Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Blog Soru & Cevap Ebru Yıldız Türkiye'nin Alternatif Tınılarının Peşinde

 • Sanatçı Ayyuka, Gaye Su Akyol, Erkin Koray, Bubituzak, TSU!, Pitohui, Selda Bağcan, Baba Zula, Peygamber Vitesi, Kim Ki O
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih12 Kasım 2015 10:00
Ebru Yıldız Türkiye'nin Alternatif Tınılarının Peşinde

Daha önce müzik fotoğrafçılığı üzerine konuştuğumuz Ebru Yıldız’la temmuz ayında Pitchfork’ta yayınlanan ve Türkiye alternatif müzik sahnesinin peşinden giden fotoğrafik bir belgesel niteliğindeki New Traditions and Old Ways serisinin kamera arkasını konuştuk.

Röportaj Ege Yorulmaz

Fotoğrafa ilk nasıl başladın? Tarzın zaman içinde nasıl evrildi?

New York'a gelmeden önce fotoğrafla hiçbir alakam yoktu aslında. Hani beş yaşındayken annemler ilk kameramı vermişti şeklinde bir hikâyem yok. Bir tane karanlık oda dersi aldım New York'a geldikten birkaç sene sonra, ama o zaman da daha müzik fotoğrafına kafamı takmamıştım. Konserlerin nerede olduğunu keşfedip canlı müzik dinlemek için gitmeye başladıktan sonra o kısım doğal olarak ortaya çıktı. Zaten hep konser mekânlarındaydım. Sahne fotoğrafı çekmek o hayatın bir parçası olarak ilerledi. Konserlerdeki o en yoğun hissettiğin ânı tekrar yaşama isteğini ancak bu şekilde tatmin edebileceğimi fark ettim. Ayrıca kendi kendime konserlere gitmek için de bir sebep verdi. Tarz konusuna gelince, herkesin etkilendiği, ilginç bulduğu şeyler kendi hayat tecrübelerine göre farklı bir şekil alıyor bence. O sebepten fotoğraf alanından aynı üç şarkıyı çekmiş olarak çıkan 10 müzik fotoğrafçısının hepsinin fotoğrafları farklı oluyor. Az ışık ve insan psikolojisinin ağır bastığı görseller benim daha çok dikkatimi çekip bir şeyler hissettiriyor. Kendi fotoğraflarımda da bunlar ağır basıyor. En başından beri etkilendiğim ve yapmak istediğim fotoğraflar aynı aslında. Zaman içinde tarzımın evrilmesinden ziyade aklımda olana daha yakın bir şeyleri yakalayabilmek için daha cesur oldum sanırım.

Pitchfork’ta yayınlanan New Traditions and Old Ways: A Visual Guide to Turkey’s Thriving DIY Scene serisi çok takdir topladı. Bize projenin ilk nasıl ortaya çıktığından ve geliştiğinden bahsedebilir misin?

Ankara'da 90’larda büyürken Türkçe müzik dinlemezdik ve bununla da gurur duyardık. Bu sebepten Türkçe müziği çok fazla bilmeyerek büyüdüm. Buradaki müzisyen arkadaşlarım bana Erkin Koray'ı Selda Bağcan'ı sormaya başlayınca ilk önce sadece sorularına cevap verebilmek için dinlemeye başladım ama daha sonra meraktan ve hayranlıktan dinlemeye devam ettim. İstanbul’daki müzik sahnesini takip etmeye başlamam da aynı zamana denk geliyor. Hep düşünüyordum, ne yapabilirim de kaybetmiş olduğum zamanı telafi edebilirim ve Türk müzisyenlere olan saygımı yüksek sesle söyleyebilirim diye. Bu proje de pek çok kargaşa duygunun kesiştiği bir noktadan Turkish Cultural Foundation'ının desteğiyle hayata geçti. 

Seri, Türkiye’deki alternatif müzik piyasasının hem iyi bir özeti hem de çok iyi bir seçki. Öncesinde nasıl bir hazırlık süreci geçirdin? Seçki son hâline nasıl geldi?

