Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Blog Müzik Haberleri Ekolojik Yaşam Çatısı Altında 10 Yıl

 • YazarBabylon Blog
 • Tarih27 Mayıs 2016 15:25
Ekolojik Yaşam Çatısı Altında 10 Yıl

2006 yılından bu yana, ekolojik ürün üretimi ve tüketimini sağlıklı işleyen, adil, sürdürülebilir ve güvenilir bir alışveriş modeli aracılığı ile yaygınlaştırmak vizyonuyla hareket eden Şişli %100 Ekolojik Pazarı’nın onuncu yılı, 28 Mayıs’ta bomontiada'da kutlanıyor.

Çocuklara ve büyüklere yönelik ‘Gel Oyna’ atölye çalışmaları, organik menü, barkovizyon gösterisi, ekoloji temalı kitap satışlarının da gerçekleşeceği Şişli % 100 Ekolojik Pazarı kutlama konserlerini mercek altına alıyoruz.

Şişli % 100 Ekolojik Pazarı, doğa ile uyumlu bir yaşamın hayali ile tam 10 yıl önce emeklemeye başladı. Proje, doğayla barışık yaşam felsefesini, halk pazarlarını bu kültür doğrultusunda dönüştürerek paylaşmak ve yaygınlaştırmak amacı taşıyordu. 17 Haziran 2006 Cumartesi günü ilk adımını Buğday Derneği’yle birlikte atan Şişli %100 Ekolojik Pazarı, bugün yolunda hızlı adımlarla ilerliyor.

Sağlıklı gıdaya ulaşmak, üreticisini tanımak ve onları desteklemek isteyen kentliler ve organik gıdayı alıcısına ulaştırmak üzere pazar arayışında olan, daha fazla alıcıya ulaşmak isteyen ekolojik üreticiler, tam 10 yıldır Şişli % 100 Ekolojik Pazarı’nın çatısı altında bir araya geliyor. Hayallerini el ele vererek, birlikte büyüten bu büyük kitlenin hikayesine ortak olmak isteyen tüm ekolojik tarım dostları, 28 Mayıs'ta bomontiada'da buluşuyor.

14.00'te başlayıp 19.00'a dek sürecek herkese açık ve ücretsiz etkinlikte; Tugay Başar ile KEKEÇA, Algo-Ritmo Perküsyon Grubu, Şelale Şehnaz Sam & Ali Tolga, Muammer Ketencoğlu & Balkan Yolculuğu Topluluğu bizlere doyumsuz bir müzik şöleni yaşatacaklar. Etkinlik ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Algo-Ritmo Perküsyon Grubu

Hem akustik hem de özgün elektronik altyapılar ile destekledikleri başarılı performanslarıyla tanıdığımız Algo-Ritmo Perküsyon Grubu, 14 yıl önce, perküsyonist ve eğitmen Ebru Ayarcı’nın girişimiyle hayata geçti. Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da geniş hayran kitlesi bulunan topluluk; çok sayıda konser, televizyon programı, açılış/fuar, workshop ve sosyal sorumluluk projesinde alkış topladı.

Daha çok Afrika ve Güney Amerika ezgilerinden etkilenen ve geleneksel Afrika ritimlerini orijinal dokusunu deforme etmeden kullanan ilk perküsyon topluluğu olan Algo-Ritmo Perküsyon Grubu, dünyanın çeşitli coğrafyalarından ritimlere de sırtını dönmüyor. Geleneksel ve moderni perküsyon yorumlarında başarıyla harmanlayan grup; trompet, saksafon, klarnet gibi nefesli enstrümanlar ile de müziğine çeşitlilik kazandırıyor. 

Ali Tolga

Kariyeri Türkiye sınırlarını aşan müzisyenlerden biri Ali Tolga... Türkiye’de başlayan konservatuar eğitimini Hollanda’da tamamlayan Tolga’nın piyano göz bebeği olsa da, 100’den fazla enstrümanı ustalıkla çalabildiğini biliyoruz.

Klasik müzikten caza, poptan arabeske birçok janra fazlasıyla hakim olan Tolga’nın müziğinin, dinleyiciyi dinler dinlemez etkisine alabilmesinde, bu hakimiyetin payı olduğunu söylemek mümkün.

Avrupa’da değerli müzisyenlerle çalışma fırsatı yakalayan ve prestijli sahnelerde performansını sergileyen Tolga’nın; söz, beste ve düzenlemesi gibi enstrümanları da tamamen kendine ait olan ilk single’ı “Geri Dön” müzikseverlerden tam not aldı. DGL Müzik ve DMC etiketiyle hayata geçen single, Tolga’nın yurt dışında yaşadığı dönemde yaşadığı özlem ve aşklardan ilham alıyor.

Ekolojik Yaşam Çatısı Altında 10 Yıl

Şelale Şehnaz Sam

Müzisyen bir ailede yetişen Şehnaz Sam’ın müzik kariyerine ilk adımı, 13 yaşında bateri çalarak başladı. Güçlü sesiyle dikkatleri üzerine çeken Sam’ın profesyonel müzik kariyeri ise 1990 yılına uzanıyor. Sam’ın başarılı bir şekilde ilerlemesinde etkili olan unsurlardan belki de en önemlisi; Caz, rock ve popun unutulmayan şarkılarının yanı sıra, güncel parçaları da başarıyla seslendirmesi. Sam’ın birçok dilde seslendirdiği şarkılara kendi orkestrasının eşlik ettiğini belirtelim.

