Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Makale Dergi Paradiso sakinlerinin ana akıma sövdüğü 10 yıl... Max Natkiel

 • Tarih2 Haziran 2015 14:38
Paradiso sakinlerinin ana akıma sövdüğü 10 yıl... Max Natkiel

1980-1990 yılları arasında, Amsterdam’ın ünlü kulübü Paradiso’nun tuvaletleri ve koridorlarında buluyoruz kendimizi. Max Natkiel’in kamerasının ucunda mekânda çalan gruplar değil, onların kural tanımaz hayranları var.

Yazı: Chris McLaren, Ekin Sanaç

Kültürel İncelemeler alanı 70’lerin sonunda ortaya çıktığında, İngiliz sosyolog ve medya teorisyeni Dick Hebdige, Subculture: The Meaning of Style isimli çalışmasını yayınlamıştı. Bu çalışma hâlâ üniversitelerin giriş seviyesindeki derslerinde göstergebilim konseptini, sembollerin anlamlarını öğretmek için okutuluyor. Britanya’daki birinci dalga punk’ları çalışarak fikirlerini geliştiren Hebdige, alt-kültürlerin görsel işaretlerinin, toplumun genelindeki ana akım düşüncelere karşı direnci ve farklılığı ortaya koyan birer “gürültü” işlevi gördüğünü belirtmişti. 

Teori ve pratik arasındaki boşluğu doldurmak için Hollandalı fotoğrafçı Max Natkiel’in Studio Paradiso (Voetnoot, 2013) kitabına bakmak yeterli. Kitap, 10 yıla yayılmış bir zaman aralığında Amsterdam Paradiso’da fotoğraflanmış “ucubelerin” portrelerini bir araya getiriyor. Paradiso kulübüyle ilgili yapılabilecek en bariz benzetme, New York’taki pis, tek gözlü, punk sahnesinin vücut bulmasına olanak sağlamış CBGB olabilir. Ama CBGB, no wave akımı ve Blondie gibi farklı müzikleri mekânında ağırladıysa da birincil odak noktası her zaman punk olmuştur. Bu belirginliğe karşın Studio Paradiso, Amsterdam’ın tüm alt-kültürlerinin merkez üssü olarak karşımıza çıkar. Herkes oradadır: punk’lar, modlar, skinler, rastalar, new wave’ciler… Farklı sahnelerdeki tipler kendilerini birbirinden ayırmayı iyi bilseler de (beyaz ırkın üstünlüğünü savunan Skrewdriver rozetli skinler elbette rastalarla pek anlaşamazlardı), Natkiel hepsinin güvenini kazanmayı ve bu grupların içine girmeyi başarmış. 1980-1990 yılları arasında Studio Paradiso’nun demirbaşlarından olan Natkiel, kulübe gelenleri koridorlarda ve tuvaletlerde görüntülemiş. Kazınmış kafalar ve tepeye dikilmiş saçlarla, çivili deri ceketler ve ev yapımı vinil fetiş kostümlerle Studio Paradiso, her çeşit hayranı içine alan ve bu farklı alt-kültürlerin oluşumunun erken zamanlarını olduğu gibi gösteren bir aile albümüne benziyor.

Bir diğer kültür teorisyeni olan Jean Baudrillard’a kulak verecek olursak mohavk ve çengelli iğnelerin artık huzur bozucu imgeler olduğunu söyleyemeyiz. Onlar şu an yalnızca birer taklit unsuru, asıl anlamını yitirmiş şeylerin birer kopyası gibiler. Ve Studio Paradiso’da olanlar sahiciydi. Natkiel’in kitabı da onların 10 yıl boyunca ana akıma ettikleri küfürleri gözler önüne seriyor. 

Yazının devamı için Babylon Dergi'nin 28. sayısına göz atabilirsiniz.

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu
MakaleDergi

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

Bir yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih26 Mayıs 2016 15:43
OKU
Memleketten yazlık kapaklar
MakaleDergi

Memleketten yazlık kapaklar

Bir yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih25 Mayıs 2016 16:00
OKU
İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!
MakaleDergi

İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!

Bir yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih24 Mayıs 2016 15:40
OKU
Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi
MakaleDergi

Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • SanatçıBlur
 • YazarBabylon Blog
OKU
Lemi Ghariokwu
MakaleRöportaj

Lemi Ghariokwu

Bir yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih16 Haziran 2016 18:12
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.