Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Blog Sanatçı İncelemeleri Yakın Mercek: Cappadox

 • Sanatçı Esmerine, Karsu Dönmez
 • Etkinlik Cappadox
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih11 Mayıs 2016 13:53
Yakın Mercek: Cappadox

Festivali kendi özel seçkisiyle yaşamak isteyenlerin kendi takvimini oluşturabildiği Cappadox’ta, biz kimleri dinleyeceğimize karar verdik. Henüz bir takvim kurgulayamamış olanlara ışık tutacak rehberimiz için buyurun...

Esmerine, Sun Ra Arkestra, Erik Truffaz Quartet, Kaki King ve birçok değerli müzisyenin sahne alacağı Cappadox Festivali’nin karşı konulamaz atmosferinde müzik keyfine ortak olmamak imkansız! Haliyle biz de kendi takvimimizi oluşturduk ve festival performanslarını dört gözle beklediğimiz favori isimlerimizi yakın incelemeye aldık.

Yakın Mercek: Cappadox

ESMERİNE

Esmerine, 2001 yılında, Godspeed You! Black Emperor’dan tanıdığımız perküsyonist Bruce Cawdrom ve ilk olarak Thee Silver Mt. Zion ile karşımıza çıkan viyolonselist Rebecca Foon’un ortaklığında kuruldu. Kanadalı post rock grubu Set Fire To Flames’in albüm kayıtları esnasında tanışan ikilinin bu karşılaşması, tam iki yıl sonra eleştirel olarak oldukça değer gören ve alkışlanan; minimalist, dokunaklı modern oda müziğinin en önemli örneklerinden birinin oluşmasına zemin hazırladı. Albümlerini, kendi plak şirketleri Resonant Records, şimdiki adıyla Madrona Records etiketiyle yayınlayan Esmerine, 2003 yılında If Only A Sweet Surrender To The Nights To Come Be True ismini verdikleri albümleriyle büyük başarı topladı. Albüm, online müzik platformu Allmusic tarafından beş üzerinden dört yıldızla derecelendirildi.

Esmerine’in Montreal’ın en ünlü müzik stüdyolarından biri olan Hotel2Tango’da kaydettiği ikinci albümü Aurora da, Ninja Tune etiketiyle 2005 yılında müzikseverlerle buluştu.

Yakın Mercek: Cappadox

Bu albümler yeni deneysel müzik dünyasında; “Rachel’s” ya da “Town And Country” gibi daha içgüdüsel ve lirik enstrümantal tınılar içeren benzerleri arasında bir adım daha öne çıktı. Bu başarıda The Dirty Three’nin ilhamı ve tabi ki kendi geçmişlerinden Godspeed You! Black Emperor’ın büyük etkisi oldu.

2008 yılında Esmerine hayranlarını üzecek beklenemedik bir gelişme yaşandı. Foon, Silver Mt. Zion ile yollarını tamamen ayırdı, Cawdron ise birkaç yıl kadar GY!BE’da davul çalmaya devam etti. Ancak Esmerine’i sahnede izlemek isteyen hayranlarının baskısıyla, başta Montréal olmak üzere pek çok festivalden gruba teklifler geldi. Esmerine, bu süre boyunca ortak kararlarla düzenlenmiş bir ajanda dahilinde yeni aktivitelerde kendini göstermeye başladı.

2011 yılında arpist Sarah Pagé ve multi enstrumantalist Andrew Barr’ın da gruba dahil olmasıyla yeniden çalışmalara başlayan Esmerine, vokalde Patrick Watson’ın desteğini alarak üçüncü albümleri La Lechuza’yı piyasaya sürdü. Albüm popüler müzik dergisi Mojo’nun ‘Yılın underground albümleri’ listesinde ilk 10’da yer almayı başardı. 

