Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Blog Sanatçı İncelemeleri Balkanlar’dan Dünyaya Açılan Beş Grup

 • Sanatçı Dubioza kolektiv
 • Etkinlik Dubioza Kolektiv / Özel Konuk: Ezhel
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih1 Eylül 2017 11:00
Balkanlar’dan Dünyaya Açılan Beş Grup

28 Ekim akşamı izleyeceğimiz Bosna Hersek menşeli Dubioza Kolektiv’den yola çıkarak Balkanlar’ın dünya sahnesine kazandırdığı beş gruba göz atıyoruz.

Dubioza Kolektiv

2003’de, Yugoslav savaşları sonrasında, kültür sanat sahnesi kıtlık yaşayan Bosna Hersek’de bir araya gelen bir grup arkadaşın kurduğu Dubioza Kolektiv, yerel kültürün öğelerini; ska, punk, reggae, hip-hop ve elektronik müzik tınılarıyla birleştiriyor. Enerji seviyesi hayli yüksek grup, politik konulara değinmekten hiç çekinmiyor. 2016 senesinde yayınladığı Happy Machine isimli son albümü, Gezi Parkı olaylarından Suriye mülteci krizine ve Avrupa’nın bu krize karşı yetersiz tepkisine kadar uzanan politik parçalardan oluşuyor.

Bijelo Dugme

Yugoslavya Sosyalist Federasyonu’nun en önemli gruplarından kabul edilen Bijelo Dugme, Balkan folk müziğini hard-rock tınılarıyla bir araya getiriyor. Balkan müziğinin dünya tarafından tanınması ve sevilmesinde büyük rolü olan Goran Bregović’in de gitarist olarak yer aldığı grup, Yugoslav Savaşları’nın başladığı 1991 senesinden iki yıl önce, 1989’da yollarını ayırmıştı. 2005’de sürpriz bir kararla tekrar bir araya gelen ekip; Zagreb, Belgrad ve Saraybosna’da üç stadyum konseri verdi ve bu konserlerde yapılan canlı kayıtlar, Turneja 2005: Sarajevo, Zagreb, Beograd isimli bir konser albümü olarak yayımlandı.

S.A.R.S

Belgrad çıkışlı Sırp grup S.A.R.S, pop rock, reggae, blues, caz, hip-hop gibi geniş bir skalaya yayılan müzik türlerini, etnik Sırp tınılarıyla yoğurarak yarattığı müziğiyle tanınıyor. 2006’da kurulan grup, 2009’da kendi ismini taşıyan ilk albümünü yayımladı. Albümün başarısı ve MTV gibi ana akım kanallarda gösterilmesi anarşist bir yaklaşım benimseyen grupta ayrılıklara yol açtı. Vokalist Vladimir Popović, basist Miloš Kovačević, perküsyonist Branislav Lučić, ve davulcu Miloš Bakalović grubu bırakarak gruptan daha önce ayrılan kemancı Ivana Blažević ile beraber “Very Hard S.A.R.S” anlamına gelen V.H.S grubunu kurdular. Dragan Kovačević ve kardeşi Žarko Kovačević önderliğinde yeni bir kadro kuran S.A.R.S, sonraki albümlerinde tarzını pop’a yönlendirdi.

Zabranjeno Pušenje / The No Smoking Orchestra

Saraybosna çıkışlı rock grubu Zabranjeno Pušenje, punk rock ve new wave gibi müzik türlerinin popüler olduğu 1980’li yıllarda garage ve gypsy rock tınılarını folk etkenlerle bir araya getiriyordu. 1980-1989 yılları arasında dört stüdyo albümü yayınlayan ve sıklıkla üye değiştiren grupta bir dönem yönetmen Emir Kusturica da bas gitar çaldı. Grubun iki lideri Karajlić ve Sexon’un aralarının açıldığı dönemde patlak veren Bosna Hersek Savaşı, Sırp asıllı Karajlić’in Belgrad’a kaçmasına ve Hırvat asıllı Sexon’un Zagreb’e yerleşmesine neden oldu ve grup dağıldı. İki lider de bulundukları Zagreb ve Belgrad şehirlerinde yeni ve eski isimlerin yer aldığı kadro ile Zabranjeno Pušenje ismini değiştirmeden müzik yapmaya devam etti. Ancak 1999 yılında Karajlić, grubun eski üyesi Emir Kusturica’yla bir araya gelerek kendi grubunun ismini Emir Kustrica & The No Smoking Orchestra olarak değiştirdi. Günümüzde her iki grup da müzik üretimine devam ediyor.

Fanfare Ciocărlia

Avrupa’nın en popüler ve başarılı Roman orkestrası kabul edilen Fanfare Ciocărlia, tamamı üflemeli çalgı ustası 9-12 kişiden oluşuyor. 90’lı yılların ikinci yarısında Romanya’nın Moldovia bölgesinde bulunan Zece Prajini isimli küçük bir köyde bir araya gelen ekip, düğün ve vaftiz etkinliklerinde çalarken Henry Ernst isimli bir Alman ses mühendisi tarafından keşfedilmişti. Ernst ve arkadaşı Helmut Neumann’ın çabalarıyla çeşitli Avrupa festivallerinde sahne alan ekip, hızla ismini duyurdu ve o günden bu yana 70’den fazla ülkede binlerce konser verdi. ‘‘Born To Be Wild’’, ‘‘James Bond Theme’’, ‘‘Caravan’’, ‘‘Summertime’’ gibi hit parçalara yaptıkları düzenlemelerle de tanınan Fanfare Ciocărlia, 2016’da yirminci yılını Onwards To Mars isimli yeni bir albüm ve dünya turnesiyle kutladı.

Dubioza Kolektiv / Özel Konuk: Ezhel
EtkinlikKonser

Dubioza Kolektiv / Özel Konuk: Ezhel

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri
BlogSanatçı İncelemeleri

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri

9 ay önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıA-WA
 • YazarBabylon Blog
OKU
Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate
BlogMüzik Haberleri

Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate

9 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Eylül 2017 15:57
OKU
Yakın Mercek: Juju & Jordash
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Juju & Jordash

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıJuju & Jordash
OKU
Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik
BlogSanatçı İncelemeleri

Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: Derrick May
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Derrick May

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıDerrick May
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.