Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Makale Dergi Orlando Julius

 • Sanatçı Orlando Julius, Orlando Julius with The Heliocentrics
 • Etkinlik Babylon Soundgarden 2015
 • Tarih10 Nisan 2015 11:36
Orlando Julius

Afrobeat’in yaşayan efsanesi

Röp: Cem Kayıran

Fotoğraf: Thomas Keydel

Babylon sahnesi, 23 Ocak gecesi büyük bir efsaneyi ağırladı. Nijerya’dan çıkan en önemli müzik insanlarından biri olan Orlando Julius, İngiliz grup Heliocentrics ile birlikte ilk kez İstanbul’daydı. Konser gününün sabahı soluğu efsanenin yanında aldık ve kendisiyle hem müzikle olan ilişkisi, hem de Heliocentrics’le nasıl bir araya geldiği üzerine sohbet ettik.

İnternette Orlando Julius hakkında araştırma yaptığınızda karşınıza en çok çıkacak cümlelerden biri Julius’un Fela Kuti’nin akıl hocası olduğu olacaktır. Müzik kariyerine evinde annesinin eşliğinde başlamış, sonradan da Amerika’nın yolunu tutmuş Julius. Orada kazandığı deneyimlerle kendi ülkesinde bir şeyler yapma arzusuyla Nijerya’ya geri dönmüş ve Afrika’daki birçok müzisyenin kayıt yapmasına vesile olmuş. Bunlar ve daha birçok etkileyici hikâye, Afro müziğine yön veren kayıtları ve Julius’un canlı performans videolarından da görebileceğiniz sürekli gülümseyen suratı bir araya gelince, röportaj öncesinde benim için de heyecanlanmak pek zor olmadı.

Kendisi gibi müzisyen olan eşi Latoya ile birlikte Babylon’a gelen Orlando Julius, tanıştığınız ilk saniyede gözlerinizin içine bakarak sizle konuşan ve sürekli gülümseyerek etrafına tarifi zor bir enerji yayan bir müzisyen. Afrobeat müziğin temelini oluşturan mutlu tınılar, şarkı yapılarındaki küçük oyunlarla Julius’un yaşam tarzı, genel ruh hâli arasında ilişki kurmak, kendisiyle tanıştıktan sonra çok da uzun sürmüyor.

Orlando Julius

Müzikle ilk tanışma

Aynı mutlu ve huzurlu akış, Orlando müzikle nasıl tanıştığını anlatırken de devam etti. Nijerya’da okuduğu okulun müzik için çok teşvik edici bir okul olduğunu anlatan müzisyen, birçok enstrüman ve bu enstrümanları çalmayı öğretecek eğitmenlerin okulda olmasının o dönem için çok ender rastlanabilecek şeyler olduğunu da vurguluyor. Orlando Julius henüz ilkokul yaşlarındayken okulda flüt ve davul gibi çeşitli enstrümanlarla haşır neşir olmaya başlamış. Fakat bu ilişki sadece okulla da kısıtlı kalmamış. Aynı zamanda bir grupta şarkı söyleyen annesi, evde de işlerini yaparken sürekli şarkı söylermiş. Annesinin evde yemeği hazırladıktan sonra dokuma ve dikiş yaptığı odasında şarkı söylediğini anlatan Orlando’nun, bu şarkıların kendisini ne kadar etkilediğini anlatırken gözlerinin içinin parladığını görmek mümkün. Babasının çeşitli eşyaların satıldığı dükkânında bulduğu davulu bir gün eve getirmesiyle birlikte evde de davul çalmaya başlayan Orlando, annesinin çalıştığı odaya davulunu taşımaya başlamış. Annesinin şarkılarına hem davul çalarak hem de şarkıları söyleyerek eşlik eden Orlando Julius, annesinin çok iyi bir şarkıcı olduğunu ve kendisiyle birlikte şarkı söylemenin eğlenceli olmasının yanısıra eğitici bir deneyim olduğunu da belirtiyor.

