Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Makale Dergi Hayran Kitlesi Nasil Güçlendirilir?

 • Tarih20 Temmuz 2015 11:30
Hayran Kitlesi Nasil Güçlendirilir?

Dizginleri elinize alın!

Demek müziğiniz daha çok dinlensin, daha büyük kitlelerce sahiplenilsin istiyorsunuz... Beğenin ya da beğenmeyin; devir, samimiyetinizi ve sosyal becerilerinizi masaya yatırma devri. Sizin için hayran kitlesinin günümüzde nasıl güçlendirilebileceğine yönelik adım adım bir kılavuz hazırladık.

Yazı: Aycan Taşyürek

Gelişen teknolojinin, Kendin Yap (DIY) kültürü üzerindeki olumlu etkileri aşikâr. Müziğin dijitalleşmesi bağımız bir grubun hayran sayısını arttırma ve milyonlarca para harcamaya gerek kalmadan tanıtım yapma konularında nasibini alabileceği birçok imkân sunuyor. Online servisler ve sosyal medya kullanımının yanında ürünler tasarlamak, fiziksel tanıtım yapmak, bağımsız müzik hakkında yazıp çizen dergilere ve bloglara ulaşmaya çalışmak müziğini daha çok kişiye dinletebilmek için kendi tanıtımını yapan bir müzisyenin sürekli meşgul olması gereken temel şeyler. Bir müzisyen ya da müzik grubu hayran sayısını arttırmak için hangi yöntemleri izleyebilir? Bize kulak verin. Beğenin ya da beğenmeyin; devir, samimiyetinizi ve sosyal becerilerinizi masaya yatırma devri.

Sosyal medyada görünürlüğü arttırın

1) Sosyal medya hesaplarından sadece konser tarihlerini veya yeni şarkıları paylaşmayın. Kendi hikâyenizi anlatmak ve samimi olmak daha çok takipçi kazanmanızı sağlayacak. Neler yapıyorsunuz, neler düşünüyorsunuz, hangi müzisyenleri dinliyorsunuz, müziğin dışında uğraştığınız şeyler neler? İnsanlara kim olduğunuzu anlatmalısınız.

2) İnternet tarayıcınıza indireceğiniz Buffer uygulamasıyla FacebookTwitterLinkedIn ve Google+ gönderilerini gün içinde farklı zamanlarda yayınlanmak üzere sıraya koyabilirsiniz. Ayrıca Buffer ile daha iyi bir strateji belirlemek için gönderilerinizin analizine de ulaşabilirsiniz.   

3) YouTube kanalında düzenli olarak yeni ve yaratıcı içerikler oluşturun. Video çeşitliliğiniz ve sayısı çoğaldıkça her gün artan bir ivmeyle daha çok insana ulaşacaksınız. Seri videolar oluşturmak izleyicinin dikkatini çekmek ve sürekliliği sağlamak için etkili bir yöntem.

4) Müzik videolarını YouTube dışındaki ortamlarda da paylaşın. TubeMogul programı sayesinde videolarınızı AOL VideoBlip.tvBrightcoveCrackleDaily MotionGoogle VideoMetacafeMyspaceRevverStupidVideosVeohYahoo Video ve YouTube gibi birçok farklı siteye tek seferde ücretsiz olarak yüklyebilirsiniz.

5) Hashtag’ler profilinizde çirkin görünebilir ama hashtag’lerin daha çok kişiye ulaşmanızı sağladığı reddedilemez bir gerçek. Müzikle ilgili güncel hashtag’ler ve trendleri takip edin ve o konuda ne düşündüğünüzü yazın.

6) Twitter’ı daha aktif kullanabilmek, dolayısıyla da takipçi sayınızı arttırmak için Twitter’ın Google’ı olarak tanımlayabileceğimiz Tweetreach’i kullanabilirsiniz. Bu site sayesinde güncel konuları, trendleri ve hashtag’leri öğrenebilir, konuyla ilgili kişilere ulaşabilir ve postlarının analizlerini görebilirsiniz. Bu uygulamanın üreticisi Union Metrics’in aynı zamanda Tumblr ve Instagram için de aynı hizmetleri sağlayan Tumblr Analytics ve Instagram Analytics uygulamaları bulunuyor.

7) Hayranlarınızla aranızda bir bağ kurmak ve hayranların devamlılığını sağlamak için, gelen postlara yorum yapın, retweet edin, mention’layın. Yüz yüze hiç tanışamamış olsanız da müziğinizin ötesine geçtiklerini ve değerli olduklarını bilmeliler.

Yazının devamı için Babylon Dergi'nin 28. sayısına bakmanız yeterli.

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu
MakaleDergi

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

Bir yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih26 Mayıs 2016 15:43
OKU
Memleketten yazlık kapaklar
MakaleDergi

Memleketten yazlık kapaklar

Bir yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih25 Mayıs 2016 16:00
OKU
İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!
MakaleDergi

İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!

Bir yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih24 Mayıs 2016 15:40
OKU
Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi
MakaleDergi

Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • SanatçıBlur
 • YazarBabylon Blog
OKU
Lemi Ghariokwu
MakaleRöportaj

Lemi Ghariokwu

Bir yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih16 Haziran 2016 18:12
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.