Esmerine / Snow Day For Lhasa / La Lechuza

Yakın Mercek: Cappadox

Esmerine, 2013’de piyasaya sürülen Dalmak albümleri ile isimlerini çok daha geniş bir kitlenin duymasını sağladı. Cawdron ve Foon’a ek olarak The Unicorns’tan hatırladığımız perküsyonist Jamie Thompson, multi-enstrümantalist Brian Sanderson ve basçı Jéremi Roy’un da katılımıyla ayrılmaz bir beşliye dönüşen Esmerine’in bu albümü, ‘Yılın Enstrümantal Albümü’ listesinde diğer övgüye değer eserler arasında ‘Juno Ödülü’ne layık görüldü.

Esmerine / Dalmak

Çello, marimba, asma davul, saz, darbuka, tef, davul, keman, banço, trompet ve elektro gitarın birlikte kullanıldığı bu özel albüme, Türkiye'den de Hakan Vreskala, Baran Aşık, Ali Kazım Akdağ ve James Hakan Dedeoğlu gibi önemli müzisyenler eşlik etti.

Yakın Mercek: Cappadox

Ekip, 2015 yılında Constellation Records etiketiyle Lost Voices ismini verdikleri yeni albümlerini yayınladı. Her albümle başarılarını bir tık öteye götüren Esmerine’in bu albümü de 2016 yılında, yine ‘Yılın Enstrümantal Albümü’ dalında Juno Ödülü ile taçlandırıldı.

Yer: Uçhisar Çiftlik Evi

Zaman: 19 Mayıs, 18.00

Yakın Mercek: Cappadox

KARSU DÖNMEZ

“Bizim müziğimizi caz düşkünü bir gencimiz de dinlesin istedim. Benim çaldığım şekliyle de o türküyü klasik haliyle tanıyıp sevenler de dinlesin, köydeki ninem de dinlesin, sevsin istedim. Bu yüzden Türk geleneksel müziğinin özünü kaybetmeden, caz ve funk arasında gidip gelen bir tarz oturtmaya çalışıyorum.” sözleriyle aslında ne yapmak istediğinden çok emin genç bir yetenek var karşımızda, Karsu Dönmez…

Adını 70’li yıllarda Hollanda’ya göç eden bir ailenin bugüne kadar yaşadığı Hatay’ın Karsu köyünden alan sanatçı, müzik kariyerine ailesinin bu taşınma serüveniyle adım atmış.

16 yaşında ailesinin restoranında garsonluğun yanı sıra, müşterilere piyano çalıp şarkı söyleyen Karsu, kendisini dinlemeye gelen ve kariyerini beş yıl boyunca takip eden yönetmen Mercedes Stalenhoef tarafından keşfedilmiş. Bu keşif Amsterdam doğumlu sanatçının, 22 yaşında hayatının belgeselleşmesiyle taçlanmış ve bu durum ününün Hollanda’dan tüm dünyaya yayılmasına katkı sağlamış.

Uluslararası IDFA belgesel festivalinde gösterime giren “Karsu: I Hide A Secret” belgeselinin fragmanına göz atın…

Kariyeri boyunca, Amsterdam Concertgebouw, North Sea Caz Festivali, New York’ta dünyaca ünlü Carniege Hall gibi dünyanın pek çok yerinde ve uluslararası festivallerde sahne alan Karsu’nun Türkiye’de tanınması ise Güneri Cıvaoğlu’nun “Şeffaf Oda” programına davet edilmesiyle gerçekleşmiş. MasterPeace’in barış elçisi olarak uluslararası barış festivallerinde de boy gösteren sanatçı, proje kapsamında “Raise Our Hands” isimli bir şarkı yazıpbestelemiş.

Yakın Mercek: Cappadox

Ailesinin otomobil almak için biriktirdikleri parayla 6-7 yaşlarında bir piyano edinen Karsu, günlük yaşamdan esinlenerek yazdığı parçalardan oluşan “Confession” isimli ilk albümünü 2012 yılında yayınlamış. Caz müzikle tanınmasına rağmen, yeni albümü “Colors”da müzikal yelkenlerini daha geniş açan sanatçı, caz temelli albümüne funk, pop ve reggae stilleri ile renk katıyor. Bugüne kadar bestelediği şarkıları İngilizce olan Karsu’nun en büyük süprizi ise, yeni albümünde ilk kez Türkçe sözlerle yazıp bestelediği iki şarkısının olması.

