Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Makale Dergi ABBA’dan Zappa’ya! Barış Demirel a.k.a. Barıştık Mı

 • Sanatçı Barış Demirel
 • Tarih3 Temmuz 2015 11:45
ABBA’dan Zappa’ya! Barış Demirel a.k.a. Barıştık Mı

Barıştık Mı olarak tanıdığımız trompet sanatçısı Barış Demirel’in buraların geleneksel tatlarını, ambient sesler, avangart, caz ve deneysel rock yaklaşımlarıyla buluşturan, kendine has bir üslubu var.

Röp: Neslisu Erdal
Foto: Begüm Yamanlar
Stil: ​Ece Özel

Barıştık Mı’nın, altı parça boyu hikâyelerini yüreğinin derinlerinden anlatan ilk albümü T.E.A.R.a kısa süre önce kavuştuk ve sanatçıyla albüşerefine verdiği konserlerinin arasında, baharın gelişini müjdeleyen güneşli bir günde buluştuk.

Müzikle ilk tanıştığın günleri biraz anlatabilir misin?

Kuzenim gitar çalıyordu. Lisedeyken katıldıkları bir yarışmaya götürmüştü beni. Milliyet’in yarışmasıydı galiba… Dört ya da beş yaşındaydım. Bir sürü enstrüman çalan, şarkı söyleyen abla, ağbi vardı. O kadar etkilenmiştim ki… Kuzenime özenmekle başladı bütün mevzu… Okula başladığımda anne ve babama, hangisine denk gelirse, kırtasiyedeki mavi renkli blok flüttür, pazardaki oyuncak orgdur, zırlayarak aldırmaya çalışıyordum. Sonrasında piyano kursuna kayıt olacağımı zannederken kendimi babamla Akmar Pasajı’na gitar satın almaya giderken buldum. Gitarı çok sevmiştim ama kursa ayak uyduramadım. Bütün çocuklar notalara bakıp tıkır tıkır çalarken ben tuhaf tuhaf bakıyordum.

Müzik üretme isteği ve senin için gerekliliği ilk olarak ne zaman karşına çıktı?

Buna bir gereklilik değil de bir tutku diyebilirim. Etkilendiğim bir sürü şey var ve bana fikirler veriyor. Birilerinin önceden açtığı alanlarda kendime yön bulmaya çalışıyorum. Lise dönemlerinden beridir elimden geldiği kadar, kendimce bir şeyler üretmeye çabalıyorum. 

ABBA’dan Zappa’ya! Barış Demirel a.k.a. Barıştık Mı

Üretirken en çok nelerden besleniyorsun? Neler dinliyor? Kimlerden ilham alıyorsun?

Ambient, deneysel rock, caz, shoegaze, trip hop, Türkiye ve Ortadoğu müziğindeki duyduğum makamsal sesler, Gainsbourg ve tabii ki trompet odaklı müzikler beni başlıca etkileyen unsurlar. Son zamanlarda Cengiz Coşkuner’in müziklerine sardım. 1980’lerdeki taverna stilini  barındıran ve birçoğu bence leziz olan sözlü şarkılarının dışında enstrümantal ve hastası olduğum bol macunlu gitar sololarıyla dolu parçaları dinledikçe ağzım açık kalıyor. Onun dışında yine son zamanlarda sık sık döndürdüğüm albümler var: Verneri Pohjola – Bullhorn, Manu Katche – Touchstone for Manu, Roberto Gatto Quartet – Sixth Sense, Daniel Herskedal – Slow Eastbound Train, Amir ElSaffar – Alchemy, Erik Truffaz & Murcof – Being Human ve Godspeed You! Black Emperor – Asunder, Sweet and Other Distress gibi…

T.E.A.R.da bir Sigur Rós yorumuna yer veriyorsun. Bu şarkının hikâyesini anlatabilir misin? Resmî olarak Sigur Rós yorumlamak zorlu ve bürokratik bir süreç olabilir gibi geliyor insana ilk bakışta.

