Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Makale Dergi Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

 • YazarBabylon Blog
 • Tarih26 Mayıs 2016 15:43
Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

Günümüzün en etkileyici konser mekânlarından bir seçki hazırladık.

Yazı: Cem Kayıran

Paris’ten Chicago’ya, Melbourne’den Brixton’a dünyanın çeşitli noktalarından, üst düzey teknik altyapısı ve muazzam mekânlarıyla birbirinden farklı konser deneyimleri sunan 10 konser salonu huzurlarınızda… 

Sala Apolo – Barcelona / İspanya

Özellikle gerçekleştirdiği punk konserleriyle ismini duyuran Sala Apolo, birçok etkileyici konser salonuna sahip Barcelona’nın en özgün mekânlarından biri. Giriş katında yer alan ana sahnesinde, muhtemelen epey kalabalık bir grup eşliğinde ve yine muhtemelen dans ederek konserler dinleyebileceğiniz Sala Apolo’nun üst katında da sade bir bar yer alıyor. İsmini izdihamların yaşandığı punk konserleriyle duyurmuş olan Sala Apolo, artık çok geniş bir müzik zevkine hitap ediyor. Bu sonbaharda yolu Barcelona’ya düşecek olanlar, söz konusu mekanda Swans, St. Vincent, Ty Segall ya da Blixa Bargeld gibi isimleri yakalayabilir! 

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

The Belasco Theater – Los Angeles / ABD

1904 yılından itibaren, 20. yüzyılın ilk yarısında Amerika’nın en önemli sanat merkezi olan The Belasco Theater, 1950’li yıllarda bir kiliseye dönüştürülmüştü. 1980’lerle birlikte 20 yıldan fazla süre kapılarını ziyaretçilere kapayan The Belasco Theater, 2011 yılında muhteşem bir şekilde geri döndü. 12 milyon dolarlık bir yatırımla yenilenen The Belasco Theater, tam 40 bin metre karelik yüz ölçümüyle devasa bir konser salonu halini aldı. Ana sahnesinin yanı sıra, çeşitli davetler ve balolar için kullanılan bir salonu, yer altında konumlanmış bir barı ve mekânın çeşitli noktalarına konumlanmış farklı ülkelerin mutfaklarının yer aldığı restoranlarla birlikte bir konser salonundan bekleyeceğiniz her şeyin fazlasını bulabileceğiniz mekan Los Angeles’ın şehir merkezinde konumlanıyor. M.I.A, Lorde, Tame Impala gibi günümüzün popüler isimlerinin sahne aldığı The Belasco Theater, görsel olarak da ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim vaat ediyor.

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

Moulin Rouge – Paris / Fransa

Tarihi konser mekanı Moulin Rouge, Paris’teki bir başka efsanevi konser salonu olan Olympia’nın kurucusu Joseph Oller tarafından 1889 yılında açılmış. 2001 tarihli ve bol ödüllü Baz Luhrmann filmi Moulin Rouge ve daha birçok filme ilham kaynağı olan mekanın en bilindik özelliği, mekânın üzerinde yer alan kırmızı yel değirmeni. 120 yıldan daha fazla süredir çeşitli kabarelerden unutulmaz konserlere ev sahipliği yapan Moulin Rouge, birkaç kez yeniden düzenlendi ve bugünkü haline ulaştı. Frank Sinatra’dan Elton John’a, Ray Charles’tan Edith Piaf’a birçok kült ismin sahne aldığı Moulin Rouge için bir tür kıyafet kuralı da var. Mekâna girerken spor kıyafetler ve şort giymek yasak. Paris’i ziyaret eden turistler için ilk başta önerilen programlardan biri olan Moulin Rouge turu, mekânda yenilecek şık bir yemek ve çeşitli performanslarla birlikte şehrin en eski konser mekanlarından biri üzerinden Paris’in kültürel tarihini tanımanıza yardımcı oluyor.

