Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
PlayCANLI DİNLE RADYO BABYLON Joyful Girl (feat. Dave Matthews) by Soulive (Next)
on Sleepwalkıng (02:00-07:00)

Blog Soru & Cevap “Oldies But Goldies eskimiyor, çünkü moda değil”

 • YazarBabylon Blog
 • Tarih26 Ocak 16:13
“Oldies But Goldies eskimiyor, çünkü moda değil”

Röportaj: Güzin GÜZEY 

15 yıldan bu yana, pop’tan rock’a, disko’dan funk’a, rock’n roll’dan hip-hop’a uzanan müzik yelpazesiyle, 80’ler ve 90’lar ruhunu hissetmek isteyen herkese kucak açan Oldies But Goldies, 27 Ocak’ta Babylon’da. Biz de, pikaplarının başına geçmeden önce Murat Abbas ve Murat Beşer ile partinin hikayesini içeren, nostaljik bir röportaj gerçekleştirdik.

Yeni aramıza katılanlar ya da katılacaklar için ‘Oldies but Goldies’in ilk hayata geçme hikayesini kısaca anlatabilir misiniz?

Murat Beşer: Bu partiler ‘Oldies But Goldies’ adıyla başlamadı. Milenyumun hemen başında, Babylon’da hafta içleri yapılan ‘Zipİstanbul’ partilerinin bir bölümü olarak hayata geçen etkinlik, büyük ilgi görmesi üzerine hafta sonlarına taşınarak ‘Oldies But Goldies’ adını aldı. Tam 15 yıldan bu yana da, kesintisiz varlığını sürdüre gelmekte.

Murat Abbas: Babylon’un ilk açıldığı senelerdi. Ben de o seneler haftalık yayımlanan Zipİstanbul dergisinin müzik editörüydüm. Dergi adına Babylon’da partiler düzenlememiz istenmişti. 80’ler partisi adıyla başlamıştık. Partilere ilgi büyük olunca çok kısa süre içerisinde mekandan teklif geldi. Biz de ismini “Oldies But Goldies” verdiğimiz parti serisini hayata geçirmiş olduk.

‘Oldies But Goldies’ ismiyle kendini anlatan, mizacı bulunan ve her anlamda ziyaretçilerine bu minvalde yaklaşan bir deneyim. Siz, bu mizacı nasıl tanımlıyorsunuz? ‘Oldies But Goldies’in kültüründen bahsedebilir misiniz?

Murat Beşer: Nostaljik, duygusal, melankolik ve vefa dolu bir mizacı var ‘Oldies But Goldies’in… Kültürüne gelecek olursak; hiç araştırmadım, bilmiyorum ama dünyada bu kadar uzun soluklu bir parti markası var mı acaba? Bu da onun -üzerine çok konuşulması gereken- kültürü…

Murat Abbas: Mizacından bahsedecek olursak, Oldies But Goldies kesinlikle eğlenceli, hareketli, uçarı ve kabına sığmaz bir “marka” diyebilirim. Bu partilerde çaldığımız parçalar aslında belirli bir zaman dilimini kapsıyor olsa da hissettirdikleri itibarıyla “zamansız” parçalar. Gençlerin de bu partilere yoğun ilgi gösteriyor olmasının ardında bu yatıyor. Dünya üzerinde her ay düzenli yapılıp da bu kadar uzun soluklu olabilen bir başka parti yok. Aslında tam bir “araştırma” konusu OBG fenomeni.

Peki, partinin bu kadar uzun soluklu olmasını neler etkiledi? Geçmişten günümüze doğru bir değerlendirme yapmak isterseniz, neler değişti ve gelişti?

Murat Beşer: Gece ve eğlence hayatı tüketim üzerine kuruludur. Bu nedenle de, her modanın bir ömrü vardır. Bu ömür, gece hayatında diğer sektörlere oranla daha kısadır. Bu partinin en büyük konsept özelliği tüm kuşakları kucaklaması... İlk algısı sadece eskiye hitap ediyor gibi görünmesine karşın, yaşayan ve varlığını sürdüren bir etkinlik olduğu için güncellenebilmesi münasebetiyle, öncekilerin ardından gelen kuşakları kucaklama özelliğine de sahip. Zaten 15 yıldan beri halen ilk günkü ilgiyle karşılanıyor olmasının yegâne izahı; yeni gelen kuşakların ilgisi… Oldies But Goldies eskimiyor, çünkü sadece bir moda değil.

