Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Blog Soru & Cevap Mutluluğu Kendinde Bulan Grup, Palmiyeler!

 • Sanatçı Palmiyeler
 • Etkinlik Pazar Pazar Babylon: Palmiyeler & Ponza
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih10 Nisan 2016 18:00
Mutluluğu Kendinde Bulan Grup, Palmiyeler!

Geçtiğimiz Mart ayında grupla aynı ismi taşıyan bir EP yayınlayan Palmiyeler, iki yıla yakındır beklettiği kayıtları yeniden çalmanın mutluluğuyla birçok konser vermeye başladı. Bu hafta Pazar Pazar Babylon kapsamında sahnede olacak Palmiyeler üyeleri albümü, konserlerini ve birazcık da kendilerini anlatıyor.

Röportaj: Busen Dostgül

2013’te kaydettiğiniz parçaların ardından sanırım bir ara verdiniz. Bu zaman aralığında neler yaptınız?

Mertcan Mertbilek: Aynı kayıtları bin kere dinlediğimiz için ne yaptığımızı artık duyamaz olmuştuk. Biz de bir süre ara verdik, bu süreçte birkaç resim sergisi açtık, farklı işlerle uğraştık, uzak seyahatlere gittik geldik, yani kendi dünyalarımızda takılırken yapmadığımız tek şey bir araya gelip çalmaktı. Sanırım bu da bizi acıktırdı.

Rana Uludağ:  Ben üniversiteye girmeye çalışıyordum, o arada başka gruplarla çaldım. Eskisi kadar spor yapamıyorum ama o aralar profesyonel olarak sporla ilgileniyordum.

Tarık Töre: New York'a gittim, altı ay orada kaldım, galerilere ve konserlere gittim. Döndüğümde grubu özlemiştim.

İki yıl önceki kayıtlara el atmaya ve bir EP yayınlamaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

MM: 2013 yılının sonunda albümü kaydettikten sonra, uzunca zaman kaydettiğimiz materyali geliştirecek fikirler üzerinde çalıştık. EP'yi oluşturduk. Yani eski kayıtlara el atma durumundan çok, kaydettiğimiz ve peşimizi bırakmayan bir albüm hikâyesi oldu bu. Tabii bu zaman aralığında Palmiyeler fikriyle flört edip duruyorduk ve geçtiğimiz mart ayında yayınlamaya karar verdik. Yayınlamadan birkaç gün önce sürekli, n’apıyoruz, yayınlıyor muyuz diye telefonla konuşup duruyorduk.

Parçalar içinize sinmese, kaydetmezdiniz diye düşünüyorum. Şarkıların hissiyatları sizin için zaman içinde değişiyor mu?

TT: Benim için biraz değişiyor, bir süre sonra canlı çalarken şarkıyı daha çok sevmeye başlıyorum. Albümü üç kişi kaydettik ama konserlerde altı kişi çalarken farklı enstrümanlarla hissiyatı da farklılaşıyor. 

MM: EP'ye beş şarkı koyduk çünkü bunlar kaydettiğimiz 11 şarkı içinden içimize en çok sinenler oldu. Kayıt öncesi durum ise içe sinmekten çok bir mecburiyet gibiydi. Bu şarkılar ortadayken kaydetme fikri de onlarla beraber her an etrafta dolaşıyor. Buna karşı koyamıyorsunuz.

RU: Stüdyodayken zaman içinde hayalimizdeki tınının oluşumunu görmek benim şarkılarla daha sıkı bir bağ kurmamı sağladı. Her şarkının kendine özgü bir dünyası var. Yeni şeyler keşfettikçe, zaman geçtikçe bu dünyalara ayrı pencerelerden bakıyorum gibi hissediyorum. Bu yüzden hissettiğim duygular değişebiliyor.

Palmiyeler'i heyecan verici canlı performansı olan bir grup olarak izliyoruz. Grubu kurarken canlı çalma heyecanı ve motivasyonu var mıydı? Yoksa her şey kendiliğinden mi gelişti?