Teşekkürler. Bu çok büyük bir titizlikle ve uzun bir sürede seçilmiş bir liste. İlk başta sadece psikedelik diye başladım ama araştırma yapmaya başlayınca sadece psikedelikle sınırlamamam gerektiğini fark ettim. Ben zaten kendimce Facebook’tan ve Bant Mag.’dan İstanbul müzik sahnesini takip ediyordum, o sebepten kendimce bir listem zaten vardı. Daha sonra Türkiye’deki arkadaşlarıma neler dinlediklerini sordum. İnanamadım ne kadar çok yeni grup ve müzisyen olduğuna. İlk elemenin sonunda 45’e yakın müzisyen ve grupluk bir listeye indirgedim her şeyi ve bir aydan fazla süren sadece dinleme dönemi başladı. Buradaki arkadaşlarıma ne için olduğunu söylemeden bazı müzikleri gönderip, dinlettirip, fikirlerini almak istedim. Çünkü Türkiye’de büyümüş biri olarak bazı sesler bana klişe olarak empoze edilmiş, o yüzden ön yargısız kulağa sahip birilerinin daha dinlemesini istedim. Böylelikle 20 gruba düşürdüm. Birbiriyle uyuşan ama aynı zamanda birbirinden farklı, kendi başına durabilen gruplar/müzisyenler olsun istedim. Bu 20’den sonunda 19’uyla görüşebildim.

Neden Pitchfork’u seçtin? Yoksa Pitchfork mu seni seçti?

Pitchfork bence bu foto makale için en ideal platformdu, çünkü Pitchfork’u takip eden kitle, hepsi olmasa da büyük bir çoğunluğu, daha az bilinen seslere gönülleri ve kulakları açık bir kitle. Ve sadece göze güzel görünen bir fotoğraf makalesi şeklinde kalmasını istemedim. İnsanların müzikleri dinlemelerini, bu müzisyenlerin hikâyelerini okumalarını istedim. Zaten bir de uzun zamandır onlarla serbest fotoğrafçı olarak çalıştığım için ilk önce onlara teklif etmek çok fazla düşünmeden yaptığım bir şeydi aslında. 

Süreçte enteresan neler yaşandı? Seni şaşırtan neler oldu? Bize ilginç hikâyelerinden bahseder misin biraz?

Bilmem her çektiğim insanı, grubu çok ilginç buldum. Erkin Koray’a ulaşmam ve fotoğraflarını çekmem bayağı enteresan oldu aslında. Başkalarından yardım istemek kadar zoruma giden hiçbir şey yok. Ama kendisine web sitesinde verilmiş olan e-mail adresinden ulaşamayınca, tanıyıp tanımadığım herkesten yardım istedim. Ara ara arkadaşlarım geri dönüp özgeçmişini istiyormuş veya proje neymiş onu yazılı gönderebilir misin diye soruyormuş gibi istekler dile getirdiler. Ben de her birine oturup uzun uzun anlattım, yazdım. Ama tabii bunlar arkadaşların arkadaşlarına gidiyor, gerçekten kendisine ulaşıyor mu belli değil. Bu belirsizlik üç ay sürdü. Ben tam ümidi kesmişken, mucize şeklinde buluşma gerçekleşti! Kendisiyle aynı havayı soluyuncaya kadar gerçekleşeceğine inanmadım. Tanışınca, normalde hiç bu şekilde fotoğraf çekimleri yapmadığını söyledi. Ben de hemen, çok iyi biliyorum, size 10 değişik yerden ulaşmaya çalışıp başaramadım dedim. Bana şöyle bir bakıp “Farkındayım.” dedi. Ben, “Aman Allah’ım rezil oldum, bütün gönderdiğim her şey gitti!” diye içimde çığlıklar atarken, “İşini ciddiye aldığını gördüm, belli ki kalbini koymuşsun bu işe. O yüzden yapmaya karar verdim” diye ekledi. Ne kadar mutlu olduğumu anlatmam mümkün değil. O an bütün üç aylık sıkıntıya değdi!

Albümde Selda Bağcan, Moğollar, Erkin Koray gibi dev isimler de görüyoruz. Onları dahil etmek kolay oldu mu? Onlarla çalışmak nasıl bir deneyimdi? Seni şaşırtan şeyler, hikâyeler var mı?