Yer: Uçhisar Kale

Zaman: 19 Mayıs, 20.00

Bırak Beni Böyle

Yakın Mercek: Cappadox

GEVENDE

Türkiye’de deneysel müzik deyince akla gelen ilk isimlerden biri, Gevende... Marcel Proust romanlarında nasıl gerçeklerden uzaklaşmadan bizi hayal dünyasında yolculuğa çıkarabiliyorsa; Gevende de müziği ile bizde aynı hissiyatı oluşturabiliyor. Müzik hayatına 2000 yılında Eskişehir’de başlayan grubun, alternatif müzik sahnesinde bu önemli konumu elde etmesi tabi ki çok kolay olmadı. Gevende, psikedelik, folk ve caz rock olarak tanımlanan müziğinin her ruha hitap etmesi için bir hayli emek verdi.

Gevende 2005 yılında müzik jargonuna yepyeni bir soluk getirdi. Grubun kendine özgü, doğaçlama tarzı tüm dikkatleri üzerine çekti. Gevende, Türkiye'nin köklü müzik yarışması Roxy Müzik günlerinde birincilik elde etti. Bu başarının ardından albüm çok gecikmedi. Gevende, 2006 yılında ilk albümleri ‘EV’i Baykuş Müzik aracılığı ile müzik severlerin beğenisine sundu.

Nayu – Gevende

Türkiye alternatif müzik sahnesinde yaratıcı tınıları ile derin bir hendek açmayı başaran Gevende, aynı yıl başarısını uluslararası boyuta taşıyarak; İran, Pakistan, Hindistan ve Nepal'de de çeşitli konserler verdi. Grup bu sırada, yurt dışında düzenlenen festivallere katılmayı da ihmal etmedi. Müzik kariyerini kusursuzlaştırma yolunda hızla ilerleyen Gevende; Londra, Amsterdam ve Terschelling’de katıldığı festivallerde de performansıyla müzikseverlerden tam not almayı başardı.

Müzikte kural tanımayan Gevende, çeşitli janraları ustaca karıştırıp birleştirmeye 2008 yılında başladığı Sound Painting projesi ile devam etti. Grup, Fransa’da kurulmuş ve aralarında iki Türk asıllı iki gencin de bulunduğu Balbazar ile bir araya geldi. 21 kişilik dev orkestrayı da arkalarına alarak sahneye çıkan iki grup, uzun süre konuşulacak bir performansa imza atmış oldular.

2011 yılında hayranlarının ısrarlı taleplerine karşılık vermesi gerektiğini düşünen Gevende, ikinci albümleri ‘Sen balık değilsin ki’yi yine Baykuş Müzik etiketiyle piyasaya sürdü. Bu albümde Gevende, Norveçli gitarist Eivind Aarset ile çalışarak içinde dizginleyemediği yenilenme ruhunu bir kere daha ortaya koydu. Albümün çoğunlukla sıcak, zaman zaman da insanı üşüten egzotik doğası, dinleyenleri büyülemeyi başardı.

Gevende - "Sanki"

Çizgisi hiçbir akıma bağlı kalmayan Gevende’nin duyduğumuzda şaşırtan, sonrasında da “Ne güzel de olmuş!” dedirten bir diğer başarısı da; 'Monochrama' adlı video oyununa katkıları… GameX 2013’te ‘En İyi İndie Oyun’ ödülünü kazanan ve tamamı Türkiye menşeli firma ‘Nowhere ‘Studios tarafından yaratılan bilgisayar oyunun müziklerini hazırlayan grup, 2014 mayısında, tüm bu ezgileri bir soundtrack albümünde toplayarak kariyerini oyun severlerin nezdinde de taçlandırmış oldu.

“Hayranları yeni albüm ne zaman gelecek?” diye kara kara düşünürken Gevende büyük bir sürpriz daha yaptı. Sıra dışı performanslarıyla tanıdığımız grup, 27 Şubat 2015’de St. Antuan Kilisesi'nin eşi bulunmaz atmosferinde, dinleyicilerine çok özel bir konser deneyimi yaşattı. Müzik otoriteleri tarafından büyük alkış toplayan ve yoğun ilgi gören konser, ‘Live At St. Antuan’ adıyla, hem Gevende hayranlarının hem de koleksiyonerlerin mutlaka sahip olması gereken bir albüme dönüştü.  