MM: Birdenbire sahne bizim için fikri taşıyacağımız başka bir alana dönüştü. Grup için ikinci bir gerçeklik. Hep beraber, anda olabildiğimiz tek yer. Ama işin özünde Palmiyeler stüdyo kayıtları üzerinden başladı, canlı çalma düşüncesi konser teklifleri gelene kadar ortada bile yoktu. 

RU: Açıkçası ben albümü üç kişi kaydederken canlı performansımızın nasıl olacağını merak ediyordum. Çok mutluyuz ki şu an bize eşlik eden güzel insanlarla yolumuz kesişti. Sanırım her şey o noktadan sonra kendiliğinden gelişti. Herkesin sahnede kendine has bir tavrı var, bu farklılıktan değişik bir enerji doğuyor, ben de sahnede grup arkadaşlarımı izleyerek motive oluyorum.

TT: Canlı çalmak zaten mükemmel bir aktivite fakat her katılan müzisyenle daha heyecan verici olmaya başladı ve ayrılmaz bir bütüne dönüştü.

"Yapamam(Babylon Pop Up Live @Babylon Kilyos)

Konserlerinizde sahneyi kendiniz dekore ediyorsunuz. Palmiyeler tişörtlerini de kendiniz yapıyorsunuz. Biraz detay verebilir misiniz bunlarla ilgili? Temaları nasıl seçiyorsunuz, kimler çiziyor?

MM: Temalar geçmişimizi, dünyaya bakışımızı, anlatmak istediğimiz şeyleri içeriyor, bir yanıyla da asla derin anlamlar taşımıyorlar. Her yer bu esin kaynaklarıyla dolu. Mesela bu aralar müzik videosu için çokça kafa patlatıyoruz, sanırım yeni bir tema bulduk bile. Yaptığımız ister albüm kapağı, ister sahne dekoru olsun, ya da tişört tasarımları ve hatta afişler olsun, hepsi Palmiyeler'in dünyaya nasıl bir pencereden baktığını anlatmak için varlar ve de sadece eğlence için varlar. Ben de Tarık da resim, animasyon gibi görsel alanlarda eğitimler aldık, hâlâ da alıyoruz. Herhâlde hiç bitmeyecek ve bunu Palmiyeler grubunda kullanmak hoşumuza gidiyor. Bütün bunların yanında, rock'n'roll her zaman işitselliğinin yanında aynı zamanda görsel de bir alan olmuştur. İkisinin birbirinden ayrı tutulabileceğini sanmıyorum. Sevdiğiniz bir grubu düşündüğünüzde o grubun görselliği de onunla birlikte belirir.

Sizin tişörtlerinden ya da başka ürünlerinden etkilendiğiniz gruplar hangileri? Sevdiğiniz bir grubun tişörtünü giymenin nasıl bir hissiyatı olduğunu düşünüyorsunuz?

RU: Sevdiğim grubun tişörtünü giymek o grubun bir parçasıymışım gibi hissettiriyor. Müziği dinlemek elle tutulabilir bir aktivite değil sonuçta, tişörte sahip olmak o yüzden güzel.

MM: Eskiden kendi grup tişörtlerimi kendim yapardım, boyadığım Sonic Youth, Pavement, Smashing Pumpkins, Sex Pistols, Dinasour Jr. tişörtlerini giydiğim zaman kendimi daha özgür hissediyordum. Ortaokulda satın aldığım trash metal tişörtlerini hiç saymıyorum bile.

Sizleri bir kere canlı izleme şansı bulmuş biri olarak, uzun zamandır en keyifli ve içten konseri izlediğimi söyleyebilirim. Her defasında farklı konuklar oluyor mu sahnede?

MM: Çok teşekkürler. Beş-altı kişilik bir konser kadromuz var, bir de perküsyon için bir yedeğimiz var. Onun dışında değişiklik olacak gibi gözükmüyor şu sıralar.

Çalarken eğlenen bir grupsunuz. Bu enerjiyi neler besliyor? Çalmaktan en çok keyif aldığınız yerler, ortamlar var mı?

