Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Makale Dergi Orada bir Tokyo var uzakta...

 • Tarih17 Nisan 2015 16:07
Orada bir Tokyo var uzakta...

Ve aslında hiç uzak değil!

Tokyo’nun sizi saran büyüsü uçak daha aprona varmadan, havada başlıyor. Fuji Dağı’nın şehrin manzarasında kendine bu kadar epik bir yer edindiğini bilmiyordunuz. Sıkı durun, Tokyo hakkında henüz bilmediğiniz daha nice şey var...

Gözünüzü kapatıp bir uçakta olduğunuzu hayal etmenizi istiyorum. Camdan dışarı bakıyorsunuz. Uçak inişe geçmiş. Hemen aşağınızda okyanus dev bir şehrin kıyılarıyla buluşuyor. Okyanusun bittiği yerde şehir başlıyor; alabildiğince, gümüş yılanlar gibi kıvrılan nehir yataklarının arasından yükseliyor. Sonra hafifçe kafanızı kaldırıyorsunuz. Uzaklarda, şehrin bittiği, binaların ovalara dönüştüğü toprakların çok ötesinde, bulutları kenara iterek yükselen bir dağ gözünüze çarpıyor. O âna kadar fark etmediğiniz için şaşırıyorsunuz önce, ardından bir nefes tutukluğu, belki kalbiniz bir atımlık sekiyor. Çünkü daha önce böyle bir şey görmediniz. Elbette daha önce dağlar, sıradağlar gördünüz, ama Fuji Dağı’nı görmediniz. Bu kadar görkemli olduğunu bilmiyordunuz. Tokyo’yu kollayan kutsal bir varlık gibi şehrin manzarasında kendisine bu kadar epik bir yer edindiğini bilmiyordunuz. Ama dert etmeyin, çünkü Tokyo hakkında bilmediğiniz daha o kadar çok şey var ki.

Tokyo’nun görkem ve büyüsü uçak daha aprona varmadan, havada başlıyor. İşin güzel tarafıysa buraya ne için, hangi beklenti, hangi rüyalarla geldiğinizin bir önemi olmaması. Buraya Lost In Translation romantizmiyle, Hokusai dalgalarına kapılarak ya da bir Manga koleksiyoncusu, suşi müptelası olarak veya zihninizde Murakami pasajlarıyla gelmiş olabilirsiniz. Emin olun aradığınızı bulacaksınız. Bulamasanız da aradığınız şeyi ararken bulacağınız diğer her şey sizi kalbinizin tam orta yerinden mıhlayacak ve bu şehirden mutlu ayrılacaksınız. Pardon, sözümü geri alıyorum. Bu şehirden çok mutsuz ayrılacaksınız. Zira insan gönlünü Tokyo’da bırakmadan, bir damla göz yaşı dökmeden ayrılamıyor âdeta. Ama elinizden başka bir şey de gelmiyor. Oraya geri dönmek için bir bahane yaratmanız gerekiyor. Bu durumda size ilk önerimiz gönlünüzü Tokyo’da bırakmanız. Fazla vakit geçmeden onu almak için geri dönesiniz diye.

Neyse şimdi size Tokyo’yu anlatmaya çalışacağız. Bizim Tokyo’muzu. Zira herkesin deneyimlediği bambaşka bir Tokyo var, bu da bizimkisi. 

JAPONYA, EVET GİDİLEBİLİR.

-Öncelikle işe kafalardaki “Japonya çok uzak”, “dehşet pahalı”, “gidilemez” klişelerini törpülemekle başlayalım. Çünkü bu yazının esas amacı gidemeyeceğiniz yerleri ballandıra ballandıra anlatmak değil tam tersi gidilebilir olduğunu kanıtlamak ve sizi buna teşvik etmek.

-İlk güzel haberimiz bilmeyenlerinize gelsin; Japonya, Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor. Yani pasaportunuzu alıp, güler yüzünüzle, rahatlıkla ülkeye girebilirsiniz. Bunu özellikle yazma gereği duyduk zira birçok arkadaşımızın bu güzellikten bihaber olduğunu fark ettik.

-İkincisi, Tokyo sandığınız kadar pahalı değil. “Dünyanın en pahalı şehri” etiketi fena bir yafta ve aslında Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerinden kesinlikle daha ucuz. Hattâ rahatlıkla İstanbul’da harcayacağınızdan daha az para harcayabileceğiniz söylenebilir. İstanbul’un ne kadar pahalı bir megaköy olduğunu fark etmeniz için de üzücü bir deneyim bu aslında. Kısacası Londra’da sterlinlerinizi, Paris’te avrocuklarınızı gömeceğinize Tokyo’da yen harcayın daha iyi.

-Şimdi diyeceksiniz ki “ama ya uçak bileti?”. Haklısınız. Bu konu üzerine biraz kafa yormak gerekebilir. Ülkenin en turistik dönemi olan “Cherry Blossom” döneminde, yani kiraz ağaçlarının açtığı ve ülkeyi pembe/beyaz bir örtüyle kapladığı dönemde gitmek konusunda ısrarcı olmazsanız uygun uçak biletleri bulunabilir. Öncelikle uçak biletinizi, eğer mümkünse altı ay öncesinden alın. Yağışın az, havanın soğuk ama kuru ve güneşli olduğu ocak ayı dönemine bakın mesela. Biz öyle yaptık. Çok uygun biletler bulabilirsiniz. Gerçi hepimiz aynı döneme bakmaya başlarsak fiyatlar artabilir. Onun için aramızda kalsın olur mu?  

"Yazının devamı için Babylon Dergi'ye bakmanız yeterli..."

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu
MakaleDergi

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

Bir yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih26 Mayıs 2016 15:43
OKU
Memleketten yazlık kapaklar
MakaleDergi

Memleketten yazlık kapaklar

Bir yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih25 Mayıs 2016 16:00
OKU
İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!
MakaleDergi

İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!

Bir yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih24 Mayıs 2016 15:40
OKU
Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi
MakaleDergi

Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • SanatçıBlur
 • YazarBabylon Blog
OKU
Lemi Ghariokwu
MakaleRöportaj

Lemi Ghariokwu

Bir yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih16 Haziran 2016 18:12
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.