Yer: Perili Ozanlar Vadisi

Zaman: 19 Mayıs, 22.00

GEVENDE "Live At St.Antuan" Full Performance

CEYLAN  ERTEM, CENK ERDOĞAN, CİHAN MÜRTEZAOĞLU

Müzik hayatına genç yaşta başlayan isimlerden biri Ceylan Ertem... 1992 yılında Adapazarı Belediyesi Çocuk ve Gençlik Korosu'nda şekillenen müzik hayatı, 1995'te piyano ve gitar eğitimi almasıyla daha profesyonel bir ivme kazandı.

Hayatına müzikle devam etmek istediğine karar veren Ertem, eğitimini tamamlamak için 1999'da İstanbul’a taşınma kararı aldı. Akademi İstanbul'da bir yıl müzikal şarkıcılığı dersleri alan sanatçı, ardından Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne girdi ve Batı Müziği bölümünde iki yıl daha müzik eğitimini sürdürdü.

2000’li yıllarda Tuncay Korkmaz ile tanışan Ceylan Ertem, Anima’yı kurdu. Grubun ilk albümü "Animasal" 2006’da müzikseverlerle buluştu. Grubun albümden bir yıl sonra dağılmasıyla Ertem, 2008 yılında kendini radyolucuğa verdi ve 26 hafta süren Açık Radyo’da ‘ŞubidaP’ programını hazırlayıp sundu.

2008 yılında Berlin’de temelleri atılan “Octophone” projesinde Philipp Gropper ve Wanja Slavin ile beraber kayıtlara başlayan Ceylan Ertem, bu çalışmasıyla Berlin’de sahne alma imkanı elde etti. Projenin başarısı Ertem’in Avrupa'da isminin duyulmasını sağladı ve Ertem, 2010 yılında Fransa alternatif müzik sahnesinin önemli gruplarından United Fools ile konser vermek için konuk sanatçı olarak Fransa'ya davet edildi. Ceylan Ertem, aynı yıl, Hollandalı alternatif grup Barana ile bir ay süren Hollanda turnesini gerçekleştirdi.

Yakın Mercek: Cappadox

Tüm bu başarıların ardından Ceylan Ertem solo kariyerinin ilk müzik albümü olacak Soluk için kolları sıvadı ve 40’ı aşkın müzisyenin katkısıyla müzik raflarına yerleşen albüm müzikseverlerden tam not aldı. 2012 yılında Ütopyalar Güzeldir, 2014’te Amansız Gücenik ve 2015’te YUH! albünü piyasaya süren Ertem, şimdilerde Cihan Mürtezaoğlu ve Cenk Erdoğan ile ortak müzikal serüvenlerini ve arkadaşlıklarını sahneye taşıyor.

Kendi bestelerini ve hep söylemek isteyip söyleyemediklerini, bir ev dinletisi sıcaklığında dinleyicileriyle sunan üçlünün keyifli performansını kaçırmayın.

Yer: Uçhisar Çiftlik Evi

Zaman: 20 Mayıs, 18.00

Yakın Mercek: Cappadox

Marshall Allen ve Sun Ra Arkestra

Tüm caz müzisyenleri arasında piyano tekniği tüm stillere değinen belki de en önemli isim ‘Sun Ra’, gerçek adıyla Herman Poole Blount… Macera dolu müzik anlayışını, uzay felsefesi, mitoloji ve kostümlerle süsleyen ‘Sun Ra’ serbest ve uzun çalışlarla, ilk elektronik keyboardları deneyimleyerek farklı kültürlerin etkilerini de müziğine yansıttı. Çok uzun yıllar müzikle iç içe olsa da profesyonel olarak tanınması ve avangard caz dünyasının öncü isimlerinden biri olarak nitelendirilmesi 1953 yılında, Chicago’da, adına “The Arkestra” -orkestra sözcüğünü bilerek yanlış yazdı- dediği büyük grupla başladı. 1961 senesinde New York’a taşındıktan sonra Ra, onu dünyaya tanıtacak projeleri üzerinde çalışmaya başladı.