MM: Canlı şovlara çok önem veriyoruz. Bunu düşünerek başlamadığımızı söylediysem de, madem yapıyoruz o zaman iyi olmalı düşüncesindeyiz; konsere gelen dinleyicileri evlerine yüzleri gülerek göndermeliyiz. Yoksa yaptığımız işten biz de zevk alamayız. Festivallerde çalmak müthiş bir deneyim, açık havada olmak güzel. Burgazada konseri ve One Love festivalleri bizim açımızdan çok iyi geçti. Hemen ardından bir kapalı mekânda, senin de izlediğin Peyote konserini gerçekleştirdik. Kapalı mekânların enerjisini seviyorum... Kulakları dolduran bir ses oluyor, ayrıca konsere bilet alan kişi seni izlemeye geliyor ve eğlenmek için orada. İletişim biraz daha kuvvetli oluyor. Yine de birini birine tercih edemem.

RU: Ben zaten genel olarak hiperaktif bir insanım, o yüzden hep enerjiğim denebilir. Ama müzikal açıdan baktığım zaman, çalarken çaldığım insanlarla bağ kurduğumu hissedebilmek, onları dinlemek, onların da beni dinlediğini bilmek bana bu enerjiyi veriyor. Tabii ki seyirciden de bir o kadar besleniyorum. Bu yüzden çalmaktan en keyif aldığım yer, seyircilerin bizi dinlemekten keyif aldığı yerler oluyor.

TU: Grup arkadaşlarım ve seyircilerden etkileniyorum. En çok çalmak istediğim ortamlar, güneş batarken deniz kenarında falan. Çalarken güneşin batışını izlemek istiyorum. 

Canlı performanslarınızda Palmiyeler EP’nizde yer alan şarkıları çalıyorsunuz. Daha uzun konserler ve yeni şarkılar var mı ufukta?

MM: EP'nin tamamını çalıyoruz. Bir de yeni albümde olmasını planladığımız iki parçayı ve EP'ye koymayı düşündüğümüz ama yayınlamadığımız bir parçayı da çalıyoruz. Şu aralar yeni şarkılar üzerinde çalışmaya ve yeni albümü şekillendirmeye başladık. Yeni kayıtlar çıkınca konser listemiz de genişlemiş olacak ve bunu dört gözle bekliyoruz. Şu anda 45 dakika civarında çalıyoruz. Belki ileride bu süreyi bir saat civarına çekebiliriz. Tabii her şovun farklı bir karakteri olduğunu da unutmamak lâzım, bazen kısa çalmanız gerekebilir.

TT: Aynen.

Son dönemde özellikle İstanbul’da herkesin izlemek istediği gruplardan biri oldunuz. Dinleyicilerden veya sizi izleyenlerden gelen ilginç istekler veya yorumlar oldu mu? 

MM: Dinleyicinin ilgisinden çok memnunuz, onları çok seviyoruz. Sıkça güzel ve uzun e-mailler alıyoruz. Dinleyiciden gelen eleştiriler, resim ve yorumlar bizi motive ediyor. Bir yerlerde bir şeyleri değiştirebildiğini fark ediyorsun ve bu hiçbir hisse benzemiyor.

Palmiyeler, geçtiğimiz günlerde Spotify'daki yerini de aldı. Online streaming'le ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizi Spotify'da yer almaya iten şey veya böyle bir karar almanıza sebep olan şey ne oldu? 

MM: Spotify iyi bir arayüze sahip ve yaygın kullanımı olan bir uygulama. Spotify sayesinde dünyanın her yanından insanlar müziğinize ulaşabiliyor, üstelik her yerde olabilmek de gerekiyor. Yani dinleyici Spotify, iTunes ya da benzer bir platformda sizi arattığında müziğinize ulaşabilmeli, zaten esprisi de o. Ulaşım kanalları her zaman açık olmalı, o sebeple online streaming de, eski usûl yöntemler de, yeni gelecek teknolojiler de bizde heyecan uyandırıyor.

