Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Makale Dergi Otomobil uçar gider!

 • Tarih30 Nisan 2015 14:51
Otomobil uçar gider!

Müzik, yolculuk, konfor ve eğlence!

Hazırlayan: Ekin Sanaç, Altay Aydemir

İllüstrasyon: Sadi Güran

İdeal turnelerin nasıl planlandığını daha iyi anlayabilmek için, ekonomik araçlar, turne minibüsleri ve ondan fazla kişiyi barındırabilen konforlu otobüsleri birbiriyle karşılaştırdık. Bu listenin, bazı araçlar her yerde bulunamadığı için örnek olarak Britanya turnenize yönelik, yaklaşık fiyatlarla hazırlandığını da belirtelim.

Otomobil uçar gider!

Otomobil

İki kişilik bir grupsunuz, bir de yardımcınız var. Üç kişiyseniz zaten bir sonraki modele geçmenizi tavsiye ederiz, çünkü dört koltuğun tamamını insanla doldurmak yorucu konserler arasındaki uzun yolculuklar için pek rahat bir tercih olmaz. Bu modelde yolculuklarınıza müziğiniz ve ekibinizin samimiyetine bağlı olarak hafif ya da koyu sohbetler eşlik edecek. Sonunda ya samimiyetiniz artacak ya da grubunuzu dağıtma zamanı geldiğini anlayacaksınız. Bu araçlar, bagaja bir davul seti yerleştirmeyi düşünmüyorsanız ideal. Kendi otomobiliniz yoksa iyi durumda bir aracı aylık 200 pound gibi bir fiyata kiralayabilirsiniz. 

Otomobil uçar gider!

Altı koltuklu minibüs

Üç veya dört kişilik gruplar için ideal ve makûl bir turne aracı. Her ne kadar altı koltuk kapasitesine sahip olsa da aslında tüm koltukları doldurmamanız elbette sizin ve grubunuzun yararınıza olacaktır. Çünkü altı-yedi saatlik kesintisiz yolculuklarda arada bir ayak uzatmanın ve yatay pozisyona geçebiliyor olmanın değeri paha biçilemez. Canınız istediğinde ve grup içinde fikir birliğine eriştiğinizde sevdiğiniz müzikler eşliğinde yol keyfi yapabilirsiniz bu minibüste. Kapalı ve geniş bagajına, doğru stratejiler izlendiği takdirde gitar, klavyelerin yanısıra davul seti ve iki amfi dahi sığdırmak mümkün. Bunu biraz yoğun uğraşlar neticesinde bunu başaracak olsanız da, hiç fena değil! Bu tip araçların günlük kiralama ücreti 70 pound civarında. 

Otomobil uçar gider!

Dokuz koltuklu standart minibüs

Dört kişiden fazla ekipler için ideal boyutta olan bu minibüste de bir öncekinde olduğu gibi herkes yüzü yola dönük şekilde seyahat ediyor. Müzik sisteminin yanısıra, gruba eşlik eden bir ekran ve DVD oynatıcısı var. Turnede film keyfi anlayacağınız! Minibüsü kullanan arkadaşı bu keyiften mahrum bırakmamak ve arada direksiyona geçmeyi teklif etmek grup elemanlarının insafına kalmış. Kapalı bagaj alanı bir önceki modelle eş olan bu tip bir minibüsün günlük kirası yaklaşık 75 pound civarında. Römork eklenebilme opsiyonundan faydalanmak isterseniz de fiyat 80 pounda çıkıyor. Orta büyüklükte gruplar için ekonomik bir seçenek.

Otomobil uçar gider!

Dokuz koltuklu lüks minibüs

Grubunuzun bir nebze konfora düşkün olma lüksü varsa bir öncekiyle aynı kapasitede ama daha büyük araçlarla yol almak opsiyonunu değerlendirebilirsiniz. Dokuz kişilik bu minibüsteki koltuklar karşılıklı oturma grubu düzeninde ve ortalarında bir de masa var. Benzinciden aldığınız yiyecek ve içecekleri daha rahat bir ortamda tüketebilmenizin ötesinde bu masada King bile çevirebilirsiniz! Ayrıca bu minibüste, müzik sistemi ve yolda film keyfinin yanısıra kablosuz internet bağlantısı da kurtarıcınız olacak. Bagaj alanının diğer minibüslerin iki katı civarında olduğu düşünülürse günlük 100 pound civarında olan ücreti çok da fena değil, ne dersiniz?