Orlando Julius’un müzikle olan ilişkisinin kuvvetlenmesinde annesinin rolünün fazlasıyla büyük olduğu aşikâr. Annesinin grubuyla birlikte ayda iki kez yaptığı buluşmalara gitmek için can atan Orlando, bir süre sonra bu buluşmaların daimî bir üyesi hâlini almış. Bu buluşmaları anlatırken de arada iç geçirdiğini ve o günleri fazlasıyla özlediğini hissettiriyor efsanevi müzisyen. Odadaki herkesin farklı türlerden perküsyonlar, davullar çalarak hep birlikte şarkılar söylediği buluşmalarda ilk başlarda davuluyla sonrasındaysa şarkı söyleyerek ekibe eşlik etmeye başlaymış Orlando Julius. O günleri anlatırken sıklıkla orada duyduğu şarkıları söylemenin her zaman çok keyifli olduğunu vurguluyor. Geçmişine bu kadar bağlı olan müzisyen, çocukluğunda en çok sevdiği parçalardan biri olan Jaiyede Afro ile de bu buluşmalardan birinde tanışmış. Şarkının 55-60 yıl sonra, Julius’un Heliocentrics’le birlikte kaydettiği albümde yer alması, hattâ albüme ismini vermesi de, müzisyenin köklerine olan sadakati ve annesine duyduğu şükranların en güzel şekilde dışavurumu.

Okul ve evde müzikle bu kadar fazla geçirmesinin kendisi için çok önemli olduğunu vurgulayan Orlando Julius, annesinin grubuyla geçirdiği zamanlarda da şarkılar hakkında fikirlerini sunmaktan çekinmiyormuş.

Müzikle böylesine samimi bir şekilde ilişki kurmuş olan Orlando Julius, 60’lı yıllarda hızla Afrika müziği için sayılı figürlerden biri hâline geldi. 1966 tarihli Super Afro Soul isimli albümü, bugüne kadar dinlediğimiz tüm Afrobeat albümlerinin öncüsü olarak görülüyor. Hattâ kendisi de bir başka röportajında kendisini Afrobeat’in babası olarak tanımlıyor.

Orlando Julius

Heliocentrics ve Jaiyede Afro

Orlando Julius’un yıllar içerisinde kırkbeşlikler hâlinde yayınlanmış olan kayıtları, sonradan Strut Records’un kurucularından Quinton Scott önderliğinde derlendi ve Avrupa’da yayınlandığında büyük yankı uyandırdı. İstanbul ziyaretinde de kendisine eşlik eden İngiliz grupla yollarının kesişmesiyse Fransa’da olmuş. Fransa’da Paris yakınlarında düzenlenen Banlieues Bleues festivaline davet edilen Orlando Julius, festival organizatörünün önerisiyle Heliocentrics ile birlikte sahne almış. Çıkan sonuçtan fazlasıyla mutlu olduğunu söyleyen Nijeryalı müzisyen, konserde çekilen videoların internette yayınlanmasının ardından kendilerine başka konser tekliflerinin geldiğini belirtiyor.

İngiltere’de yine Quinton Scott aracılığıyla Heliocentrics’le bir araya gelen ve bir konser veren Orlando Julius, grupla olan iletişiminin kendisini epey etkilediğini dile getiriyor. Bu konserin ardından grubun, kendisine ait olan “Ijo Soul” parçasını kaydetmek istediğini söyleyen Orlando, Heliocentrics’in şarkının sözlerini İngilizceye çevirerek yaptığı yorumu da fazlasıyla beğenmiş. Bunun üzerine Quinton Scott da Heliocentrics ve Orlando Julius’u stüdyoya sokup yeni bir kayıt yapma fikriyle çıkagelmiş.

