Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
PlayCANLI DİNLE RADYO BABYLON Strung Out by Ruby Empress (Strung Out)
on Home Sweet Home (20:00-23:00)

Plak Şirketi İncelemesi Plak Şirketi İncelemeleri Decca Records

United States, 1929

 • YazarRadyo Babylon
 • Tarih15 Haziran 2016 09:12
Decca Records

İngiltere’nin en eski plak şirketlerinden Decca Records’un 1900’lü yılların başlarından günümüze uzanan hikayesine ve bu hikayede kendine yer bulan sanatçılara göz atıyoruz.

Universal Music’in partneri olarak da tanıdığımız Decca Records’un temelleri 1929 yılında atıldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında gelişen olaylar, birçok alanda olduğu gibi müzik alanında da çeşitli aksamalara sebep oldu. Ancak Decca Records’un başarılı işleri, ilerleyen zamanlarda herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Amerikan Decca Records ile İngiliz Decca Records arasında zaman zaman yaşanan anlaşmazlık, plak şirketinin tarihine kötü bir şöhret katsa da, Decca deyince akla gelen en güzel işler, bunu gölgede bırakıyor. Bu güzel işlerin başında; LP ve 45’lik plak formatları geliyor.

Caz ve swing türlerinin yanı sıra birçok popüler müzik kaydına da bünyesinde yer veren Decca Records; Columbia, EMI, Victor gibi plak şirketlerinden sonra kurulmasına rağmen daha popüler ve başarılı oldu diyebiliriz. Jack Kapp tarafından kurulan Amerikan Decca’nın ilk sanatçı anlaşması, 1920’lerin ortalarında gerçekleşti. Bing Crosby’nin kayıtlarını basmak için yola çıkan Decca, Crosby’nin kısa sürede yakaladığı başarısı sonrasında Guy Lombardo, Ted Lewis, Ethel Waters, the Dorsey Brothers, the Mills Brothers gibi isimlerle de çalıştı.

1930’lu ve 40’lı yıllarda Amerikan Decca Records’un birlikte çalıştığı isimler arasında artık Count Basie, Louis Armstrong, Jane Froman, Earl Hines başta olmak üzere birçok cazcı bulunuyordu. İngiliz Decca Records ile ilgili anlatılan en ilginç hikayelerden biri ise; The Beatles’ın, plak şirketi tarafından reddedilmiş olması... 1962 yılında canlı performanslarını sergilemek üzere Decca stüdyolarına gelen The Beatles, plak şirketi tarafından beğenilmemiş ve listeye alınmamıştı.

Uzun yıllar boyunca birçok müzisyenin kariyerinde önemli yeri dolan Decca Records, Universal Music ile birlikte çalışmaya başlamasının ardından birçok film müziği, canlı kayıtlar ve hatta Elvis Presley’in çeşitli albümlerine uzanacak kadar yelpazesini genişletti. Decca Records, şu an müzik dünyasında gelecek vadeden, yetenekli ve henüz keşfedilmemiş isimlerin albümlerini yayınlıyor.

Caz türündeki üretimleri ile dikkat çeken isimlerden Gregory Porter, Decca Records’ın son dönemde çalıştığı isimler arasında yer alıyor. Ayrıca, büyüleyici sesi ile müzik dünyasının hayran olduğu vokallerden Melody Gardot da Decca sanatçılarından biri.

Rod Steward, Serge Gainsbourg, Ben Harper gibi isimlerin de çeşitli kayıtlarına yer veren Decca’dan geçtiğimiz sene yayınlanan en popüler albümlerden biri ise; Quentin Tarantino’nun The Hateful Eight filmi için hazırladığı şarkıların yer aldığı Ennio Moricone albümü oldu.

Country türündeki albümleri ile tanıdığımız ikili Ben Earle ve Crissie Rhodes’un grubu The Shires, yarı Fransız yarı Lübnanlı trompet sanatçısı İbrahim Maalouf ve uzun yıllardır dinleyenleri kendine hayran bırakan sesi ile kariyerini sürdüren Andrea Bocelli gibi geniş bir skalaya sahip kataloğu ile dikkat çeken Decca’nın klasik müzik ve caz alanındaki yeni basımları da ilgiyle takip ediliyor.

Son yıllarda sıkça karşımıza çıkan isimlerden The Lumineers, Sheppard, Imelda May, Ronan Keating ve daha birçok farklı müzik türünde üretim yapan yeni isim Decca Records etiketiyle albümlerini yayınlıyor.

Decca Records'un sanatçılarının parçalarından oluşan çalma listemizi Spotify'da dinleyebilirsiniz!

Earl St Clair - My Name Is Earl
Fresh
Albüm İncelemesiAlbüm İncelemeleri

Earl St Clair - My Name Is Earl

3 saat önce

 • KategoriAlbüm İncelemesi
 • SanatçıEarl St Clair
 • YazarRadyo Babylon
OKU
Jalapeno Records
Fresh
Plak Şirketi İncelemesiPlak Şirketi İncelemeleri

Jalapeno Records

4 gün önce

 • KategoriPlak Şirketi İncelemesi
 • YazarRadyo Babylon
 • Tarih20 Nisan 10:46
OKU
Nettwerk
Plak Şirketi İncelemesiPlak Şirketi İncelemeleri

Nettwerk

Bir ay önce

 • KategoriPlak Şirketi İncelemesi
 • YazarRadyo Babylon
 • Tarih23 Mart 10:16
OKU
Downtown Records
Plak Şirketi İncelemesiPlak Şirketi İncelemeleri

Downtown Records

2 ay önce

 • KategoriPlak Şirketi İncelemesi
 • YazarRadyo Babylon
 • Tarih23 Şubat 14:08
OKU
Def Jam Recordings
Plak Şirketi İncelemesiPlak Şirketi İncelemeleri

Def Jam Recordings

2 ay önce

 • KategoriPlak Şirketi İncelemesi
 • YazarRadyo Babylon
 • Tarih26 Ocak 13:25
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.