Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Makale Müzik Haberleri BaBa ZuLa'nın Japonya Turnesi Ne Hoştu!

 • Sanatçı Baba Zula
 • Etkinlik Baba Zula & Shantel (Orient Express)
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih6 Nisan 2016 13:47
BaBa ZuLa'nın Japonya Turnesi Ne Hoştu!

Yerli sahnenin belki de yurtdışında en çok konser veren gruplarının başında BaBa ZuLa geliyor. 34 Oto Sanayi isimli son albümlerini Türkiye’den önce Japonya’da yayınlayan grup, geçtiğimiz yıllarda bu ülkede altı konserlik bir turne yaptı. BaBa ZuLa’dan Murat Ertel ve Levent Akman turne detaylarını bizimle paylaşmıştı. 8 Nisan Cuma akşamı gerçekleşecek konserleri öncesinde bu deneyimi hatırlayalım istedik.

Hazırlayan: Cem Kayıran

Foto: Takuya Unagami

İkilinin üzerinde en çok durduğu nokta konser mekânlarının ve oralardaki ekiplerin kusursuz çalışma prensipleri. Japonya’daki mekânlarda özellikle teknik açıdan kendilerini hayrete düşüren onlarca şeyle karşılaşan BaBa ZuLa, bu turnede kariyerinin en kısa ses kontrollerini yapmış. Bu sohbeti de kendileriyle bir ses kontrolünden önce gerçekleştirdiğim için bunları anlatırken epey gülüyorlardı.

“Japonya’da turne yapmak, çalmak açısından bizim için en kolay olanıydı. Çünkü Japonlar her şeyi milimi milimine ayarlıyorlar. Konser vereceğimiz mekânlara amfiler hakkında bilgi ve detaylı ihtiyaç listemizi yolluyoruz. Teknisyenlerden şöyle bir soru geliyor mesela: 'Pedalınızın markası ne olsun?' Ben hiç böyle bir soruyla karşılaşmamıştım! Amfi markası sorulabilir; ama pedal markasının sorulduğunu hiç duymamıştım. Hiç unutamıyorum bunu... Nereye koyacağını bile soruyor. Bu bilgileri verdikten sonra, mekâna gittiğimizde o zamana kadar yapmış olduğumuz en kısa ses kontrolünü gerçekleştirdik. 10 dakika falan çaldık, ama o da zevk için. Sahne güzel, ses güzel, çalalım dedik. Japonlar inanılmaz şekilde ayrıntılı çalışıyor. Her şeyin tedbirini de alıyorlar.

BaBa ZuLa'nın Japonya Turnesi Ne Hoştu!

“Çok sevdiğimiz bir bant vardır, bizim “Gaffur” ismini taktığımız, gaffer denilen bir bant. Kolay çıkan ama her yerde kullanabileceğiniz çok pratik bir bant. Türkiye’de mesela koli bandı diye tabir ettiğimiz bir bant vardır, iğrenç bir şeydir. Yapışması zordur, yırtarken dişinle falan yırtarsın, keskin bir şey bulman gerekir. Yapıştırdıktan sonra da sökerken bir iz bırakır. Çok korkunçtur. Gaffer buna kıyasla çok pratiktir. Bunu İstanbul’da belli başlı kulüplerde bulabilirsin. Ama Japonların gaffer’ları her mekânda rengine göre sıralanmış şekilde, duvarda asılı duruyor. Yedi tane falan farklı gaffer vardı. Şoktan şoka giriyorsun bunları görünce.

“Lambalı amfilerin arkasında, kızan lambaları serinletmek için pervaneler var. Kızan lambalar yanmasın, soğusun diye koymuşlar. Adamlar her şeyi düşünüyor. Bu örnekler kolaylıkla arttırılabilir. Amfilerin kondisyonu da inanılmaz. İngiltere’de bir Marshall amfi geliyor. 20 tane heavy metal ve punk  grubunun saldırısına uğramış bir hoparlör ve lambaları gebermiş, ıslık çalan bir şeye dönmüş bir amfi. İngiltere’de iyi bir festivalde bile çalsan böyle amfiler geliyor. Japonya’da bunun olması imkânsız. ”

BaBa ZuLa'nın Japonya Turnesi Ne Hoştu!

