Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
PlayCANLI DİNLE RADYO BABYLON A Taste of Silver by Until the Ribbon Breaks (A Lesson Unlearnt)
on Mornıng Tunes (10:00-12:00)

Blog Soru & Cevap "İzleyici müziğimizden, biz de izleyicinin enerjisinden besleniriz."

 • Sanatçı GoGo Penguin
 • Etkinlik GoGo Penguin
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih12 Mart 11:00
"İzleyici müziğimizden, biz de izleyicinin enerjisinden besleniriz."

Sınır tanımayan İngiliz caz üçlüsü GoGo Penguin, 5 Nisan’da Babylon sahnesinde. Bu performans öncesi, grubun müzikal dinamiklerini, kafa açıcı üretimlerini ve bir sonraki albümünün detaylarını irdeledik.

Müzik yolculuğunuzun GoGo Penguin’in sınırları zorlayan ve kendi sound’unu yaratan bir grup olması üzerindeki etkilerini kısaca anlatabilir misin?

Üçümüz de benzer müzikal etkileşimleri paylaşıyoruz, ama her birimiz farklı altyapılardan gelen çok farklı bireyleriz. Sanırım müziğimizi şekillendiren en önemli unsur da bu. Tüm bu fikirlerimizi ve kişisel özelliklerimizi bir araya getirmeyi başarabiliyoruz ve bu da GoGo Penguin’in kendine has tarzının ortaya çıkmasına en çok yardımcı olan şey. Ben klasik bir altyapıdan geliyorum. Klasik piyano eğitimi aldım, ama gençliğimden beri hep rock ve elektronik müzik dinledim. Özellikle Massive Attack, Queens of the Stone Age, Underworld ve Radiohead gibi gruplar... Hepimiz electronica’dan bolca besleniyoruz. Çok çeşitli müzisyenlerin çok farklı ve ilgi uyandırıcı müzikler ürettiği muazzam bir ilham kaynağı olduğunu düşünüyoruz. Bugünlerde en çok dinlediğim isimler arasında Lorn, Jon Hopkins, Lukid ve Nils Frahm var.

Geçtiğimiz sene gelen “Man Made Object” sizi efsanevi Blue Note Records’la buluşturdu. Bu nasıl bir deneyim oldu? Beklediğiniz gibi miydi? Sizi şaşırtan herhangi bir şey oldu mu?

Blue Note’la çalışmak harika bir deneyimdi. Böylesi itibarlı bir şirket olarak müziğimizin özellikle Amerika ve Japonya’da daha geniş kitlelere ulaşmasına çok yardımcı oldular. Hem destekleyiciler hem de bizim istediğimizi yapmaya devam etmemize imkân sağlıyorlar. Müziğimize çok büyük bir inançları var gibi görünüyor ve özgürce şarkılarımızı yazıp sözümüzü söylemeyi sürdürebilmek harika bir şey.

Şarkı yazmaya yaklaşımınızda “değişimin gücü” ve “değişime açık olmanın gücü” GoGo Penguin’i nasıl etkiliyor?

Yeni şarkılar yazmaya her zaman çok açık fikirli yaklaşıyoruz. İçgüdülerimiz bir fikrin o kadar iyi olmadığını söylese bile o fikri deniyoruz, çünkü en iyi yaklaşımın ne olduğunu onu denemeden bilmeniz mümkün değil. Hepimiz farklı bireyler olmamıza rağmen bir grup olarak gelişiyor ve evrimleşiyor. Ama aynı zamanda her birimiz bağımsız olarak değiştiğimiz için masaya getirdiğimiz her fikir bize yeni olasılık ve seçeneklerin kapısını açıyor. Birbirimize eşit davranıyoruz. Tüm fikirler geçerli. Her şey aynı derecede önemli ve değişime açık olmak tüm bu unsurların bir araya gelmesini sağlamada ve mümkün olduğunca doğal bir ilerleme yakalamada çok önemli oluyor.

Hala geleneksel caz dinleyicisinin türler arası müzik yaratımına ve yeni alanların keşfine açık olmaması durumuyla karşılaştığınız oluyor mu? Bu anlamda İngiltere’deki sahneyle ilgili gözlemlerinizden biraz bahsedebilir misiniz?

 Kesinlikle açık fikirli olmayan dinleyiciler mevcut, her zaman da olacaklar. Ancak her geçen gün daha çok insanın açık fikirli olduğunu gözlemliyoruz. Hem daha çok dinleyici hem de daha çok müzisyen etiket ve türlerin yarattığı sınırları görmezden geliyor. Çok farklı venülerde, kulüplerden festivallerle, konser salonlarından tiyatro salonlarına, çok çeşitli yerlerde çalan bir grup olduğumuz için çok şanslıyız ve bunun karşılığında da farklı yaş gruplarından, farklı müzik zevklerine sahip çok geniş bir dinleyici kitlemiz var. Onlara müziğin ne olduğunu biz söylemiyoruz. Onların müzikten istediklerini almalarına, onu nasıl adlandırmak istediklerine kendilerinin karar vermesine izin veriyoruz.

Philip Glass’in kült film “Koyaanisqatsi” için hazırladığı müzikleri yeniden yorumladığınız bir proje gerçekleştirdiniz. İnsan ve teknolojiye odaklanan bu filmin sizin üzerinizde nasıl bir tesiri var? Bu projeyi farklı bir noktaya getirmeye ya da ona benzer başka bir proje geliştirmeye yönelik planlarınız var mı?