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

Cidade da Música – Rio De Janeiro / Brezilya

Güney Amerika’nın en büyük konser salonu olma özelliği taşıyan Cidade da Música, fütüristik bir bina tasarımıyla birlikte 2013 başında kapılarını ziyaretçilere açtı. Fransız mimar Christian de Portzamparc tarafından tasarlanan binanın içinde 1780 koltuklu bir konser salonu, üç tiyatro salonu ve 12 prova odası yer alıyor. İnşaatında 2003 yılında başlanan bina, yaklaşık 300 milyon dolara mal oldu. Açılışını Rock In Rio müzikaliyle yapan Cidade De Música, ağırlıklı olarak kalabalık senfoni orkestralarına ve çeşitli caz müzisyenlerine ev sahipliği yapıyor.

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

Buddy Guy’s Legends – Chicago / ABD

1989’un Haziran ayında Chicago’da açılan Buddy Guy’s Legends, şehrin en önemli blues mekanı olarak biliniyor. İsminden de anlaşılacağı gibi efsanevi blues müzisyeni Buddy Guy tarafından kurulan söz konusu mekân, kendine has blues tarzına sahip olan Chicago’nun ayakta kalabilen az sayıdaki blues salonundan biri. Yaşayan neredeyse tüm blues efsanelerini sahnesinde ağırlamış olan mekanda ayrıca David Bowie, ZZ Top, Eric Clapton gibi isimler de sahne aldı. Buddy Guy’s Legends, bir konser mekanı olmasının yanı sıra bir blues sever için adeta bir hazine gibi tasarlanmış. Birçok altın plak, Grammy ödülü, fotoğraf ve video’nun sergilendiği Buddy Guy’s Legends, çeşitli blues gecelerinin yanı sıra akustik konserler, caz partileri ve özel yemeklere de evsahipliği yapıyor.

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

Forum Theater – Melbourne / Avustralya

Melbourne’de gece hayatının bir numaralı merkezi olan Flinders Street üzerinde yer alan Forum Theater, klasik müzikten teknoya kadar uzanan geniş bir skalada konserlere programında yer veriyor. Amerikalı mimar John Eberson tarafından tasarlanmış etkileyici bina 1920’li yıllardan 1985’e kadar tiyatro ve sinema gösterimleri yapılan şık bir sahne olarak kullanıldı.  1995 yılında Stage Developments Australia isimli şirket tarafından bir konser salonu olarak yeniden kurgulanan Forum Theater, hala bazı film festivallerinde de yer alıyor. Konserine göre içerideki kurgusunu değiştirebilen Forum Theater’da önümüzdeki aylarda sahne alacak isimler arasında Reggie Watts, Elbow, Bombay Bicycle Club ve Ice Cube yer alıyor.

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

O2 Academy – Brixton / İngiltere

Bu listede yer alan diğer birçok mekan gibi 1900’lü yıllarda tiyatro salonu olarak kurgulanan O2 Academy, 1983’te kapılarını bu kez bir konser salonu olarak açtı. Queens Of The Stone Age, Dave Matthew’s Band, The Smashing Pumpkins ve daha nice grubun konser DVD’si olarak yayınladığı performanslarını kaydettiği mekan olan O2 Academy, birçok ödül törenine de evsahipliği yaptı. Özellikle çeşitli grup ve müzisyenlere be gece üst üste konser verme imkanı tanımasıyla benzerlerinden ayrılan O2 Academy, yalnızca İngiltere’den değil; dünyanın çok farklı noktalarından müzik tutkunlarının müdavimi olduğu konser salonlarından biri. Önümüzdeki aylarda burada sahne alacak isimler arasında SBTRKT, Lauryn Hill, Mastodon ve The Knife’ın olması, O2 Academy’nin her türlü müzikle karşılaşabileceğiniz bir yer olduğunu da gözler önüne seriyor.