1970 yılında grubunun lokasyonunu Philadelphia olarak değiştirdi ve takip eden yıllarda elektronik müzik, mekan müziği, serbest doğaçlama ve mistik grup ilahilerine yöneldi. Sun Ra, Fletcher Henderson orkestrasını andıran swing melodilerine yeni bir alternatif getirdi. Ra'nın müziği caz tarihinin akla gelen bütün türlerine; ragtime'dan swing'e, bebop'tan free caz'a dokunmayı başardı. Tenor John Gilmore, alto Marshall Allen ve bariton Pat Patrick ile uzun yıllar çalışan Ra, bir düzineden çok albüm kaydetti. Bu süreç içerisinde grubun üyeleri sıklıkla değişse de bu üçlü Ra'yı ve The Arkestra'yı hiç yalnız bırakmadı. 

Sun Ra - Saturn

Sun Ra’nın 1993 yılındaki ölümü müziğinin yayılmasına asla engel olmadı. Mirasını yaşatmaya devam eden Quasimoto, Floating Points, Death Grips and Azealia Banks gibi sanatçılar sample’larını kullanarak çağdaş sanatta Sun Ra’yı ve Sun Ra felsefesini yaşatmaya devam etti.

Yakın Mercek: Cappadox

İki yıl boyunca grubun tenor saksafoncusu John Gilmore’un liderliğinde müziğe devam eden Sun Ra Arkestra’nın başına, 1995 yılında alto saksafoncu Marshall Allen geçti ve grupla beraber iki albüm kaydetti.

Şu anda dünya üzerinde yaşayan bir numaralı avangard caz saksafoncusu kabul edilen Allen önderliğindeki Sun Ra Arkestra, enerjisinden hiçbir şey kaybetmeden, Sun Ra’nın öğrettikleri ve felsefesi ışığında kendisini sürekli geliştirmeye devam ediyor. 

Cappadox'da The Sun Ra Arkestra'yı izlerken Sun Ra'nın ruhunun bugün dahi nasıl canlı ve diri olduğunu deneyimleyeceksiniz... 

Yer:  Uçhisar Kale

Zaman:  20 Mayıs, 20.00

Yakın Mercek: Cappadox

ERİK TRUFFAZ QUARTET

Eric Truffaz, müzik eleştirmenleri tarafından zaman zaman “caz füzyon”un önemli isimlerinden Miles Davis’e benzetilen bir besteci ve trompetçi... 

Müzik kariyeri sekiz yaşında babasının yanında saksafon çalarak başlayan Truffaz, 14 yaşına geldiğine elektrikli trompeti için satın aldığı wah pedalıyla saatlerce prova yaparak kendini geliştirdi. Amerikalı caz müzisyeni Ornette Coleman’nın parçaları ve ünlü yönetmen Bergman’ın filmlerinden oldukça etkilenen Erik Truffaz’ın tarzı da bu doğrultuda şekillendi.

Erik Truffaz, 30’uncu yaş gününde caz müziğini elektronika, drum ‘n’ bass ve hip-hop gibi yeni akımlarla harmanlayacağı bir müzik yaratmaya karar verdi ve basta Marcelo Giuliani, davulda Marc Erbetta, piyanoda Pierre Luc Vallet ve saksafonda Maurice Magnoni’den destek alarak çalışmalara başladı. 1993 yılında Fransa’nın prestijli caz ödüllerinden, “Jury de Concours National de la Defence” tarafından verilen “Prix Special” ödülünü alan Erik Truffaz, aynı yıl, daha birçok kez sahne alacağı dünyanın en önemli caz festivallerinden “Montreux Jazz Festivali”nde ilk kez performans sergilendi.