Grupla albüm kaydetmek için İngiltere’ye giden Orlando Julius burada da büyük bir sürprizle karşılaşmış. Nijerya’da 60’lı yıllarda önce Philips sonra da EMI için çeşitli stüdyolarda çalışmış olan Orlando, özellikle bu stüdyolarda kullandığı analog ekipmanlara gönülden bağlı. Heliocentrics’in de İngiltere’de kurmuş olduğu stüdyo analog ekipmanlarla donanmış. İşin daha da ilginç yanı, grubun bu stüdyo için satın aldığı ekipmanların, EMI tarafından Nijerya’da kurulan stüdyoda kullandığı ekipmanlarla aynı olması. Köklerine bu denli bağlı bir müzisyen için 70 yaşına gelmişken, ülkesinden epey uzakta bir stüdyoda, seneler önce çalıştığı ekipmanlarla karşılaşmanın büyüsünü hayal etmek pek de zor değil.

Nijeryalı efsanenin, grupla birlikte, bu atmosferde kaydetmek için karar verdiği ilk şarkı da çok anlamlı olmuş. Annesinin grubuyla birlikte en sık söyledikleri şarkı olan “Jaiyede Afro”, Orlando’nun Heliocentrics eşliğinde hazırladığı albümün çıkış noktası. Sonrasında onun hayat hikâyesini çok detaylı bir şekilde bilen prodüktör Quinton Scott’ın, şarkının isminin albüm ismi olarak da kullanılması önerisini de çok anlamlı bulmuş Orlando Julius. Söz konusu şarkının orijinal hâli üzerinde birkaç değişiklik yaptığını belirten müzisyen, Heliocentrics’in de bu şarkı ve albümde çaldıkları diğer şarkıların hikâyelerini duydukça daha da heyecanlandığını söylüyor.

Tozlu raflardan çıkarılan “Be Counted ve James Brown’dan “In the Middle

Albümde Julius için nostaljik değeri olan şarkıların sayısı bir hayli fazla. Bugüne kadar hiç kayıtlı versiyonu yayınlanmamış “Be Counted” isimli parça, albümde yer alıyor. Bu şarkının hikâyesi de epey ilginç. İnternette söz konusu şarkının bugüne kadar hiç kaydedilmediği yazsa da bunun doğru olmadığını söylüyor Julius. Nijeryalı müzisyen, 1960’lı yıllarda Philips’in stüdyosunda çalışırken şarkıyı grubuyla birlikte kaydetmiş ve albüm yine Philips’e ait olan Lagos’taki bir fabrikada plak olarak basılmak üzereymiş. Fakat o dönem ülkede olan savaş koşulları, söz konusu fabrikanın yerle bir olmasına sebep olmuş. Böylece tozlu raflarda kalan “Be Counted”, Jaiyede Afro’da seneler sonra ilk kez kayıtlı hâliyle yerini almış.

Jaiyede Afro’da Orlando Julius’a ait olan altı şarkının dışında gruptan da üç şarkıya yer verilmesine karar verilmiş. Bu fikir de grubu çok seven Orlando’dan çıkmış. Grup üyeleri de bu jeste, birlikte şarkı yapmak önerisiyle karşılık vermiş. Hattâ bu şarkılardan birinin, Orlando Julius’un hayranı olduğu James Brown’un “In the Middle” şarkısı olması önerisi de Heliocentrics’e aitmiş.

Kariyeri boyunca geçmişine olan bağlılığı hiç kaybetmemiş bir müzisyen, Orlando Julius. Annesiyle birlikte evlerinde çalıp söylediği şarkıyı, 70 yaşında İstanbul’da bir sahnede İngiliz bir grupla birlikte çalabilecek kadar sahip çıkmış köklerine. Yaptığı şarkılarda da çok küçük yaşta ailesinden dinlediği hikâyeler ve hayatı boyunca deneyimlediklerinin getirisi olarak “iyi olmak” üzerinde duruyor. Bunun hayatı için de en önemli unsur olduğunu belirtiyor. Kendisinin hayattaki duruşunu iyi niyetli olmak üzerine inşa ettiğini söylüyor. Ki bunu da gözlerinin içinde görmemek imkânsız.

"Babylon Dergi'nin 27. sayısı için buraya tıklamanız yeterli..."