Otomobil uçar gider!

10 yataklı otobüs

Turnede sınıf atlamak demek, yataklı otobüslere geçmek olsa gerek. Festivallerin gözde isimleri bu “üst orta sınıf” araçlarla seyahat etmeyi tercih ediyor (misal: The Whitest Boy Alive, 2010 tarihli One Love Festival’a böyle bir otobüsle geldiydi). Bir yandan da konser ve konser sonrası partinin ardından o şehirdeki bir otele yerleşmek yerine otobüse atlayıp gece yolculuğuyla bir sonraki destinasyona varabiliyorsunuz. Ertesi gün sabahtan yeni bir yer, yeni bir macera. Otobüste aynı zamanda bir adet banyo ve dört sandalyeli bir masadan oluşan bir yaşam alanı var. Kablosuz internet bağlantısı, televizyon ve uydu yayınının yanısıra bu otobüsler PlayStation 3 ya da Xbox 360 ile donatılmış bir hâlde geliyor. Tabii standart ehliyetle bu otobüsleri kullanamazsınız; otobüs kullanmanıza yetki sağlayan, bizim memlekette “E sınıfı” olarak bilinen ehliyetin sahibi olmanız şart. Yataklı otobüslerin günlük kiralama fiyatları 650 pound civarından başlıyor. İsteyen elbette arkaya römork da takıyor. 

Otomobil uçar gider!

12 yataklı otobüs

Deri koltuklarla kaplı bir lounge, iki büyük banyo, kahve makineleri ve mikrodalga fırınla donatılmış bir mutfak... Görenler turnenin bu otobüste gerçekleştiğini zannedecek! Yine eğlence için her türlü yayın ve oyun da elbette hizmetin içinde. Böyle bir otobüsle rahatlıkla 11-12 kişilik bir grup ekibi uzun süre yolculuk edebilir. Bu tip otobüslerde yolculuk etmek gruplar için Paris’teki bir konserinin ardından Barcelona’da çalmayı mümkün kılıyor. Ama hakkaniyetli olmak ve otobüsü kullanma görevini en az iki kişinin paylaşmasını sağlamak şart. Ayrıca bu otobüsler toplamda 3,5 ton yük taşıyabiliyor, yani bırakın ekipmanları, dilerseniz gardırobunuzu bile yanınızda gezdirebilirsiniz!   

Otomobil uçar gider!

16 yataklı otobüs (iki katlı)

Eğer böyle bir otobüsle turneye çıkabiliyorsanız grubunuz iyi iş yapıyor demek oluyor ve festival alanına giriş yaptığınızda gözler size doğru çevriliyor. Demek ki ekibiniz bir hayli kalabalık ve konserleriniz herkesi hoş tutabilecek bir gelir sağlıyor. Aslında bu iki katlı otobüsün bir önceki modelden tek farkı 16 kişiyi yatırarak taşıyabilecek kapasiteye sahip olması. Yani yine yemeğinizi hazırlayıp, duşunuzu alıp, yatağınıza kıvrıldığınız ve ertesi sabah yeni bir şehre uyandığınız bir turneleme şekliyle karşı karşıyasınız. Yataklı otobüslerin farklı kapasite ve donanımlarına göre günlük kiralama fiyatları 2000 pounda kadar çıkabiliyor. 

"Bu içerik yalnızca Türkçedir"

Babylon Dergi'nin 27. sayısında yer alan diğer yazılara göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu
MakaleDergi

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih26 Mayıs 2016 15:43
OKU
Memleketten yazlık kapaklar
MakaleDergi

Memleketten yazlık kapaklar

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih25 Mayıs 2016 16:00
OKU
İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!
MakaleDergi

İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih24 Mayıs 2016 15:40
OKU
Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi
MakaleDergi

Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • SanatçıBlur
 • YazarBabylon Blog
OKU
Lemi Ghariokwu
MakaleRöportaj

Lemi Ghariokwu

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih16 Haziran 2016 18:12
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.