Dahil etmek kolay değildi tabii ki ama onlarsız bu projeyi düşünemiyorum bile. Çünkü bütün projenin başlama sebebi onlar. Onların çevrelerinde bulunmak, fotoğraflarını çekme fırsatına sahip olmuş olmak benim için büyük bir onurdu. Hep hayalini kurduğum bir şeydi. Moğollar’la konuşma fırsatım hiç olmadı ama Selda Bağcan’ın kayıt yapışına şahit olmak, tekrar ve tekrar usanmadan söylemesi gerekmediği hâlde diğer müzisyenlere yardımcı olsun diye aynı şarkıyı söylemesine şahit olmak inanılmazdı. Veya Erkin Koray’ın gençliği sırasında başından geçenleri kendisinden dinlemek gerçekten sürreal bir tecrübeydi.

Projenin çekimleri ne kadar sürdü? Sence yeterli bir süre miydi? Yoksa biraz stresli geçti mi?

İki hafta boyunca hiç durmadan geceli gündüzlü bir çekim temposu oldu. Keşke daha uzun zamanım olsaydı da daha uzun vakit geçirebilseydim. Ama bir şekilde her şey yapboz parçası şeklinde yerlerine oturdu. Demek ki bu şekilde gerçekleşmesi gerekiyormuş. Ama kesinlikle stresli geçmedi, çok büyük zevk alarak yaptık bütün projeyi.

Büyük isimler ve daha orta ölçekli bağımsız gruplarla çalışma sürecinde belirgin farklar var mı?

Açıkçası fotoğrafları çekmek sürecinde hiçbir fark yok. Ama tabii ki fotoğraf çekme ânına gelene kadar olan süreç daha zorlu geçiyor, çünkü arada çok insan oluyor.

Uzun süredir New York’ta yaşıyorsun. Uzunca bir aradan sonra İstanbul’daki müzik ortamıyla kaynaşmak, burada uzunca vakit geçirip bu projeyi hazırlamak senin için nasıl bir deneyim oldu?

İnanılmaz bir deneyimdi! Gerçekten tanıştığım herkesi inanılmaz çok sevdim. Müzisyen mentalitesi sonunda her yerde aynı sanırsam, günün sonunda hepsinin kendine özgü bir havası var. O özgün hava, Türk kültürü ve Türkçeyle birleşince çok daha başka bir hâl alıyor tabii ki!

Bu proje esnasında öğrendiğin en çarpıcı şey ne oldu?

Kendi ülkemiz içinde inanılmaz yetenekli müzisyenlerimiz var ve hiçbir şekilde değerini bilmiyoruz, sahiplenmiyoruz.

Şu an New York’ta mısın? Neler yapıyorsun? Ne üzerinde çalışmaktasın?

Evet New York’tayım. Geçen sene kapanmış olan Death By Audio adlı bir canlı müzik mekânının son üç ayını belgeledim. Onu bir kitap şeklinde yayınlamak için çalışıyorum.

Senin kariyerine nasıl bir etkisi oldu serinin? Nasıl tepkiler alıyorsun? Devamı gelecek mi sence? Proje genişletilecek ya da evrilecek mi ileride?

Açıkçası henüz bir şey söylemek için çok erken, ama gören, okuyan, dinleyen herkesten çok güzel yorumlar alıyorum. Seri olarak da devamı gelecek gibi görünüyor. Projenin kesinlikle bir ikinci kısmı olacak. İlginç başka ülkelere gidip benzeri hikâyelerle ve müzisyenlerle çalışmak istiyorum. Onun dışında şimdi birkaç tane başını göstermiş proje var ama bir şekilde kesinleşmeden ortalarda çıkıp söylemek doğru gelmiyor.