Anadolu’dan Hindistan’a dünyanın dört bir ucunda çalmış olan BaBa ZuLa’yı bu turnede etkileyen bir başka konu da konser mekânlarındaki sahnelerin ebatları olmuş. Her mekânın kendi iç tasarımına göre belli bir oranda büyük olan sahneler ve sahne ışıklandırmalarının yanısıra mekânlarda çalışan sahne ekibi de turne sırasında BaBa ZuLa’nın işini fazlasıyla kolaylaştırmış.


“Kulüplerde üçte bir kuralı var. Sahne, mekânın üçte biri büyüklüğünde olacak. Böylece her mekânda en güzel konumda olan insan sanatçı oluyor. Yani her mekânda sahne büyük. Işıklar, sahnenin üç tarafını kaplıyor. Sırf tavanda değil, yanda da ışık var ve bu ışıklar tüm sahneyi kaplıyor. Direkler var, direkler tavandan yere kadar ışıkla kaplı. Arka ve yan ışıklar sahnede çok fazla olanak sunuyor. 100 kişilik mekânda da böyle 3 bin kişilik mekânda da böyle.

BaBa ZuLa'nın Japonya Turnesi Ne Hoştu!

“Turneye gidiyorsun, şehirden şehre giderken bazen bir saat bazen 12 saat... Fakat senin mekâna geleceğini söylediğin saatte her şey hazır; sahne kurulmuş, tüm ekip grubu bekliyor. Monitörcü dışında sahne kenarında, sahneye müdahale edebilecek birisi bulunuyor. Bütün konser yan tarafta senin gözünün içine bakıyor. Bir şey olursa hemen sahneye fırlayıp sıkıntıyı çözmek için. Her mekânda böyle görevli insanlar var. Japonya’da çalmak çok kolay!

“Bir de temizlik durumu var; bizde pek bulamadığımız bir şey. Burada bir mekâna gidiyorsun, mekân akşamdan kalmış. Seninle birlikte temizliğe başlıyorlar. Biz birçok kez; "Sahneyi süpürür müsünüz?" diye sormak durumunda kaldık. Hayır, bir de bozuluyorlar. O işi yapıyor, ama öfleye püfleye yapıyor. Şovun bir parçası olduklarının farkında değiller. Japonya’da kablolar bile tertemiz. Belli ki her konserden sonra temizleniyor ve cinslerine göre ayrılıyor. Dolayısıyla sahnelerde bir enerji akışı oluyor. ”

BaBa ZuLa'nın Japonya Turnesi Ne Hoştu!

Turne konusunda epey tecrübeli olan BaBa ZuLa, genellikle turneler için tasarlanmış olan minibüsleri tercih ediyor. Japonya’da ise bu modelde bir şey bulmak mümkün olmamış. Bir tür otobüsle turnesini yapan ekip, arada epey ilginç deneyimler yaşanan uçuşlar da yapmış.

“Japonya’da kendi bulduğumuz bir otobüsle dolaştık. Avrupa’da biraz daha yüksek teknoloji kullanılan minibüsler kullanıyor. Minibüs uzmanımız Levent Akman. Japonya’da o kadar tecrübeli olmadığımız için bizim istediğimiz gibi bir şey tam olarak bulamadık. Japonlara göre yapılmış bir otobüsümüz vardı. Sevimliydi, biz rahat ettik, bildiğimiz otobüs gibiydi.  Araba olarak sırf Japonya’ya özgü modeller var. Epey enteresan şeyler var... Ama Mini Tour Bus denen Mercedes’in minibüsleri orada pek kullanılmıyormuş. Avrupa’daki gibi onlardan ayarlamaya çalıştık. Onun yerine yarı otobüs gibi bir şey ayarladık. Aslında bildiğimiz otobüs, ama Japonlara göre ayarlandığı için bize yarı otobüs gibi geliyor. Ama heyecanlıydı. Kara yolundan turne yapmanın güzelliği gittiğin ülkeyi görebilmek. Bu şekilde Avrupa’nın birçok şehrini görmüş olduk. Bize daha sıcak geliyor bu. Japonya’da mesafeler uzun. Dört tane adadan oluşuyor ülke. Bizim ilk konserimiz kuzeydeki adadaydı. Oraya uçakla gidip geldik. Orası da Sibirya’ya 25 kilometre uzaklıkta bir yer.

