Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Blog Sanatçı İncelemeleri Yeni günün ilhamı Michael Franti’den: ‘Crazy For You’

 • YazarBabylon Blog
 • Tarih30 Mart 2017 14:01
Yeni günün ilhamı Michael Franti’den: ‘Crazy For You’

Müziğini, küresel bilince yön vermek amacıyla paylaşan Michael Franti, İstanbul’un tarihi manzaralarını arkasına alarak yürüdüğü görüntülerle kurgulanan Spearhead - Crazy For You’ klibiyle bizi, her zaman olduğu gibi sevgiye, saygıya ve barışa davet ediyor.

Hazırlayan: Güzin GÜZEY

Yirmili yaşlarında, spoken word tekniğiyle endüstriyel punk yapan The Beatings’in üyesi olduğu günlerden bu yana, Franti, küresel bilince dikkat çekiyor. Tedirginliğini, duyarlılığını ve içinde tutamadığı değiştirme arzusunu müziğe sevgisiyle kucaklayan sanatçı, üretimlerinde AIDS’den eşcinsel haklarına, yoksulluktan adalet sistemine, uyuşturucu bağımlılığından teröre pek çok farklı konuya ışık tutuyor. Özellikle The Disposable Heroes of Hiphoprisy adını verdiği projesiyle aktivist ve politik kimliğini güçlendiren Franti’nin siyasi uygulamalara ve adalet sistemine yazdığı nüktedan sözler, bizi, müzikten çok daha fazlasını temsil eden bir sanatçıyla karşı karşıya bırakıyor.

Michael Franti’nin bu dönemde yayınlanan Hypocrisy is the Greatest Luxury albümünün açılış şarkısı, Satanic Reverses, isyankâr sanatının ilk ve en göze çarpan örneklerinden… Şarkısında petrol ve fosil yakıt endüstrisini eleştiren Franti, doğrudan muhatabını hedef alan ve açıkça diyalog başlatan sözleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

1994 yılına geldiğimizde, Franti’nin tıpkı Gil Scott-Heron ve Marvin Gayen gibi tutkusunu saygınlığa çevirdiğine şahit oluyoruz. Grubu Spearhead ile üretimlerinde küresel meselelere daha fazla odaklanan Franti’yi, hip-hop, funk ve rock elementlerinin ciddiyetiyle, dünyayı sarsan çevresel ve politik sorunlara karşı kafa tutarken izliyoruz. Franti’nin 2010 yılında servis ettiği ‘The Sound of Sunshine’ albümünde yer alan ‘Say Hey (I Love You)’ şarkısının multi-platin sertifikasına layık görülmesi, söylemlerinin artık daha geniş bir kitleyi aydınlattığının ilk örneklerinden biri.

Duruşu övgüler toplayan ve müzik stili tüm dünyada yankı uyandıran Franti’nin dünya turuna çıkması da gecikmedi. Sanatçı, müziğinin pozitivizmi, kapsamlı turneler ve hayranlarının desteğiyle topluma nüfuz etmeye devam etti. Michael Franti’nin sanatçı-hayran bariyerini kıran samimiyeti, aslında biraz da, söylemlerini hayatına yansıtabilmesinde gizli. Biyodizel yakıtlı bir otobüste yolculuk eden, istikrarlı vegan diyeti uygulayan ve yoga ile arınan Franti, 2000 yılında üç gün boyunca sürdürdüğü ayakkabı giymeme kararını, ara sıra flip-floplar giymek dışında devam ettiriyor.

Aktivist müzisyen, Orta Doğu’da barışın sağlanması adına da birçok çalışmada yer aldı. 2006 yılında yayınladığı; Irak, İsrail ve Filistin’den görüntülere yer veren belgesel I Know I’m Not Alone, savaşın ekonomik ve politik sonuçlarına dikkat çeken önemli çalışmalardan biri.

Franti'nin müziğin siyasetteki rolü hakkındaki görüşleri ve kendini ifade etmek için kullandığı müzik tarzı biraz değişse de hip-hop, rock, folk ve reggae’yi elektronik ritimlerle birleştirdiği albümü “Soulrocker” ile dinleyicilerine ilham vermeye devam etti. Bu albümde yer alan ‘Crazy For You’ şarkısı için İstanbul’un simgesi haline gelmiş mekanlarda dolaştığı görüntülerle kurgulanan bir klip hazırlayan Franti; “Benim müzik yapmamdaki sebep insanlara hizmet. Özellikle de zor zamanlarda.” sözlerinin hakkını veriyor. 12 Ekim akşamı Babylon’da ağırladığımız müzisyen, bu şarkısını Beşiktaş’ta Vodafone Arena stadyumu ve Maçka Demokrasi Parkı olmak üzere iki ayrı noktada meydana gelen terör saldırılarının özelinde, politik sebeplerle mağdur edilmiş herkese adıyor. O halde, farkındalığın peşine takılıp, değişime öncülük etmek isteyen herkes için yeni günün ilhamı Michael Franti’den geliyor; ‘Crazy For You.’

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri
BlogSanatçı İncelemeleri

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri

9 ay önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıA-WA
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih20 Eylül 2017 15:34
OKU
Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate
BlogMüzik Haberleri

Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate

9 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Eylül 2017 15:57
OKU
Yakın Mercek: Juju & Jordash
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Juju & Jordash

9 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıJuju & Jordash
OKU
Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik
BlogSanatçı İncelemeleri

Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik

9 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: Derrick May
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Derrick May

9 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıDerrick May
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.