Gaye Su Akyol
EtkinlikKonser

Gaye Su Akyol

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
BaBa ZuLa / Shantel - Midnight Session
EtkinlikKonser

BaBa ZuLa / Shantel - Midnight Session

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
BaBa ZuLa
EtkinlikKonser

BaBa ZuLa

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
1996’dan Bugüne Baba Zula Diskografisi
BlogSanatçı İncelemeleri

1996’dan Bugüne Baba Zula Diskografisi

11 ay önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıBaba Zula
 • YazarBabylon Blog
OKU
Baba Zula I Babylon Ayaküstü #24
VideoBabylon Interviews

Baba Zula I Babylon Ayaküstü #24

Bir yıl önce

İZLE
VİDEO SAYFASINA GİT
İsrail’den Beş Bağımsız Ses
BlogSanatçı İncelemeleri

İsrail’den Beş Bağımsız Ses

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBaBa ZuLa (Ön Grup: Buttering Trio)
 • YazarBabylon Blog
OKU
Selda Bağcan I Babylon Stories
VideoBabylon Stories

Selda Bağcan I Babylon Stories

Bir yıl önce

İZLE
VİDEO SAYFASINA GİT
Selda Bağcan şarkıları ile hayat bulan hip-hop kayıtları
BlogSanatçı İncelemeleri

Selda Bağcan şarkıları ile hayat bulan hip-hop kayıtları

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikSelda Bağcan & Boom Pam (Güneşin Kadınları)
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın mercek: Selda Bağcan
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın mercek: Selda Bağcan

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikSelda Bağcan & Boom Pam (Güneşin Kadınları)
 • YazarBabylon Blog
OKU
Babylon yeni sezonda "Açık Ol” mesajıyla şehre dönüyor
BlogMüzik Haberleri

Babylon yeni sezonda "Açık Ol” mesajıyla şehre dönüyor

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Ağustos 2016 19:24
OKU
Womad konseri öncesinde, yurt dışı performanslarıyla: Selda Bağcan
BlogSanatçı İncelemeleri

Womad konseri öncesinde, yurt dışı performanslarıyla: Selda Bağcan

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih29 Temmuz 2016 13:50
OKU
Gaye Su Akyol I Babylon Ayaküstü #4
VideoBabylon Interviews

Gaye Su Akyol I Babylon Ayaküstü #4

Bir yıl önce

İZLE
VİDEO SAYFASINA GİT
Gaye Su Akyol yeni albümünü anlatıyor
BlogSoru & Cevap

Gaye Su Akyol yeni albümünü anlatıyor

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıGaye Su Akyol
 • YazarBabylon Blog
OKU
BaBa ZuLa'nın Japonya Turnesi Ne Hoştu!
MakaleMüzik Haberleri

BaBa ZuLa'nın Japonya Turnesi Ne Hoştu!

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • EtkinlikBaba Zula & Shantel (Orient Express)
 • SanatçıBaba Zula
OKU
Yerli Sahneden Oltamıza Takılan İsimler
BlogSanatçı İncelemeleri

Yerli Sahneden Oltamıza Takılan İsimler

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih17 Mart 2016 14:00
OKU
“Akdeniz usulü surf rock”: Boom Pam
BlogSoru & Cevap

“Akdeniz usulü surf rock”: Boom Pam

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikSelda Bağcan & Boom Pam (Güneşin Kadınları)
 • YazarBabylon Blog
OKU
Gaye Su Akyol'dan Karışık Kaset!
BlogSanatçı İncelemeleri

Gaye Su Akyol'dan Karışık Kaset!

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıGaye Su Akyol
 • YazarBabylon Blog
OKU
Gaye Su Akyol’un gönlünden kopan şarkılar
BlogSanatçı İncelemeleri

Gaye Su Akyol’un gönlünden kopan şarkılar

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikGaye Su Akyol
 • YazarBabylon Blog
OKU
Selda Bağcan’ın Le Guess Who? Performansı Plak Formatında!
BlogMüzik Haberleri

Selda Bağcan’ın Le Guess Who? Performansı Plak Formatında!

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıSelda Bağcan
 • YazarBabylon Blog
OKU
Gaye Su Akyol “Ölü Bir Adama” Parçasını Videoladı
BlogMüzik Haberleri

Gaye Su Akyol “Ölü Bir Adama” Parçasını Videoladı

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikGaye Su Akyol
 • YazarBabylon Blog
OKU
Babylon Bomonti Konserlerine Hazırlıklar Başlasın Vol. II
BlogMüzik Haberleri

Babylon Bomonti Konserlerine Hazırlıklar Başlasın Vol. II

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih24 Ağustos 2015 14:11
OKU
Record Store Day 2015
Video GaleriMüzik Haberleri

Record Store Day 2015

2 yıl önce

 • Kategori3 Video
 • YazarBabylon TV
 • Tarih14 Mayıs 2015 15:40
İZLE
Gaye Su Akyol
GaleriEtkinlik Galerileri

Gaye Su Akyol

3 yıl önce

 • Kategori7 Fotoğraf
 • EtkinlikGaye Su Akyol
 • Tarih15 Nisan 2015 15:37
KEŞFET
BaBa ZuLa konseri ertelendi...
HaberDuyuru

BaBa ZuLa konseri ertelendi...