BaBa ZuLa'nın Japonya Turnesi Ne Hoştu!

“Kara yoluyla ulaşımı mecburiyetten tercih ediyoruz. Her zaman uçuş ayarlamak zor. Japonya’da mesela, ara uçuş tecrübesi yaşadık, iki defa. Enstrümanları uçak içine almıyorlar. Enstrüman için özel yapılmış kutuları var. Bizim gönlümüz razı gelmediği için enstrümanlarımıza bilet aldırıyoruz. Enstrümanları birbirine sararsan onu tek kişi olarak kabul ediyorlar. Bir seferinde iki saz sarmıştık, Japonya’da da bir saz ve bas gitarı birbirine bağladık. Onları birbirine sarınca tabii ki taşıması imkânsız, garip bir yaratık hâline geliyor. Ama şu önemli bir detay, Japonya’da şehirlerarası uçuşta kimlik kontrolleri dahil, uçuşa 10 dakika kala 300 yolcu aldılar. Biz geç kaldık zannediyorduk. 10 dakikada bayağı transatlantik ebatlarında bir uçağı doldurdular ve kalktık. ”

Turneye çıkarken ekibi oluşturmak konusunda da uzmanlaşmış BaBa ZuLa. İdeal ve ideal olmayan durumlar için alternatif ekipler kurguluyorlar.

“Turne ekibi için ideal koşullar ve ideal olmayan koşullar var. Ses teknisyenimiz olmadan gitmeyi tercih etmiyoruz, büyük risk. Kavga, gürültü, olumsuz birtakım şeyler... Bazen şanslı olabiliyorsun, ama genel olarak zaman kaybı. Farklı bir müzik yapıyoruz. Shantel’in bir lafı var: "Sizin müziğinizi herhangi bir türe koyamıyorum" diyor. Turnede 15 farklı mekânda konser veriyorsun. Gittiğin her yerde teknisyenlere bak bu kaşık, bu davul, bu darbuka, bu saz diye anlatmanın imkânı yok. Adamlar da korkuyorlar. Bu kadar çok amfiyi ne yapacaksınız diye soruyorlar. Ses teknisyensiz bir yere gitmek imkânsız.

BaBa ZuLa'nın Japonya Turnesi Ne Hoştu!

“İdeal koşullarda bir yol menajeri, bir şoför, bir teknisyen ve bir eşya taşıyıcı olması gerekiyor. Ama bunu genelde minimuma indirmemiz gerektiği için bölüştürüyoruz. Şoför aynı zamanda eşya taşıyan kişi oluyor, hem de konserden sonra eşya satışına bakan kişi oluyor. Ses teknisyenimiz de aynı zamanda yol menajerliği yapıyor. Başka çare yok. Büyük kadrolarla bizim gibi uzaktan gelen insanların var olmaları imkânsız. Avrupa’da Avrupalı gruplarla rekabet hâlindeyiz. Uçaklarda bile fark ediyor. Türkiye’den gelen uçaklara ikinci bir vize kontrolü, köpek kontrolü gibi birtakım durumlar var. Yanınızdan Schengen vizeli tipler vızır vızır geçerken, siz bekliyorsunuz. Bir sürü festivalde işte bizim iniş saatimizi ve bizi alacakları saatleri, ses kontrol saatini vs. hesaplıyorlar. Her seferinde bizim uçaktan inip o kadar kısa sürede dışarı çıkamayacağımızı izah etmemiz gerekiyor. Bunu anlayamıyorlar. Havaalanına bizi yarım saat, bir saat önce götürmeye kalkıyorlar. Biz hem müzisyeniz, çok eşyamız var, problem çıkabilir. O yüzden en az iki buçuk saat önce havaalanında olmamız gerekiyor.
 

