Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Blog Sanatçı İncelemeleri Yeni günün ilhamı Michael Franti’den: ‘Crazy For You’

 • YazarBabylon Blog
 • Tarih30 Mart 14:01
Yeni günün ilhamı Michael Franti’den: ‘Crazy For You’

Müziğini, küresel bilince yön vermek amacıyla paylaşan Michael Franti, İstanbul’un tarihi manzaralarını arkasına alarak yürüdüğü görüntülerle kurgulanan Spearhead - Crazy For You’ klibiyle bizi, her zaman olduğu gibi sevgiye, saygıya ve barışa davet ediyor.

Hazırlayan: Güzin GÜZEY

Yirmili yaşlarında, spoken word tekniğiyle endüstriyel punk yapan The Beatings’in üyesi olduğu günlerden bu yana, Franti, küresel bilince dikkat çekiyor. Tedirginliğini, duyarlılığını ve içinde tutamadığı değiştirme arzusunu müziğe sevgisiyle kucaklayan sanatçı, üretimlerinde AIDS’den eşcinsel haklarına, yoksulluktan adalet sistemine, uyuşturucu bağımlılığından teröre pek çok farklı konuya ışık tutuyor. Özellikle The Disposable Heroes of Hiphoprisy adını verdiği projesiyle aktivist ve politik kimliğini güçlendiren Franti’nin siyasi uygulamalara ve adalet sistemine yazdığı nüktedan sözler, bizi, müzikten çok daha fazlasını temsil eden bir sanatçıyla karşı karşıya bırakıyor.

Michael Franti’nin bu dönemde yayınlanan Hypocrisy is the Greatest Luxury albümünün açılış şarkısı, Satanic Reverses, isyankâr sanatının ilk ve en göze çarpan örneklerinden… Şarkısında petrol ve fosil yakıt endüstrisini eleştiren Franti, doğrudan muhatabını hedef alan ve açıkça diyalog başlatan sözleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

1994 yılına geldiğimizde, Franti’nin tıpkı Gil Scott-Heron ve Marvin Gayen gibi tutkusunu saygınlığa çevirdiğine şahit oluyoruz. Grubu Spearhead ile üretimlerinde küresel meselelere daha fazla odaklanan Franti’yi, hip-hop, funk ve rock elementlerinin ciddiyetiyle, dünyayı sarsan çevresel ve politik sorunlara karşı kafa tutarken izliyoruz. Franti’nin 2010 yılında servis ettiği ‘The Sound of Sunshine’ albümünde yer alan ‘Say Hey (I Love You)’ şarkısının multi-platin sertifikasına layık görülmesi, söylemlerinin artık daha geniş bir kitleyi aydınlattığının ilk örneklerinden biri.

Duruşu övgüler toplayan ve müzik stili tüm dünyada yankı uyandıran Franti’nin dünya turuna çıkması da gecikmedi. Sanatçı, müziğinin pozitivizmi, kapsamlı turneler ve hayranlarının desteğiyle topluma nüfuz etmeye devam etti. Michael Franti’nin sanatçı-hayran bariyerini kıran samimiyeti, aslında biraz da, söylemlerini hayatına yansıtabilmesinde gizli. Biyodizel yakıtlı bir otobüste yolculuk eden, istikrarlı vegan diyeti uygulayan ve yoga ile arınan Franti, 2000 yılında üç gün boyunca sürdürdüğü ayakkabı giymeme kararını, ara sıra flip-floplar giymek dışında devam ettiriyor.

Aktivist müzisyen, Orta Doğu’da barışın sağlanması adına da birçok çalışmada yer aldı. 2006 yılında yayınladığı; Irak, İsrail ve Filistin’den görüntülere yer veren belgesel I Know I’m Not Alone, savaşın ekonomik ve politik sonuçlarına dikkat çeken önemli çalışmalardan biri.

Franti'nin müziğin siyasetteki rolü hakkındaki görüşleri ve kendini ifade etmek için kullandığı müzik tarzı biraz değişse de hip-hop, rock, folk ve reggae’yi elektronik ritimlerle birleştirdiği albümü “Soulrocker” ile dinleyicilerine ilham vermeye devam etti. Bu albümde yer alan ‘Crazy For You’ şarkısı için İstanbul’un simgesi haline gelmiş mekanlarda dolaştığı görüntülerle kurgulanan bir klip hazırlayan Franti; “Benim müzik yapmamdaki sebep insanlara hizmet. Özellikle de zor zamanlarda.” sözlerinin hakkını veriyor. 12 Ekim akşamı Babylon’da ağırladığımız müzisyen, bu şarkısını Beşiktaş’ta Vodafone Arena stadyumu ve Maçka Demokrasi Parkı olmak üzere iki ayrı noktada meydana gelen terör saldırılarının özelinde, politik sebeplerle mağdur edilmiş herkese adıyor. O halde, farkındalığın peşine takılıp, değişime öncülük etmek isteyen herkes için yeni günün ilhamı Michael Franti’den geliyor; ‘Crazy For You.’

Besteye saygı ve özgürlük arasındaki ince çizgide: Nil Kocamangil
BlogSoru & Cevap

Besteye saygı ve özgürlük arasındaki ince çizgide: Nil Kocamangil

9 gün önce

OKU
Jehan Barbur: Üretmek ve Zamana Güvenmek
BlogSoru & Cevap

Jehan Barbur: Üretmek ve Zamana Güvenmek

10 gün önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikEdebiyat Ve Müzik: Jehan Barbur
 • SanatçıJehan Barbur
OKU
Türk Cazının 5 Genç Vokali
BlogSanatçı İncelemeleri

Türk Cazının 5 Genç Vokali

13 gün önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih9 Ağustos 14:00
OKU
2017’den Heyecanlandıran Beş Yerli EP
BlogSanatçı İncelemeleri

2017’den Heyecanlandıran Beş Yerli EP

14 gün önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikAstrofella - babylon x bomontiada avlu
 • SanatçıAstrofella
OKU
Müzikseverin Rehberi: Dalhalla, Rättvik
BlogSeyahat Notları

Müzikseverin Rehberi: Dalhalla, Rättvik

16 gün önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih6 Ağustos 12:45
OKU
İklim Tamkan & Senem Demircioğlu: Müzik ve Şiirin Buluşması
BlogSanatçı İncelemeleri

İklim Tamkan & Senem Demircioğlu: Müzik ve Şiirin Buluşması

19 gün önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikGün Batımı Konseri: İklim Tamkan & Senem Demircioğlu
 • YazarBabylon Blog
OKU
Leszek Możdżer ve İzlenimleri
BlogSanatçı İncelemeleri

Leszek Możdżer ve İzlenimleri

19 gün önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikGün Batımı Konseri: Leszek Możdżer
 • SanatçıLeszek Możdżer
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.