Üzgünüz...

Babylon.com.tr kullandığınız browser'ı desteklememektedir. Lütfen tarayıcını daha güncel bir versiyon ile değiştiriniz.

TARAYICINI GÜNCELLE DEVAM ET

Kapat
Radio
RADYO BABYLON by ()
on

Makale Dergi Sarp Apak

 • Tarih5 Mart 2015 14:46
Sarp Apak

Daha yaklaşınca...

“Yoksa yeni bir en yakın arkadaşımı buldum” diye, tanııştığınız anda enerjisiyle sizi heyecanlandıran, dürüstlügüyle şaşırtan, çalışması ayrı arkadaşlığı ayrı zevkli, Çarşı'nın çocuğu Sarp Apak’la kelimenin tam anlamıyla her şeyden konuştuk; uzun kahkahaların arasında sorular da sormaya çalıştık. Fantastik kriterlerde dürüst bir röportaj oldu, ben de şaşkınım. Buyurun buradan okuyun...

Röp: Zeynep Ocak

Foto: Ayşegül Karacan

KADIN HASSASİYETİ ARKADAŞLIK KURULAN ROLLER, İLGİ ÇEKMEK

Canım Sarp, seni hep romantik serseri, uçana kaçana hâllenen, civa gibi karakterlerde izlemeye alıştık. Bu prototipte karakterleri iyi oynayıp sevdirmende bir dönem erkek lisesinde okumuş olmanın ve hayatını bir tabur adamla geçirmiş olmanın etkisi var mı?

Şöyle söyleyeyim, aslında erkek lisesinde ben hiç barınamadım. O kadar kalpsizce bir erkekliği de sevmiyorum. Kadın egemen bir aileden geldigim için, kadın ruh hâlinden de biraz anlarım. Bu, bu kızı şimdi üzer, bu olmaz, ayılık olur gibi duygulara hâkimim. Böyle davranmıyorsam karşımdaki insanı iyi okuyamamışımdır. Erkek lisesi gibi yerlerde, erkek tayfasının fazla bir arada olmasından dolayı bir noktadan sonra kafa gidiyor. Çok büyük makaralar yaptık, çok güzel top oynadık ama incelikli güzel sohbetlerimiz pek olamıyordu. Çünkü herkesin testosterondan kulaklar tıkanmış kafa gitmişti anladın mı? Ama çok şey öğrendim. Kavgaydı, top oynamaktı, mücadeleydi... Türkiye’de yaşayan bir Türk çocuğuysam, hayatımı bu coğrafyada sürdüreceksem, o sınavı geçmem lâzımdı. Mecbursun çünkü bir yerde. O sınavı aile terbiyem ve sokak kültürümle geçtim ama erkek lisesinde okumak çok da hoşuma gitmedi. Zaten yarım dönem sonra uzaklaştırma aldım. Sınıfta kalma tehlikem var diye annem karma liseye yaptırdı kaydımı. Karma lisede erkekler hemen bir toparlanıyor, bir tık kendini geliştirmek zorunda kalıyorsun.

Ailem kadın egemen bir aile dedin az önce. Karakterinde önemli şeylerin gelişmesinde payı var mı bunun?

Evet, ailem kadınların güçlü olduğu bir aile. Çok aydın bir anneannem ve dedem var. Bütün kızlarını okutmuş hepsi öğretmen, doktor olmuşlar. Ben de bir öğretmen çocuğuyum. Bizimkiler idealist, köy enstitülerinin son mezunları, sosyal demokratlar, devrimciler. O yüzden evlat yetiştirme konusuna da çok farklı bakıyorlar. Bizim, karısını döven, kadına değer vermeyen, toplumun çoğunluğunu oluşturan o gruptan olmamızı hiçbir zaman istemediler. Bunun da ayrı acıları var. O grubun içinde yaşamak zorundasın ama onlardan biri de olmaman lâzım.

Sarp Apak

Bir role hazırlanırken kendine ait yöntemlerin var mı? Bilinen bir tekniğin uygulamasını kast etmiyorum.

Role hep arkadaşça yaklaşırım. Başka bir yöntemini de bilmiyorum zaten. Sean Pean gibi, Daniel Day-Lewis gibi başka biri olma konusu bende yok. Ben öyle bir oyuncu değilim, hiçbir zaman da olamam. Her oyuncunun bir tarzı var. Benim tarzım da, rolü Sarp’laştırırım ama bunu senaryonun ve yönetmenin kontrolü dâhilinde yaparım tabiî. Genelde beni tercih ediyorlarsa bu özelliğimi bilerek tercih ediyorlardır zaten ya da hiç tercih etmezler. İyi çalışmaya çalışırım, senaryonun dinamiklerini anlamaya çalışırım. Ama dediğim gibi altına o arkadaşlığı mutlaka koyarım. Geçen gün bir röportajda neden Karışık Kaset’i yaptığım soruldu. Çünkü insanlar...

"Yazının devamı için Babylon Dergi'ye bakmanız yeterli..."

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu
MakaleDergi

Günümüzün en etkileyici 10 konser salonu

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih26 Mayıs 2016 15:43
OKU
Memleketten yazlık kapaklar
MakaleDergi

Memleketten yazlık kapaklar

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih25 Mayıs 2016 16:00
OKU
İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!
MakaleDergi

İçinde İstanbul geçen 10 şarkı!

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • YazarBabylon Blog
 • Tarih24 Mayıs 2016 15:40
OKU
Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi
MakaleDergi

Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • SanatçıBlur
 • YazarBabylon Blog
OKU
Lemi Ghariokwu
MakaleRöportaj

Lemi Ghariokwu

2 yıl önce

 • KategoriMakale
 • Tarih16 Haziran 2016 18:12
OKU
Yükleniyor
Geri Yukarı
Kapat
Kapat
Kapat
Kapat

7 Ekim 2016 itibarıyla yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeleri incelemek için, ilgili kanunun 10. ve 11. maddeleri doğrultusunda hazırlanan “Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme Belgesi”ne buradan ulaşabilirsiniz.