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

Rudyards – Houston / ABD

Konsere gelen kalabalığa, grupla neredeyse iç içe bir dinleme deneyimi sunan Rudyards, söz konusu durumun getirebileceği tüm dezavantajları ortadan kaldırmayı başarmış. Bir hayli alçak ve biraz da dar bir sahneye sahip olan Rudyards, genellikle Trans Am, Scout Niblett ve Melt Banana gibi gürültülü müziklere evsahipliği yapıyor. Sahnenin fiziksel dezavantajını çok iyi kurgulanmış ses sistemiyle ortadan kaldıran Rudyards, Amerika topraklarında gitar müziğinin en temiz dinlenebildiği sayılı konser mekanından biri. Mekanın tuvaletinde yer alan graffitilerse Rudyards’ın popüler olan bir başka yanı. Haftaiçleri programında stand up ve spoken word gösterilerine yer veren Rudyards, meşhur İrlanda biralarını menüsünde bulunduruyor.

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

Paradiso Amsterdam / Hollanda

Günümüzün dünya çapında en popüler konser salonlarından biri şüphesiz ki Amsterdam’ın Paradiso’su. 19. yüzyılda inşa edilmiş bir kilisenin sonradan devasa bir konser salonuna dönüşmesiyle ortaya çıkan Paradiso, The Rolling Stones’tan Pink Floyd’a yüzlerce efsaneyi ağırlamış olmasının yanı sıra çeşitli ülkelerden yapılan keşifleri de sahnesinde ağırlamayı alışkanlık haline getirmiş bir mekan. Bin 500 kişilik kapasiteli ana sahnesinin yanı sıra 250-300 kişinin sığabildiği ikinci bir sahnede nispeten daha samimi ve sürpriz performanslara evsahipliği yapan Paradiso, müziğin yanı sıra kültürel anlamda insanları bir araya getirerek çeşitli kültürel projeleri de hayata geçirmeye çabalıyor. Önümüzdeki aylarda yolu Paradiso’ya düşecekler Incognito’dan Wye Oak’a, Chet Faker’den Mando Diao’ya birçok harika konseri yakalayabilir.

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

Vera - Groningen / Hollanda

Hollanda, kilometrekarelerce başına düşen harika bir venü oranı yüksek olan ülkelerden biri olabilir. 1970'lerde bir öğrenci merkezinden konser salonunda dönüştürülen Vera, hala dayanışmacı öğrenci ruhuyla işletilmekte; tüm etkinliklerin arkasında 200'ü aşkın gönüllü çalışıyor. Zamanında Joy Division, Nirvana ve daha nice efsanevi ismin Hollanda durağı olan mekan sonraki yıllarda The White Stripes, Sonic Youth, U2 gibi isimleri de sahnesinde ağırladı. Vera'nın tatmin edici programı her hafta dört ana sahne konseri, bir sinema gecesi ve bir de ücretsiz ufak sahne konseriyle sürüyor. Olağanüstü ses, ışık sistemi ve mekan organizasyonu Vera'da geçirilen her geceyi iz bırakan deneyimler olarak yaşatıyor.

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri
BlogSanatçı İncelemeleri

A-wa ve Müziğin Kız Kardeşleri

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • SanatçıA-WA
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih20 Eylül 2017 15:34
OKU
Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate
BlogMüzik Haberleri

Björk’ün Utopia’sının başlangıcı: The Gate

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih19 Eylül 2017 15:57
OKU
Yakın Mercek: Juju & Jordash
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Juju & Jordash

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıJuju & Jordash
OKU
Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik
BlogSanatçı İncelemeleri

Sonido Trópico ve Dans Bayrağını Gururla Taşıyan 5 Etkinlik

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • YazarBabylon Blog
OKU
Yakın Mercek: Derrick May
BlogSanatçı İncelemeleri

Yakın Mercek: Derrick May

10 ay önce

 • KategoriBlog
 • EtkinlikBabylon Soundgarden 2017
 • SanatçıDerrick May
OKU
Memleketten yazlık kapaklar
MakaleDergi

Memleketten yazlık kapaklar

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih25 Mayıs 2016 16:00
OKU
İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!
MakaleDergi

İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih24 Mayıs 2016 15:40
OKU
Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi
MakaleDergi

Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • SanatçıBlur
 • YazarBabylon Blog
OKU
Lemi Ghariokwu
MakaleRöportaj

Lemi Ghariokwu

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih16 Haziran 2016 18:12
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.