Murcof, Erik Truffaz & Talvin Singh Live At Miles Davis Hall, Montreux Jazz Festival, 2006

Yakın Mercek: Cappadox

1994 yılında enstrümantal rap grubu Silent Majority ile tura çıkan Erik Truffaz, burada bir yıl önce piyano dersi verdiği ve yapım şirketi EMI için çalışan Habib Achour ile karşılaştı. Bu karşılaşmanın ardından, 1996 yılında EMI ile anlaştı. Bending New Corners ismiyle raflara yerleşen ilk albüm Fransa’da büyük beğeni topladı. Grubun en çok ses getiren albümlerinden biri de, pop şarkılarını jazz-groove ile harmanladıkları ve 2007 yılında piyasaya sürdükleri Arkhangelsk oldu.

Yakın Mercek: Cappadox

Blue Note ve EMI France plak şirketlerinden 10’un üzerinde albüm çıkaran Erik Truffaz, 20 yıllık müzik yolculuğunda, 500 binin üzerinde albüm satışı gerçekleştirirken Avrupa caz sahnesinin önde gelen isimleri arasına ismini yazdırmayı başardı.

Trompette Erik Truffaz, basda Marcello Giuliani, piyano ve klavyede Patrick Muller'dan sonra gruba katılan Benoît Corboz ve davulda Marc Erbetta’nın mirasçısı Arthur Hnatek'in yer aldığı ekip Cappadox’ta eşine az rastlanılır bir performansa imza atacak. 

Yer: Perili Ozanlar Vadisi

Zaman: 20 Mayıs, 10:00

Erik Truffaz Quartet - Jarasum Jazz Festival 2013

Yakın Mercek: Cappadox

İLHAN ERŞAHİN / OCEANVS ORİENTALİS

İlhan Erşahin’in müziğe ilgisi 16 yaşında tenor saksafonu ile tanışmasıyla başladı. Erşahin, 19 yaşına geldiğinde saksafonda usta olmaya kararlıydı. Uzun saatler süren çalışmalarının ardından Erşahin’in hayali gerçek oldu. Müzik alanında eğitim almaya karar veren Erşahin, Berklee’den aldığı bir burs ile kendini Amerika’da buldu.

Berklee Müzik Okulu'ndaki eğitimini tamamladıktan sonra İtalyan saksafon ustası Joe Lovano ile tanışan Erşahin, ardından Wallace Rooney, Jeff Williams, Cameron Brown, Victor Lewis, Eddie Henderson ve Valery Ponomarev gibi ünlü isimlerle de aynı sahnede bulunma şansı elde etti.

İlhan Erşahin’in Türkiye’de sahne alması ise; tatil için geldiği Bodrum’da bir caz kulübünü izleyici olarak ziyaret etmesiyle başladı. Burada Nüket Ruacan, İmer Demirer, Tuna Ötenel ve Nezih Yeşilnil ile performans sergileme fırsatı bulan Erşahin, daha sonraları rotasını sık sık Türkiye'ye çevirdi ve The Marmara ile Roxy'de çalmaya başladı.

Türkiye’nin İlhan Erşahin’in eşsiz performansıyla asıl buluşması, 1994'te, 4.Uluslararası Akbank Caz Festivali'nde gerçekleşti. Bir yıl sonra sanatçı, dokuzu kendisinin, biri de Aşık Veysel'in "Uzun İnce Bir Yoldayım" olmak üzere 10 kompozisyondan oluşan albümü ‘She Said’i piyasaya sürdü. İlhan Erşahin, 1996’da 3.Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde, 1997'de ise Eddie Henderson ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda basından ve izleyiciden büyük bir ilgi gören iki konsere imza attı.

Müzisyen ilerleyen yıllarda "İlhan Erşahin Trio" ve "Wax Poetic" olarak da Türkiye'nin çeşitli kentlerinde konserler verdi. Sanatçı, en diikat çekici sahne performanslarından birini de Ekim 2011'de 11. Akbank Caz Festivali kapsamında, İstanbul'da Eric Truffaz ile gerçekleştirdi.

Wax Poetic - Taksim

İlhan Ersahin's Istanbul Sessions With Erik Truffaz Live on France 3

Sonny Rollins ve Joe Henderson gibi efsane isimlerle kıyaslanan Erşahin, hem sahne performansı hem de albümleriyle fark yaratmaya devam ediyor. "Our Song", "Home", "Wax Poetic" ve "Virgo" olmak üzere dört albümü daha bulunan sanatçının, "Ezan" isimli bestesi de dinleyenler üzerinde büyük etki bırakan çalışmalarından biri.

