Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Makale Dergi Hayranlar İçin Turlar

 • Tarih14 Temmuz 2015 11:49
Hayranlar İçin Turlar

Görülesi adresler...

Yazı: Tuğçe Çinkitaş

Dünyanın farklı yerlerinde doğup oranın kimliğine katkıda bulunmuş müzikler üzerinden ilerleyen turizm rotaları radarımızda. Siz nerelere gidip hangi müzikleri yâd etmek istersiniz?

Lagos, Londra, Seattle, Paris ve daha fazla noktada gerçekleştirebileceğiniz hayran turlarından bir seçki karşınızda.

Rock'nRoll London Walk

Londra sokaklarında bir rock’n’roll yürüyüşüne kim çıkmak istemez ki? Beatles’ın Londra’da ilk kez çaldığı mekân, Rolling Stones’un ilk albümünü kaydettiği stüdyo, Cliff Richard ve Tommy Steele’in keşfedildiği kafe, dünyaca ünlü Marquee Club, Jimi Hendrix, Pink Floyd ve Cream’in konser verdiği tiyatro, son zamanların psikedelik buluşma noktası UFO Club, Oasis’in ünlü albüm kapağı fotoğrafını çektirdiği yer, Rod Stewart’ın Ronnie Wood’la ilk buluşma noktası, Sex Pistols’ın ilk sahne aldığı mekân, Eric Clapton ve Jimi Hendrix’in birlikte çaldığı pub ve elbet çok daha da fazlası. Tur iki saat sürüyor ve kişi başı ücret 9 pound olarak belirlenmiş.

Londra ve Abbey Road

Beatles’ın Abbey Road kapağında yer alan, 8 Ağustos 1969 tarihli o ünlü fotoğrafın sadece 10 dakika içinde çekilmesine, 2015 senesinden alkışlarımızı yolluyoruz. Sembolleşmiş fotoğrafta McCartney’nin lacivert takım elbisesi, çıplak ayakları ve elinde sigara olması ilk bakışta yüzümüzde gülümseme bıraksa da bir cesedi sembolize ettiğini bilmek fotoğrafa bakış açımızı farklılaştırabilir. Grup üyelerinin üzerindeki kıyafetlerin her birinin ayrı bir şeyi sembolize ettiği bu eser, albümün kapağını müzik dünyasının en ünlü ve en çok kopyalanan kapağı haline getirirken haliyle Abbey Road’u da ünlü bir cadde yapıyor. Abbey Road Studios’u gezebilmeniz (eğer kayıt yapmayacaksanız) mümkün değil. Ancak şimdilerin Abbey Road’unu, abbeyroad.com adresinden online bir web kamerasıyla izleyebildiğinizi biliyor muydunuz? 

Liverpoolda Beatles turları

Kimilerince futbol takımları, kimilerince üyelerinin doğup büyüdüğü Beatles sebebiyle bilinen şehir Liverpool elbette “Fab Four”un bıraktığı eşsiz mirasa sahip çıkıyor ve efsaneyi canlı tutmaya devam ediyor. Bölgedeki irili ufaklı birçok tur firmasının yanında 2004 yılında faaliyete geçen Liverpool Beatles Tours’un önerdiği tur programları, üç saatlik turlardan iki günlük turlara uzanan geniş bir yelpazeye sahip. Ayrıca kendi tur programınızı kendiniz de yaratabiliyorsunuz. Turlar minibüs tipi lüks bir araçla yapılıyor. Penny Lane, Strawberry Fields, Cavern, Casbah gibi şehrin ünlü noktaları ve grup elemanlarının çocukluklarını geçirdiği yerler ve okulları tura dahil olan lokasyonlar arasında. Fiyatlar ise pek ucuz değil. En düşük fiyata sahip olan üç saatlik tur 65 avro, günlük tur ise 180 avrodan başlıyor.

 

Yazının devamı için Babylon Dergi'nin 28. sayısına bakmanız yeterli...

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu
MakaleDergi

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih26 Mayıs 2016 15:43
OKU
Memleketten yazlık kapaklar
MakaleDergi

Memleketten yazlık kapaklar

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih25 Mayıs 2016 16:00
OKU
İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!
MakaleDergi

İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih24 Mayıs 2016 15:40
OKU
Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi
MakaleDergi

Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • SanatçıBlur
 • YazarBabylon Blog
OKU
Lemi Ghariokwu
MakaleRöportaj

Lemi Ghariokwu

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih16 Haziran 2016 18:12
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.