Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Makale Dergi Memleketten yazlık kapaklar

 • Tarih25 Mayıs 2016 16:00
Memleketten yazlık kapaklar

Kumsalda telefon konuşmasından denizin içinde viyolonsel solosuna, Füsun Önal’dan Sevda Karaca’ya... Hasır şapkasıyla tumbanın başında Metin Ersoy’dan Gündoğarken’le yazın sonuna... Murat Meriç’in arşive dalarak hazırladığı zamanında memlekette yayınlanmış yazlık kapaklı albümlere dair seçki burada.

Yaz denince akla gelen şeyler hep aynı: güneş, deniz, kumsal, mayolu/bikinili insanlar… Karpuzdan dondurmaya yazlık yiyecekleri ve deniz gözlüğünden palete kimi aksesuarları da eklersek enteresan bir toplamaya ulaşıyoruz. Peki, bu nesneler ve simgeler, memlekette albüm kapaklarında kendilerine nasıl bir yer bulmuş? Bilhassa yazın yayınlanan albümlerde karşımıza çıkanlar bizi şaşırtıyor, kimi zaman güldürüyor. Yakın dönemde yayınlanan yaz albümlerinin kapakları bikinili kızlarla dolu. Bu bahiste onları görmezden geldim ve geçmiş dönemlerde yapılmış yazlık kapaklara göz atalım istedim. Deniz kıyısında orkestrayı toplamış Alagözleri, Hop Dedik adlı albümünün kapağına bikinili bir hanım kızımızı yerleştiren Erol Büyükburç’u ve nicelerini unutmadık elbette ama yerimiz dar, seçkimiz sınırlı. Bizimki, bu sıcak günlerde içimizi ferahlatacak, küçük bir yazlık kapak derlemesi… 

Enstrümantal 73 / Vokal 73

Enstrümantal 73, sonradan TRT Ara Müzikleri adıyla yayınlanacak popüler albümün ilk baskısı. Belli ki yazlık bir “toplama” bu ve yaz denince ilk akla gelen yerleşmiş kapağa: Tramplen üzerine bikinisiyle uzanmış bir genç kızımız… Aynı dönemde çıkan Vokal 73’ün kapağı ise biraz turistik: Harabelerde, bu kez daha edepli bir kızımız, fotoğrafçımıza poz vermiş. Fotoğrafçı mühim; Fuat Güner’in babası Sami Güner. Memleket popunda yaz denince akla gelen ilk kapaklar bunlar. Belki de Fausto Papetti’nin üstsüz kızlarla dolu kumsallı kapaklarına selam çakılmış, ama fazla ileri gidilememiş…

Memleketten yazlık kapaklar

Karışık Disko – Doruk Onatkut Orkestrası

Yine yazlık bir albüm: Dönemin meşhur şarkıları, yazın diskolarda çalınsın diye disko ritimleriyle birbirine bağlanmış. 80’li yılların kâbusu 5 Yıl Önce 10 Yıl Sonra’nın ilk hâli bu, ekip neredeyse aynı. “Yarınlar”dan “Bir Teselli Ver”e uzanan hayli karışık repertuvarın karşılığı kapaktaki afili dondurma. Dondurmaların henüz ambalaja girmediği, yazın gelişinin dondurmayla simgelendiği yıllarda, şahane bir gönderme! 

Doruk Onatkut Orkestrası - Zor Dostum Zor

Memleketten yazlık kapaklar

Ayva Çiçek Açmış – İstanbul Şarkıcıları

Yine yazlık, yine karmakarışık bir albüm. Repertuvar disko soslu alaturka, kapak muazzam: Çiçek açan ayva bir yana, paletleri ve deniz gözlükleriyle arabanın üzerine oturmuş Baha Boduroğlu –ki projenin fikir babası– kapağın güzelliği. Arka kapakta daha güzel bir fotoğraf var; yazlıkçılar hep birlikte halay çekiyor! Onlara katılalım: “Ayva çiçek açmış / Yaz mı gelecek?”