Yakın Mercek: Cappadox

İlhan Erşahin, şimdi de Şafak Özkütle tarafından kurulan Oceanvs Orientalis ile elektronik müziğe yeni bir bakış getirecek performanslarıyla Cappadox'ta dinleyenleri büyüleyecek. Güney Amerika’nın tribal ritimlerini müziğine taşıyan Oceanvs Orientalis ve İlhan Erşahin’ın punk saksafonunun ortaklığını kesinlikle canlı dinlemelisiniz.

Prodüksiyonları ve remiksleriyle elektronik müzik dünyasına etkileyici bir giriş yapan Oceanvs Orientalis, Meksika'da, Tulum'daki Maya Hearts performansı, Brooklyn'de, The Lab NYC'deki performansı ve Burning Man festivalinden sonra bu kez İlhan Erşahin ile birlikte Cappadox'da olacak.

Yer: Perili Ozanlar Vadisi

Zaman: 20 Mayıs, 23.30

Yakın Mercek: Cappadox

TAKSİM TRİO

Üç efsane müzisyen; Hüsnü Şenlendirici (klarnet), İsmail Tunçbilek (bağlama) ve Aytaç Doğan’ın (kanun) 2007 yılında bir araya gelmesiyle kurulan Taksim Trio, grupla aynı ismi taşıyan ilk albümlerini, aynı yıl Doublemoon etiketiyle piyasa sürdü.

Yakın Mercek: Cappadox

Grup, kendi adını taşıyan ilk albümlerinin ardından dünya müziğinin en önemli fuarı WOMEX'te büyük yankı uyandırdı. Grubun bu başarısını, Londra Caz Festivali kapsamında Queen Elizabeth Hall sahnesindeki performansları izledi. İstanbul Caz Festivali kapsamında büyük tabla üstadı Zakir Hussain ile sahne almak gibi çeşitli işbirliklerine giderek vizyonlarını genişleten Taksim Trio, 2009 yılında verdiği ani bir kararla dağıldı.

İstanbulgaraj’dan gelen konser teklifi üzerine 2014’te tekrar bir araya gelen grup, konserden sonra hayranlarına yeniden müzikal çalışmalara başlayacaklarının müjdesini verdi. Grubun ikinci albümü ‘Taksim Trio 2’ Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle piyasaya sürüldü.

Taksim Trio en sevilen parçalarına ait performanslarıyla Cappadox Festivali’nde müzikseverlerle buluşacak.

Yer: Uçhisar Çiftlik Evi

Zaman: 21 Mayıs, 18.00

Taksim Trio - Naz & Kumselda Dans (live @Bimhuis Amsterdam)

Yakın Mercek: Cappadox

KAKİ KİNG

Rolling Stone tarafından “nev-i şahsına münhasır” denilerek göklere çıkartılan, asıl adı Katherine Elizabeth King olan Amerikalı kompozitör ve gitarist Kaki King, caz ile renklendirilmiş melodiler, enerjik ve canlı şovlar, farklı türlerde akustik tınılarla benzersiz bir müzik deneyimi sunuyor.

Son 10 yıl içerisinde iki EP, altı sıra dışı ve fark yaratabilen albüme imza atan Kaki King, gitar sapının üzerindeki klavyede ve gövdesi üzerinde yaptığı ince oyunlarla fret-tapping, slap bass ve slide tekniklerini olağanüstü bir estetikte birleştirerek hayli akıcı bir sound yakalıyor ve gitarını vurmalı beat'ler ile ses katmanlama için kullanabiliyor.

Başarılı gitarist, ilk olarak 2003 yılında raflara yerleşen Everybody Loves You albümünden parçalar seslendirdiği, ‘Late Night with Conan O'Brien’ programına katıldıktan sonra dikkatleri üzerine çekiyor. Sony Records’dan teklif alan Kaki King, 2004 yılında ikinci stüdyo albümü Legs to Make Us Longer’  için kolları sıvıyor. Albümde farklı enstürumanlar ve ses efektlerini birleştiren Kaki King’in Hawaii yöresine ait bir gitar türü olan Lap steel gitarı kullandığı My Insect Life, albümün en dikkat çekici parçalarından biri olarak büyük beğeni topluyor. 