Belki ifade etmek zor, ama bugün hala eskitemediğimiz ve daha uzun yıllar da zamana direnecek şarkıları bu denli güçlü ve dayanıklı kılan nedir?

Murat Beşer: Çok cevabı var bu sorunun. Ancak belki de en tatminkârı, yerine daha iyilerinin konamaması olabilir.

Murat Abbas: Sihirli kelime bence, “melodi.” O dönem parçalarındaki çok güçlü melodileri artık kolay kolay bulabilmek imkansız.

Çalma listenizi hazırlarken nelere odaklanıyorsunuz? Sizi çok etkileyen şarkıları daha fazla duymamıza neden olan hatıralar var mı?

Murat Beşer: Akışta bir mantık ve ritim olmalı. Yavaştan hızlıya, sonra hızlıdan yeniden yavaşa şeklinde. Ayrıca bu zaman dilimlerinin de kendi içlerinde birer dinamiği mevcut; bunlar da şarkıların türlerine, dönemlerine göre değişiyor. Ayrıca bu parçaların sahiplerinin imajı ile içindeki coşku taşıdığı anılarla da bağlantılı.

Murat Abbas: “Peak time” dediğimiz saat diliminde (23.30-01.30) çaldığımız pek fazla değişmiyor aslında. Maksimum 60-70 parçadan bahsediyorum. Bu tip partilerin mantığı bu. İnsanlar milyon kere dinledikleri, dans ettikleri parçalar peş peşe çalındığında yine büyük bir coşkuyla eğleniyorlar. Bir iki kez “peak time”lardaki parça seçimlerini değiştirelim, daha geniş skaladan parçalar çalalım dedik, tutmadı. Partinin tüm ritmi bozuldu. İnsanlar hemen DJ kabinine, bize gelip o bildikleri, aşina oldukları parçaları istediler. Bir başka konu da Bomontiada’ya geçtiğimizden bu yana partilerin müdavimlerinde yaşanan profil değişikliği. Biz eski mekan, Asmalımescit’teki partilerde mesela sık sık rock parçalar çalabiliyorduk. Coşku gayet de yüksekti. Yeni mekana geçtiğimizde profildeki değişim playlist’lerimize de yansıdı. Artık setlerimizde neredeyse hiç rock parça çalmıyoruz.

Son olarak, bizim için çalmaktan keyif aldığınız üç parçayı sıralayabilir misiniz?

Murat Beşer: Tainted Love – Soft Cell

Could You Be Loved – Bob Marley

La Isla Bonita – Madonna

Murat Abbas: Thriller-Michael Jackson

What is Love: Haddaway

Ice Ice Baby: Vanilla Ice

Babylon'un Caz Kökleri
Fresh
BlogMasaüstü

Babylon'un Caz Kökleri

16 saat önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih30 Nisan 11:00
OKU
Antony BarkWorth-Knight ve Deneysel Müzik Videoları
Fresh
BlogVideografi

Antony BarkWorth-Knight ve Deneysel Müzik Videoları

Dün

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih29 Nisan 11:00
OKU
Kalben ile şarkıların dostluğuna
BlogSoru & Cevap

Kalben ile şarkıların dostluğuna

5 gün önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikKalben - Kendine Has Konser
 • SanatçıKalben
OKU
Güzel müzik ve duygulara açılmak: Murat Uncuoğlu
BlogSoru & Cevap

Güzel müzik ve duygulara açılmak: Murat Uncuoğlu

7 gün önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıMurat Uncuoğlu
 • YazarBabylon Blog
OKU
Jim Marshall’ın Fotoğraflarıyla Caz Yolculuğu
BlogMüzik Fotoğrafçıları

Jim Marshall’ın Fotoğraflarıyla Caz Yolculuğu

7 gün önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih23 Nisan 11:00
OKU
 Yeni fikirler ile dinleyiciye ulaşmak: İlker Aksungar
BlogSoru & Cevap

Yeni fikirler ile dinleyiciye ulaşmak: İlker Aksungar

8 gün önce

 • KategoriBlog
 • Sanatçıİlker Aksungar
 • YazarBabylon Blog
OKU
Müzikle görsellik birleşince: Palmiyeler
BlogSoru & Cevap

Müzikle görsellik birleşince: Palmiyeler

11 gün önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikPalmiyeler
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.