Babylon Soundgarden 2015
EtkinlikBabylon Soundgarden 2015

Babylon Soundgarden 2015

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
Orlando Julius & The Heliocentrics
EtkinlikKonser

Orlando Julius & The Heliocentrics

Geçmiş Etkinlik

ETKİNLİK SAYFASI
Babylon Soundgarden RBMA Radyo Kayıtları Geldi!
BlogMüzik Haberleri

Babylon Soundgarden RBMA Radyo Kayıtları Geldi!

2 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih8 Temmuz 2015 13:22
OKU
Babylon Soundgarden 2015'ten İzlenimler // Vegan Logic
BlogO Gece

Babylon Soundgarden 2015'ten İzlenimler // Vegan Logic

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2015
 • Tarih25 Mayıs 2015 10:59
OKU
Babylon Soundgarden Öncesi Festival Ekibinden Tavsiyeler
BlogMüzik Haberleri

Babylon Soundgarden Öncesi Festival Ekibinden Tavsiyeler

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih18 Mayıs 2015 18:26
OKU
Babylon Soundgarden Kilyos’ta İki Büyük Graffiti Sanatçısı!
BlogContemporary Art

Babylon Soundgarden Kilyos’ta İki Büyük Graffiti Sanatçısı!

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih18 Mayıs 2015 18:03
OKU
Ah! Kosmos Röportajı // Vegan Logic
BlogMüzik Haberleri

Ah! Kosmos Röportajı // Vegan Logic

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2015
 • SanatçıAH! KOSMOS
OKU
Kalben, Can Kazaz ve Ah! Kosmos Babylon Soundgarden’da!
BlogMüzik Haberleri

Kalben, Can Kazaz ve Ah! Kosmos Babylon Soundgarden’da!

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2015
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: GOAT
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: GOAT

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2015
 • SanatçıGoat
OKU
Yakın Mercek: Kim Ann Foxman
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Kim Ann Foxman

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2015
 • SanatçıKim Ann Foxman
OKU
Yakın Mercek: Wild Beasts
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Wild Beasts

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2015
 • SanatçıWild Beasts
OKU
Wild Beasts'in Yeni Parçasına Kulak Verin; "Woebegone Wanderers II"
BlogMüzik Haberleri

Wild Beasts'in Yeni Parçasına Kulak Verin; "Woebegone Wanderers II"

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2015
 • SanatçıJon Hopkins
OKU
Babylon Soundgarden 2015 Playlistimiz Spotify'da!
BlogMüzik Haberleri

Babylon Soundgarden 2015 Playlistimiz Spotify'da!

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2015
 • YazarBabylon Blog
OKU
Babylon Soundgarden Sahnesinden Geçenler…
BlogMüzik Haberleri

Babylon Soundgarden Sahnesinden Geçenler…

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2015
 • YazarBabylon Blog
OKU
Orlando Julius & The Heliocentrics
GaleriEtkinlik Galerileri

Orlando Julius & The Heliocentrics

3 yıl önce

 • Kategori28 Fotoğraf
 • EtkinlikOrlando Julius & The Heliocentrics
 • Tarih23 Ocak 2015 11:08
KEŞFET
Orlando Julius Mixtape!
BlogMüzik Haberleri

Orlando Julius Mixtape!

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikOrlando Julius & The Heliocentrics
 • YazarBabylon Blog
OKU
Orlando Julius & The Heliocentrics Hakkında Bilinmeyenler!
BlogSanatçı İncelemeleri

Orlando Julius & The Heliocentrics Hakkında Bilinmeyenler!

3 yıl önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikOrlando Julius & The Heliocentrics
 • SanatçıOrlando Julius with The Heliocentrics
OKU
Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu
MakaleDergi

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih26 Mayıs 2016 15:43
OKU
Memleketten yazlık kapaklar
MakaleDergi

Memleketten yazlık kapaklar

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih25 Mayıs 2016 16:00
OKU
İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!
MakaleDergi

İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih24 Mayıs 2016 15:40
OKU
Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi
MakaleDergi

Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • SanatçıBlur
 • YazarBabylon Blog
OKU
Lemi Ghariokwu
MakaleRöportaj

Lemi Ghariokwu

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih16 Haziran 2016 18:12
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.