Kaki King - My Insect Life

2007 yılının başlarında Dave Grohl, Kaki King’e, Foo Fighters albümü için kaleme aldığı "Beaconsfield Madenciler The Ballad"a bir gitarist olarak katkıda bulunmasını teklif ediyor. O sırada beşinci albümü "Dreaming of Revenge" ile alkış toplayan Kaki King; Foo Fighters'ın Echoes, Silence, Patience & Grace albümünün yayınlanmasıyla Grohl ile aynı sahneyi paylaşma şansı elde ediyor. Kaki King, sanatçı tarafından bol bol övülüyor, öyle ki Grohl, King için "dünyanın en büyük gitaristi" ifadesini kullanıyor. 

Sadece Foo Fighters değil, Timbaland ve The Mountain Goats gibi ikonlarla birlikte performans sergileyen Kaki King’in birçok önemli filmde ve televizyon müziklerinde de emeği var. Sean Penn’in “Into The Wild” isimli filmi için yazdığı müzikle “En İyi Özgün Beste” dalında Golden Globe Ödülü adaylığı bunlardan sadece biri... Kaki King'in müziğiyle katkıda bulunduğu diğer filmler arasında 'Doing the Wrong Thing', 'Ritual Dance', 'Bari Improv' ve 'August Rush' gibi önemli yapımlar yer alıyor. 

Kaki King’in sayısız dünya turuyla birlikte hayran kitlesini giderek artırdığını söyleyebiliriz. Kaki King, solo kariyeri dışında, zaman zaman NYC merkezli orkestra ETHEL ile beraber de sahne alıyor. Ayrıca King'in yakın zamanda kompozitör David Lang ile birlikte klasik bir parça da seslendirdiğini de hatırlatalım.

Cappadox, Kaki King'de tanık olduğumuz saf müzikal yetenekle yenilikçi sanatçı kişiliğinin birleşimine tanıklık etmek için sabırsızlanıyor.

Yer: Bezirhane, Argos in Cappadocia

Zaman: 21 Mayıs, 19.00

Kaki King and ETHEL rehearse "Great Round Burn"

Cappadox
Etkinlik

Cappadox

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
Karsu
EtkinlikKonser

Karsu

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
Karsu
EtkinlikKonser

Karsu

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
KARSU
EtkinlikKonser

KARSU

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
Karsu ile Coğrafyalar Arası Müzik Yolculuğu
BlogSanatçı İncelemeleri

Karsu ile Coğrafyalar Arası Müzik Yolculuğu

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikKarsu
 • SanatçıKarsu Dönmez
OKU
Karsu’nun şarkı sepetinden
BlogSanatçı İncelemeleri

Karsu’nun şarkı sepetinden

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikKarsu
 • SanatçıKarsu Dönmez
OKU
Yakın Mercek: Esmerine
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Esmerine

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikCappadox
 • SanatçıEsmerine
OKU
Yakın Mercek: Karsu
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Karsu

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikCappadox
 • SanatçıKarsu Dönmez
OKU
Yakın Mercek: The Sun Ra Arkestra
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: The Sun Ra Arkestra

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikCappadox
 • SanatçıSun Ra Arkestra
OKU
Kaki King Eşliğinde Müzikal Bir Yolculuk!
BlogSanatçı İncelemeleri

Kaki King Eşliğinde Müzikal Bir Yolculuk!

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikCappadox
 • SanatçıKaki King
OKU
A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri
BlogSanatçı İncelemeleri

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıA-WA
 • YazarBabylon Blog
OKU
Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate
BlogMüzik Haberleri

Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Eylül 2017 15:57
OKU
Yakın Mercek: Juju & Jordash
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Juju & Jordash

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıJuju & Jordash
OKU
Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik
BlogSanatçı İncelemeleri

Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: Derrick May
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Derrick May

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıDerrick May
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.