“Japonya’nın kendisi genel olarak sıradışı. Bize göre her şey çok enteresandı. Ses kontrolü, yemekler, yazısı, insanlar, ışıklandırmalar… Murat’ın dediği bir şey var, çok haklı. İnsanlar bildiğimiz manga kültürünü yaşıyorlar. Okuduğumuz çizgi romanlar, izlediğimiz çizgi filmler hep bu yaşamı yansıtıyor. İçki kültürü de çok gelişmiş. İçki, burada olduğu gibi bir tabu değil. Sırf sake sake diyoruz ama biraları da mükemmel. Hele bir pirinç rakıları var, bizim favorimiz. ”

BaBa ZuLa'nın Japonya Turnesi Ne Hoştu!

Baba Zula & Shantel (Orient Express)
EtkinlikKonser

Baba Zula & Shantel (Orient Express)

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
BaBa ZuLa / Shantel - Midnight Session
EtkinlikKonser

BaBa ZuLa / Shantel - Midnight Session

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
BaBa ZuLa
EtkinlikKonser

BaBa ZuLa

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
Babylon Turns İstanbul On
EtkinlikKonser

Babylon Turns İstanbul On

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
1996’dan Bugüne Baba Zula Diskografisi
BlogSanatçı İncelemeleri

1996’dan Bugüne Baba Zula Diskografisi

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıBaba Zula
 • YazarBabylon Blog
OKU
Baba Zula I Babylon Ayaküstü #24
VideoBabylon Interviews

Baba Zula I Babylon Ayaküstü #24

Bir yıl önce

İZLE
VİDEO SAYFASINA GİT
İsrail’den Beş Bağımsız Ses
BlogSanatçı İncelemeleri

İsrail’den Beş Bağımsız Ses

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBaBa ZuLa (Ön Grup: Buttering Trio)
 • YazarBabylon Blog
OKU
Ebru Yıldız Türkiye'nin Alternatif Tınılarının Peşinde
BlogSoru & Cevap

Ebru Yıldız Türkiye'nin Alternatif Tınılarının Peşinde

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih12 Kasım 2015 10:00
OKU
Babylon Bomonti Konserlerine Hazırlıklar Başlasın Vol. II
BlogMüzik Haberleri

Babylon Bomonti Konserlerine Hazırlıklar Başlasın Vol. II

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih24 Ağustos 2015 14:11
OKU
BaBa ZuLa konseri ertelendi...
HaberDuyuru

BaBa ZuLa konseri ertelendi...

3 yıl önce

 • KategoriHaber
 • SanatçıBaba Zula
 • Tarih8 Nisan 2015 11:53
OKU
BaBa ZuLa Konserine Hazırlık!
BlogMüzik Haberleri

BaBa ZuLa Konserine Hazırlık!

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBaBa ZuLa (Ön Grup: Buttering Trio)
 • SanatçıBaba Zula
OKU
A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri
BlogSanatçı İncelemeleri

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıA-WA
 • YazarBabylon Blog
OKU
Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate
BlogMüzik Haberleri

Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Eylül 2017 15:57
OKU
Yakın Mercek: Juju & Jordash
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Juju & Jordash

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıJuju & Jordash
OKU
Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik
BlogSanatçı İncelemeleri

Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: Derrick May
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Derrick May

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıDerrick May
OKU
Babylon yeni sezonda "Açık Ol” mesajıyla şehre dönüyor
BlogMüzik Haberleri

Babylon yeni sezonda "Açık Ol” mesajıyla şehre dönüyor

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Ağustos 2016 19:24
OKU
Kaan Düzarat'ın Seçtiği Parçalarla J Dilla
BlogMüzik Haberleri

Kaan Düzarat'ın Seçtiği Parçalarla J Dilla

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikRBMA Night: Julio Bashmore & Todd Edwards & Kaan Düzarat
 • YazarBabylon Blog
OKU
Güvercin Şarkısı
VideoMüzik Haberleri

Güvercin Şarkısı

2 yıl önce

İZLE
VİDEO SAYFASINA GİT
Lemi Ghariokwu
MakaleRöportaj

Lemi Ghariokwu

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih16 Haziran 2016 18:12
OKU
Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu
MakaleDergi

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih26 Mayıs 2016 15:43
OKU
Memleketten yazlık kapaklar
MakaleDergi

Memleketten yazlık kapaklar

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih25 Mayıs 2016 16:00
OKU
İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!
MakaleDergi

İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih24 Mayıs 2016 15:40
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.