2011’de aramızdan fiziksel olarak ayrılan, yolu Peyote’den geçmiş çoğu kişide izi olan çok sevgili ağbimiz Hakan Orman’a ithafen “Bium Bium Bambalo”yu konserlerde çalıyorduk. Sigur Rós’un meşhur ettiği bir İzlanda ninnisi bu. Geleneksel hâli neşeli gibi tınlıyor fakat grubun ve onların Angels Of Universe (2000) filminin müziklerinde ortak çalıştıkları müzisyen Hilmar Örn Hilmarsson’un düzenlemesiyle bambaşka seslere ve karanlığa bürünmüş. Hâliyle beni çok etkiledi. Biraz kendi tavrıma yaklaştırmaya çalışarak müzisyen arkadaşlarımın katkılarıyla da albüm için kaydettik ve albümde mutlaka bulunmasını istediğim bir eserdi. Bunun için Sigur Rós’un menajeriyle irtibata geçtim. Kaydı yollamamı istedi, sonra da beğendiklerini belirttiği bir e-mail yolladı. Albüme koymam için gerekli yardımları ve ilişkileri sağladı. Bağlı olduğum plak şirketi We Play’in devreye girmesiyle de son virajı dönmüş olduk. 

ABBA’dan Zappa’ya! Barış Demirel a.k.a. Barıştık Mı

İstanbul gibi birçok anlamda arada sıkışmış bir kentte seni bir müzisyen olarak en çok zorlayan ve en çok besleyen şeyler nelerdir? Bunlar müziğine nasıl yansır?

Müzisyen ve çok yakın bir arkadaşım bana şöyle demişti: “Müzik benim için ruhani bir aktivite, hayatımın bir parçası.” Buna katılıyorum. Hattâ kimine biraz komik gelebilir ama “sebebim” diyebilirim. Zaten maddi olarak her yönden çok zorlandığımız bir kentte, ülkede yaşıyoruz. Para kazanmak için müzikle alakalı ya da alakasız başka işler yapmak durumunda da kalıyoruz. Bazen aylık gelir dertleriyle uğraşmaktan bizi en çok motive eden uğraşlara ya da sevdiklerimize vakit ayıramadığımız oluyor. Müzisyenliği geçtim bir insan olarak zorlayan o kadar çok şey var ki… Yine de doğup büyüdüğüm, kültürel dokusundaki Doğu-Batı füzyonuyla, iyisiyle kötüsüyle burada yaşadığım şeyler müziğime bir şekilde yansımıştır diye düşünüyorum.

Barıştık Mı olarak seçtiğin isimden yola çıkarak, müzisyen olarak barışamadığın durumlar nelerdir? Onlara bakış açın nasıldır?

Her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum, tavsiyeler ve eleştiriler alıyorum. O nedenle küslük hâlinde olacağım durumlar göremiyorum. Eksiklerim elbette şu an geldiğim naçizane noktaya göre sayılamayacak kadar fazladır. “Barıştık Mı” mahlası ise sadece ismime karşı esprili bir sözcük oyunu olarak ortaya çıkmıştı. 

Yazının devamı için Babylon Dergi'nin 28. sayısına bakabilirsiniz.

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu
MakaleDergi

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

Bir yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih26 Mayıs 2016 15:43
OKU
Memleketten yazlık kapaklar
MakaleDergi

Memleketten yazlık kapaklar

Bir yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih25 Mayıs 2016 16:00
OKU
İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!
MakaleDergi

İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!

Bir yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih24 Mayıs 2016 15:40
OKU
Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi
MakaleDergi

Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • SanatçıBlur
 • YazarBabylon Blog
OKU
Lemi Ghariokwu
MakaleRöportaj

Lemi Ghariokwu

Bir yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih16 Haziran 2016 18:12
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.