 “Man Made Object” üzerinde çalışırken de benzer temaları kurcaladık. Albümdeki parçalara ilham veren fikirler arasında insanlar ve teknolojinin bir arada var olması da vardı. Bu proje aynı zamanda daha öncekilerden çok farklı bir yaklaşımla çalışmamıza olanak sağladı. Biz genellikle performans esnasında açılıp gelişebilen kısa şarkılar yazıyoruz. Ama “Koyaanisqatsi” için müzik hazırlarken dayanağımız filmin görselleriydi. Film boyunca süren bir müzik yaratmak diğer işlerimize kıyasla çok daha kompozisyona dayalı bir süreç oldu. Emprovizasyon için biraz alan olduysa da müziği tamamen film için yazdık ve ekrandaki görsellikle bağ kuran bir şey yaratmak esas önceliğimizdi. Canlı performansın görsel ve işitsel unsurları mükemmel bir şekilde dengelemesini istedik. Bu sene için şimdiden, bu filmin eşliğinde, canlı çalacağımız bazı etkinlikler kesinleşti ve eminim gelecekte de benzer projeler üzerinde çalışacağız.

Bir sonraki albümünüz için düşünmeye ve çalışmaya şimdiden başladınız mı? Bir sonraki çalışmanızda GoGo Penguin olarak özellikle keşfetmek istediğiniz alanlar var mı?

 Evet, yeni albümde yer alacak parçalar üzerinde bir süredir çalışmaktayız ve bu yaz albümü kaydetmeyi düşünüyoruz. Müziğimizi geliştirmeye ve yeni fikirler ve açılar keşfetmeye devam ediyoruz, ama bu sürecin doğal olarak işlemesini mümkün kılıyoruz. Şimdiden birçok fikir uçuşuyor, farklı efektlerle deneyler yapıyoruz ama aynı zamanda da akustik olarak enstrümanlarımızla yapabileceklerimizin sınırlarını zorluyoruz. 

Tüm zamanların en iyi piyanisti sence kim?

 Bu cevaplaması zor bir soru. Bana ilham vermiş çok sayıda piyanist olduğu için birini seçmem çok zor. En erken ilham kaynaklarım Claudio Arrau, Alfred Brendel, Esbjorn Svensson ve Thelonious Monk’tu. Bu aralarsa Tigran Hamasyan ve Nils Frahm dinlemeyi çok seviyorum.

Sana göre “iyi bir performansı” tanımlayan unsurlar neler? Canlı performanslar bir yana, kişisel olarak turnede, yollarda olmayı seviyor musun?

 Yolda olmak zor olabiliyor. Genellikle oldukça yorucu bir şey ve evden o kadar uzun bir süre uzak kalmaya alışmak kolay değil. Ama aynı zamanda da muazzam bir deneyim. 2016 yılında yaklaşık 200 gün boyunca turnedeydik ve çok özel venülerde çalma fırsatı yakaladık. En akılda kalıcılarından biri Chamonix yakınlarında bir dağın tepesinde çalmaktı. Mekanın iyi bir performans üzerinde kesinlikle etkili olduğunu düşünüyorum ama bence asıl unsur seyirciyle kurulan iletişim. Konser vermek her zaman iki taraflı bir deneyim olmuştur. İzleyici bizim çaldığımız müzikten, biz de izleyicinin enerjisinden besleniriz. Performansı gerçekten özel kılan da bu olur.

GoGo Penguin
EtkinlikKonser

GoGo Penguin

Haftaya Çarşamba

 • MekanBabylon
 • Tarih5 Nisan Çarşamba
 • Saat21:30
Takvimine EkleETKİNLİK SAYFASIBİLET AL
GoGo Penguin
EtkinlikGaranti Caz Yeşili

GoGo Penguin

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
Yakın Mercek: GoGo Penguin
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: GoGo Penguin

Bir yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikGoGo Penguin
 • YazarBabylon Blog
OKU
Rhye ve Gizemli Klipleri
Fresh
BlogSanatçı İncelemeleri

Rhye ve Gizemli Klipleri

18 saat önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikRhye
 • YazarBabylon Blog
OKU
Doruk Güralp ile müziğe açık olmak
Fresh
BlogSoru & Cevap

Doruk Güralp ile müziğe açık olmak

Dün

 • KategoriBlog
 • EtkinlikVitalic (Live) - Midnight Session
 • SanatçıDoruk Güralp
OKU
Yakın Mercek: Vitalic
Fresh
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Vitalic

Dün

 • KategoriBlog
 • EtkinlikVitalic (Live) - Midnight Session
 • SanatçıVitalic
OKU
Videografi: Tan Tunçağ
Fresh
BlogVideografi

Videografi: Tan Tunçağ

2 gün önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih26 Mart 11:30
OKU
Undomondo’dan Keşiflik 10 Müzik Cevheri
Fresh
BlogSanatçı İncelemeleri

Undomondo’dan Keşiflik 10 Müzik Cevheri

2 gün önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikRed Bull Music Academy Night: Mulatu Astatke
 • YazarBabylon Blog
OKU
Çok seslilik ve bir şeylerden pes etmeyiş: Neyse
Fresh
BlogSoru & Cevap

Çok seslilik ve bir şeylerden pes etmeyiş: Neyse

3 gün önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikNeyse: Yeni Albüm, İlk Konser
 • SanatçıNeyse
OKU
Kaan Düzarat ve birbirinden etkilenmenin zevki
BlogSoru & Cevap

Kaan Düzarat ve birbirinden etkilenmenin zevki

18 gün önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikStavroz (Live) powered by Lenovo
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.