Şehnaz Sam, farklı dillerde ve tarzlarda parçalarla keyiflenen başarılı repertuarını, 2006 senesinde "Broadway’den İstanbul’a Müzikaller" adlı müzikalde, Harbiye Açıkhava Tiyatosu’nda ve Bostancı Gösteri Merkezi’nde de gözler önüne sermişti.


KEKEÇA Beden Perküsyon Topluluğu

KEKEÇA’nın (Beden Perküsyonu) öncüleri, 2002 yılından beri birlikte çalışan Tugay Başar ve Timuçin Güner... Tugay Başar, MSÜ Devlet Konservatuarı Etnomüzikoloji Bölümü’nde eğitim almış. Timuçin Güner ise, Boğaziçi Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği bitirse de lise yıllarından bu yana dans, müzik ve ritimle iç içe olmuş.

Ezginin Günlüğü, Rönesans, Bezmera, Emin İgüs Grup, Uçan Halı topluluklarıyla yaptığı çalışmalar, müzik ve hareket üzerine verdiği eğitimler sonrası Başar, birlikte Beden Perküsyonu çalıştığı Güner ile 2003 yılında KEKEÇA’yı hayata geçirmeye karar vermiş.

2008 yılında ikiliye Gevende grubunun davulcusu olarak tanıdığımız Gökçe Gürçay, piyanist Gökçe Ayşe ve Ezo Sunal da katılmış. Kadrosunu bu isimlerle kemikleştiren KEKEÇA, 7’den 70’e beden perküsyonunu deneyimlemek isteyenlere yol açmış.

Ekip, izlemesi ve dinlemesi oldukça keyifli, özgün çalışmalarını hem yurt içi hem de yurt dışı sahnesinde sergiliyor. Ellerimizi, ayaklarımızı ve hatta tüm bedenimizi bir enstrüman gibi kullanabileceğimizi, ‘ben’ sesimizin dışarıya yansımasının bizim kadar çevremizdekilerin de dünyasını etkileyebileceğini dışa vuran ekibin, çeşitli eğitimler ve atölye çalışmaları düzenlediğini de hatırlatalım.

Ekolojik Yaşam Çatısı Altında 10 Yıl

Muammer Ketencoğlu & Balkan Yolculuğu

Rebetiko, Batı Anadolu Folklorü ve Balkan müziğinin Türkiye’deki önemli figürlerinden biri, Akordeon ustası Muammer Ketencoğlu... 1993 yılında yayınladığı "Sevdalı Kıyılar" albümüyle özgün müziğini tanıtan Muammer Ketencoğlu’nun bizi Rebetiko ile buluşturduğu yıllar 1994 ve 1996’lara uzanıyor. Ketencoğlu’nun 1995 yılında yayınladığı; Ermeni, Gürcü, Azeri ve Orta Asya geleneksel müziklerinden ilham alan dört kasetlik seçkisi "Halklardan Ezgiler" ise, sanatçının Etnomüzikolog tarafını ön plana çıkardığı çalışmalar olarak beğeni toplamıştı.

Ketencoğlu’nun kariyerinin en özel oluşumlarından biri; 1997 yılında  Brenna Mac Crimmon, Sumru Ağıryürüyen ve Cevdet Erek ile birlikte hayata geçirdiği Balkan Yolculuğu... Üyeleri zaman zaman değişse de çalışmalarına devam eden ve hem yurt içinde hem de yurt dışında konserler veren grup, 2006 yılında klarnet ustası Aytunç Nevzat Matracı’nın vefatı üzerine çalışmalarına bir süre ara vermişti. 2008’de yeniden toparlanan grup; klarnette Sakip Songelen, vurmalı çalgılarda Rahmi Göçmen, vokalde Şule Kocaman Saraç ve Selda Koçak Uzuntaş’ın yer aldığı yeni kadrosu ve repertuarıyla yeniden sahnelere döndü.

Balkan Yolculuğu’nun 2001’de yayınlanan “Ayde Mori” ve 2007’de kendi isimleriyle müzikseverlerle buluşan iki albümü bulunuyor.

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri
BlogSanatçı İncelemeleri

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıA-WA
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih20 Eylül 2017 15:34
OKU
Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate
BlogMüzik Haberleri

Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Eylül 2017 15:57
OKU
Yakın Mercek: Juju & Jordash
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Juju & Jordash

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıJuju & Jordash
OKU
Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik
BlogSanatçı İncelemeleri

Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: Derrick May
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Derrick May

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıDerrick May
OKU
Babylon yeni sezonda "Açık Ol” mesajıyla şehre dönüyor
BlogMüzik Haberleri

Babylon yeni sezonda "Açık Ol” mesajıyla şehre dönüyor

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Ağustos 2016 19:24
OKU
Kaan Düzarat'ın Seçtiği Parçalarla J Dilla
BlogMüzik Haberleri

Kaan Düzarat'ın Seçtiği Parçalarla J Dilla

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikRBMA Night: Julio Bashmore & Todd Edwards & Kaan Düzarat
 • YazarBabylon Blog
OKU
Güvercin Şarkısı
VideoMüzik Haberleri

Güvercin Şarkısı

2 yıl önce

İZLE
VİDEO SAYFASINA GİT
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.