3 yıl önce

 • KategoriHaber
 • SanatçıBaba Zula
 • Tarih8 Nisan 2015 11:53
OKU
Açık Radyo Dinleyici Destek Projesi Özel Yayını, 12. Radyo Günleri başladı!
BlogMüzik Haberleri

Açık Radyo Dinleyici Destek Projesi Özel Yayını, 12. Radyo Günleri başladı!

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih16 Mart 2015 10:20
OKU
Gaye Su Akyol
GaleriEtkinlik Galerileri

Gaye Su Akyol

3 yıl önce

 • Kategori8 Fotoğraf
 • EtkinlikGaye Su Akyol
 • Tarih16 Ocak 2015 11:05
KEŞFET
Gaye Su Akyol'dan Çilingir Sofrası Şarkıları…
BlogMüzik Haberleri

Gaye Su Akyol'dan Çilingir Sofrası Şarkıları…

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikGaye Su Akyol
 • YazarBabylon Blog
OKU
BaBa ZuLa Konserine Hazırlık!
BlogMüzik Haberleri

BaBa ZuLa Konserine Hazırlık!

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBaBa ZuLa (Ön Grup: Buttering Trio)
 • SanatçıBaba Zula
OKU
Gaye Su Akyol’dan İkinci Video; “Biliyorum”
BlogMüzik Haberleri

Gaye Su Akyol’dan İkinci Video; “Biliyorum”

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikGaye Su Akyol
 • YazarBabylon Blog
OKU
Gaye Su Akyol, BBC World - Heart of Turkey Konuğu!
BlogMüzik Haberleri

Gaye Su Akyol, BBC World - Heart of Turkey Konuğu!

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıGaye Su Akyol
 • YazarBabylon Blog
OKU
Açık Radyo 11. Radyo Günleri Başladı!
BlogMüzik Haberleri

Açık Radyo 11. Radyo Günleri Başladı!

4 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Mart 2014 09:45
OKU
PlaylistMixtape

Kim Ki O

5 yıl önce

 • Kategori7 Parça
 • SanatçıKim Ki O
 • YazarRadyo Babylon
A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri
BlogSanatçı İncelemeleri

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri

7 ay önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıA-WA
 • YazarBabylon Blog
OKU
Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate
BlogMüzik Haberleri

Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate

7 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Eylül 2017 15:57
OKU
Yakın Mercek: Juju & Jordash
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Juju & Jordash

7 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıJuju & Jordash
OKU
Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik
BlogSanatçı İncelemeleri

Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik

7 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: Derrick May
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Derrick May

7 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıDerrick May
OKU
Besteye saygı ve özgürlük arasındaki ince çizgide: Nil Kocamangil
BlogSoru & Cevap

Besteye saygı ve özgürlük arasındaki ince çizgide: Nil Kocamangil

8 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih13 Ağustos 2017 13:16
OKU
Jehan Barbur: Üretmek ve Zamana Güvenmek
BlogSoru & Cevap

Jehan Barbur: Üretmek ve Zamana Güvenmek

8 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikEdebiyat Ve Müzik: Jehan Barbur
 • SanatçıJehan Barbur
OKU
Dinleyiciye İlham Verebilmek: Mode XL
BlogSoru & Cevap

Dinleyiciye İlham Verebilmek: Mode XL

11 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikRed Bull BC One X Hip Hop Jam
 • YazarBabylon Blog
OKU
Tahribad-ı İsyan ile Her Tür Ayrımcılığa Karşı Durmak
BlogSoru & Cevap

Tahribad-ı İsyan ile Her Tür Ayrımcılığa Karşı Durmak

11 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikRed Bull BC One X Hip Hop Jam
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.