Memleketten yazlık kapaklar

Alo Ben Füsun – Füsun Önal

Kapak şahaneliklerine bir başka katkı: Kumsalda telefon! Kablosu da uzuyor üstelik bir yerlerden… Havada uçan piyanistin olduğu ülkede (bir Ümit Besen plak kapağı) böylesi şeylere rastlamak şaşırtıcı değil elbette! Füsun Önal’ın ilk albümü bu ve Önal, bitmez tükenmez neşesini ifadesine taşımış. Telefonda bize anlattıklarının yazla alâkası yok belki ama kapak kumsal bağlantısıyla yazlıklar arasında başköşeye oturanlardan.

Memleketten yazlık kapaklar

Beni Düşün – Sevda Karaca

Şüphesiz en güzel yaz kapağı: 'Sevda Karaca.' Kendisini denizin içinde viyolonsel çalarken düşünmemizi istemiş. Plağın arka kapağında kumsal devam ediyor. Sanatçı, iç kapağı açtığınızda ıslanmış ve üzerine yapışmış giysileriyle karşılıyor bizi. Yazlık kapaklarda memleket usûlü erotizme bir örnek.

Sevda Karaca - Beni Düşün

Memleketten yazlık kapaklar

20. Sanat Yılı – Metin Ersoy

'Kalipso kralı' olarak ünlenen Metin Ersoy, '20. sanat yılı'nda çıkardığı albümün kapağını, kendisine örnek aldığı Harry Belafonte’nin Best of’undan birebir kopyalamış; kırmızı gömlek ve kolye dâhil! Aynı albümün kaset versiyonunun kapağı da yazlık... Burada da Ersoy’u, bir kumsal fotoğrafının önünde ve hasır şapkasıyla tumbanın başında görüyoruz bu kez.

Memleketten yazlık kapaklar

İşte Öyle Bir Şey – Erol Evgin

Aşk Mevsime Bakmaz – Nesrin Sipahi

Kayıklı tek kapak Metin Ersoy’unki değil, örnekleri çok. Yazı çağrıştırmıyor belki ama denizli kapak kontenjanından iki örneği analım: Nesrin Sipahi albümü, 1983 mahsulü. Erol Evgin’in kaseti ise İşte Öyle Bir Şey adlı klasik albümün 80’li yıllarda yapılmış yeni baskısı. Fotoğraf geçmişten ve bir yaz sefasını önümüze getiriyor.

Elveda – Yurdaer Doğulu

Klasik bir yaz manzarası: Kumsala çekilmiş kayıklar, güneşin altında yanan deniz… Ozan - Kenan Doğulu biraderlerin babası, memleketin en iyi gitaristlerinden Yurdaer Doğulu’nun Elveda’sı bu fotoğrafla simgelenmiş. Albümün adı ve ufak dalgalar bir yaz sonunu çağrıştırsa da yazlık kapaklardan biri bu.

Yurdaer Doğulu-Elveda Meyhaneci

Bir Günlük Aşk – Gündoğarken 

Gündoğarken’i tanıdığımız albüm, Bir Yaz Daha Bitiyor. İkinci albümleri, Yaz Bulutları. Albümler yazlık, ama kapakta hep amca-yeğen Şeşenler var. Üçüncü albümün adına değil ama kapağına yaz gelmiş. Daha ziyade bir yaz sonu fotoğrafı bu, ama olsun... Gündoğarken ile yaz buluşması, külliyata pek güzel bir albüm kapağı kazandırmış.

Memleketten yazlık kapaklar

Denize Doğru – Kumdan Kaleler

Yazlık kapaklar bahsinde memleketin en güzel albümlerinden birini anmamak olmaz. Tuna Kiremitçi’li, Sumru Ağıryürüyen’li Kumdan Kaleler’in ilk ve tek albümü Denize Doğru’nun kapağına bir deniz kaplumbağası gelmiş, oturmuş. Grup, kendisini albüm kapağında şöyle tanımlıyor: “Kendi denizlerinin kıyısına kumdan kaleler kurmaya çalışan bazı insanların işi bu…”

Kumdan Kaleler-Ateş Olsam

Memleketten yazlık kapaklar

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu
MakaleDergi

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih26 Mayıs 2016 15:43
OKU
İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!
MakaleDergi

İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih24 Mayıs 2016 15:40
OKU
Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi
MakaleDergi

Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • SanatçıBlur
 • YazarBabylon Blog
OKU
Lemi Ghariokwu
MakaleRöportaj

Lemi Ghariokwu

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih16 Haziran 2016 18:12
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.