Pazar Pazar Babylon: Palmiyeler & Ponza
EtkinlikKonser

Pazar Pazar Babylon: Palmiyeler & Ponza

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
Palmiyeler - babylon x bomontiada avlu
EtkinlikKonser

Palmiyeler - babylon x bomontiada avlu

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
Palmiyeler
EtkinlikKonser

Palmiyeler

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
1890’ın katkılarıyla DEMONATION FESTİVALİ NO: 6 / 2. Gün
EtkinlikFestival

1890’ın katkılarıyla DEMONATION FESTİVALİ NO: 6 / 2. Gün

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
Müzikle görsellik birleşince: Palmiyeler
BlogSoru & Cevap

Müzikle görsellik birleşince: Palmiyeler

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıPalmiyeler
 • YazarBabylon Blog
OKU
Record Store Day'de 16 Nisan'da Kontra Plak'tayız!
BlogMüzik Haberleri

Record Store Day'de 16 Nisan'da Kontra Plak'tayız!

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikPazar Pazar Babylon: Palmiyeler & Ponza
 • YazarBabylon Blog
OKU
Palmiyeler ve fotoğrafın içine gizledikleri hikayeler
BlogSanatçı İncelemeleri

Palmiyeler ve fotoğrafın içine gizledikleri hikayeler

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikPazar Pazar Babylon: Palmiyeler & Ponza
 • SanatçıPalmiyeler
OKU
Yerli Sahneden Oltamıza Takılan İsimler
BlogSanatçı İncelemeleri

Yerli Sahneden Oltamıza Takılan İsimler

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih17 Mart 2016 14:00
OKU
Bant Mag. Sunar: Demonation Festivali No: 6 / 2. Gün
GaleriEtkinlik Galerileri

Bant Mag. Sunar: Demonation Festivali No: 6 / 2. Gün

2 yıl önce

 • Kategori13 Fotoğraf
 • Etkinlik1890’ın katkılarıyla DEMONATION FESTİVALİ NO: 6 / 2. Gün
 • Tarih21 Ocak 2016 14:19
KEŞFET
Demonation Festivali No:6 İkinci Gününde Babylon’da!
BlogSanatçı İncelemeleri

Demonation Festivali No:6 İkinci Gününde Babylon’da!

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • Etkinlik1890’ın katkılarıyla DEMONATION FESTİVALİ NO: 6 / 2. Gün
 • YazarBabylon Blog
OKU
Rotamız Babylon Çeşme!
BlogEğlence Haberleri

Rotamız Babylon Çeşme!

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikDoritos Presents: Babylon Soundgarden Çeşme 2015
 • YazarBabylon Blog
OKU
Palmiyeler - Yapamam
VideoBabylon Sessions

Palmiyeler - Yapamam

2 yıl önce

İZLE
VİDEO SAYFASINA GİT
A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri
BlogSanatçı İncelemeleri

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri

7 ay önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıA-WA
 • YazarBabylon Blog
OKU
Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate
BlogMüzik Haberleri

Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate

7 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Eylül 2017 15:57
OKU
Yakın Mercek: Juju & Jordash
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Juju & Jordash

7 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıJuju & Jordash
OKU
Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik
BlogSanatçı İncelemeleri

Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik

7 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: Derrick May
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Derrick May

7 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıDerrick May
OKU
Besteye saygı ve özgürlük arasındaki ince çizgide: Nil Kocamangil
BlogSoru & Cevap

Besteye saygı ve özgürlük arasındaki ince çizgide: Nil Kocamangil

8 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih13 Ağustos 2017 13:16
OKU
Jehan Barbur: Üretmek ve Zamana Güvenmek
BlogSoru & Cevap

Jehan Barbur: Üretmek ve Zamana Güvenmek

8 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikEdebiyat Ve Müzik: Jehan Barbur
 • SanatçıJehan Barbur
OKU
Dinleyiciye İlham Verebilmek: Mode XL
BlogSoru & Cevap

Dinleyiciye İlham Verebilmek: Mode XL

11 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikRed Bull BC One X Hip Hop Jam
 • YazarBabylon Blog
OKU
Tahribad-ı İsyan ile Her Tür Ayrımcılığa Karşı Durmak
BlogSoru & Cevap

Tahribad-ı İsyan ile Her Tür Ayrımcılığa Karşı Durmak

11 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikRed Bull BC One X Hip Hop Jam
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.