olan festival, Reggae Roots, Bollywood, Invaders of the Future ve Red Bull Music Academy gibi özel sahnelere de ev sahipliği yapıyor ve bu yıl 7 – 10 Eylül tarihlerinde, Justice, DJ Shadow, Pet Shop Boys, Dizzee Rascal, Jamie T, Little Dragon, Roots Manuv ve Mr. Scruff’ı ağırlıyor.

Lake of Stars, Malavi

Afrika’nın üçüncü en büyük gölünün kıyısına konuşlanan, Eylül ayında gerçekleşen festivallerden Lake of Stars, ne yazık ki bu yıl gerçekleşmeyecek. Gençlere ve Malavi sanatçılara odaklanan çalışmalarına ağırlık vermek üzere bir yıl ara ilan veren ve 2004 yılında kapılarını açtığından bu yana her yıl daha da büyüyen bu festivalde geçtiğimiz yıllarda sahne almış isimlerin arasında Timo Maas, John Wizards, Tumi, FreshlyGround, Uhuru, K’naan, Joe Goddard, Mafikizolo, Felix B, Foals ve Young Fathers yer alıyor.

Babylon Soundgarden 2017
EtkinlikBabylon Soundgarden

Babylon Soundgarden 2017

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
Yakın Mercek: Juju & Jordash
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Juju & Jordash

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıJuju & Jordash
OKU
Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik
BlogSanatçı İncelemeleri

Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: Derrick May
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Derrick May

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıDerrick May
OKU
Juju & Jordash’ın Üretim Dünyası
BlogSanatçı İncelemeleri

Juju & Jordash’ın Üretim Dünyası

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıJuju & Jordash
OKU
Derrick May’e İlham Olmuş İsimler
BlogSanatçı İncelemeleri

Derrick May’e İlham Olmuş İsimler

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Gorgon City ve Konuk Listesi
BlogSanatçı İncelemeleri

Gorgon City ve Konuk Listesi

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıGorgon City
OKU
Wax Tailor: "Müzik, kim olduğumuzu şekillendiriyor"
BlogSanatçı İncelemeleri

Wax Tailor: "Müzik, kim olduğumuzu şekillendiriyor"

11 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıWax Tailor
OKU
Kamplı Müzik Festivali Deneyimi
BlogMasaüstü

Kamplı Müzik Festivali Deneyimi

11 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: Gorgon City
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Gorgon City

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıGorgon City
OKU
Yakın Mercek: The Drums
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: The Drums

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıThe Drums
OKU
Yakın Mercek: Wax Tailor
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Wax Tailor

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıWax Tailor
OKU
Whilk & Misky Kliplerinden Leziz bir Seçki
BlogSanatçı İncelemeleri

Whilk & Misky Kliplerinden Leziz bir Seçki

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıWhilk and Misky
OKU
Sevdaliza'nın peşinden yeni isimler
BlogSanatçı İncelemeleri

Sevdaliza'nın peşinden yeni isimler

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıSevdaliza
OKU
Kadebostany Cumhuriyeti’nden Müzik Videoları
BlogSanatçı İncelemeleri

Kadebostany Cumhuriyeti’nden Müzik Videoları

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıKadebostany
OKU
The Drums ile Yankılı İlham Rüzgarları
BlogSanatçı İncelemeleri

The Drums ile Yankılı İlham Rüzgarları

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıThe Drums
OKU
Adamlar ve Akustik Performansları
BlogSanatçı İncelemeleri

Adamlar ve Akustik Performansları

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıAdamlar
OKU
A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri
BlogSanatçı İncelemeleri

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıA-WA
 • YazarBabylon Blog
OKU
Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate
BlogMüzik Haberleri

Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Eylül 2017 15:57
OKU
Yakın Dönem Müzik Kitapları
BlogMasaüstü

Yakın Dönem Müzik Kitapları

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih4 Haziran 2017 11:00
OKU
Babylon'un Caz Kökleri
BlogMasaüstü

Babylon'un Caz Kökleri

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih30 Nisan 2017 11:00
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.