Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Makale Dergi Vahşi doğa ve beyaz kum plajlarının peşinde... Guanacaste, Kosta Rika

 • Tarih3 Temmuz 2015 12:03
Vahşi doğa ve beyaz kum plajlarının peşinde... Guanacaste, Kosta Rika

Uzun bir süredir New York'taki arkadaşlarımızdan Kosta Rika’yla ilgili harika hikâyeler dinliyorduk.

Yazı-Foto: Deniz Cuylan - Sevgi Yüksel

Uçak biletlerinin ucuzluğu, turistler tarafından suyu çıkarılmamış birçok köşesinin olması, sörf öğrenmek için ideal sahilleri ve nefes kesici vahşi doğası Kosta Rika'yı ideal bir istikamet hâline getirmişti. Sonunda başkalarının harika tatillerini dinlemekten sıkılıp biletlerimizi aldık...

İlk olarak hangi bölgeye gideceğimize karar vermeliydik. Kuzey ve Güney Amerika'nın tam ortasında bulunan, hem Karayip Denizi'ne hem de Pasifik Okyanusu'na kıyısı bulunan Kosta Rika'da iki uluslararası havaalanı mevcut. Bir tanesi başkent San Jose'de. Ülkenin tam ortasında bulunuyor ve eğer Karayip kıyısına gidilecekse tercih edilmesi gereken yer burası. Bizim gideceğimiz zaman o bölgeler yağışlı olduğundan biz tercihimizi Liberia Havaalanı'ndan yana kullandık. Liberia, Kosta Rika'nın kuzeybatısında yer alıyor ve Guanacaste isimli bölgeyi gezebilmek için ideal bir başlangıç ve bitiş noktası sağlıyor.

Bu aşamada tanıdıklardan tavsiye almak en önemlisi sanırım. Bize verilen fikirlerin ışığında Liberia'dan araba kiralayıp Guanacaste bölgesini gezmeye karar verdik. İlk önce bir sürü cennet gibi sahilin bulunduğu Pasifik kıyısına gidecek, Playa Carrillo'da kalacak, sonra arabayla içerilere doğru gidecek, "bulut ormanları"nın yanında, Monteverde'de geceleyecek sonra da Arenal isimli volkanın yakınlarındaki La Fortuna'da kalacaktık. En sonunda da Liberia Havaalanı’na dönüp, kiraladığımız arabayı teslim edip, New York'a geri uçacaktık. Planımız altı günde Kosta Rika'nın hem herkesin anlata anlata bitiremediği beyaz kum plajlarını, hem de vahşi doğasını görebilmemize olanak sağlıyordu. Birinci günden itibaren bu planı uygulamaya koyduk.

Birinci gün

Toplamda iki saat Atlanta'ya uçtuk, bir saat diğer uçağı beklerken kötü kötü yemekler yedik ve sonraki uçuşta dört saat boyunca uyuklayarak ve kitap okurmuş gibi yaparak Liberia'ya indik. Havaalanında çıkışa doğru yaklaşırken, içerideki kimliksiz, uluslararası klima havasının bittiği, dışarıdaki tatlı sıcak rüzgârın başlayıp yüzümüze vurduğu anda keyfimiz yerine geldi. Kosta Rika'dayız.

Kalacağımız yer olan Playa Carrillo'ya yakın bir şubeleri olduğundan Alamo'dan araba kiralamıştık. Ve hem sadece iki kişi olduğumuzdan hem de ucuz olduğu için ellerindeki en küçük arabada karar kılmıştık. Hızlı ve sorunsuz bir şekilde havaalanında arabamız bize teslim edildi. Bizimle ilgilenen herkes mis gibi ingilizce konuşuyor ve güler yüzlü bir şekilde bize yol tarif ediyor, tavsiyeler veriyordu.

Yazının devamı için Babylon Dergi'nin 28. sayısına göz atabilirsiniz.

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu
MakaleDergi

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih26 Mayıs 2016 15:43
OKU
Memleketten yazlık kapaklar
MakaleDergi

Memleketten yazlık kapaklar

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih25 Mayıs 2016 16:00
OKU
İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!
MakaleDergi

İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih24 Mayıs 2016 15:40
OKU
Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi
MakaleDergi

Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • SanatçıBlur
 • YazarBabylon Blog
OKU
Lemi Ghariokwu
MakaleRöportaj

Lemi Ghariokwu

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih16 Haziran 2016 18:12
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.