Palestine Underground

“Filistin’in asi sesleri” olarak anılan, müziği ve gece hayatını bir direniş pratiği haline getirmiş techno DJ’ler, MC’ler ve hip-hop prodüktörlerinden oluşan Palestine Underground; kolektif bünyesindeki Muqata’a, Jazar Crew, Oddz ve BLTNM ile 12 Ekim’de konuğumuz oluyor!

Muqata’a 

Ramallah çıkışlı prodüktör, beatmaker ve MC Muqata’a; alan kayıtları, sample’lar ve çeşitli elektronikleri kullanarak ambient tonlardan sert ritimlere uzanan bir avangart noise sound’u oluşturuyor. 2009’a kadar aktif olarak Avrupa ve Arap ülkelerini turlayan “Ramallah Underground Collective”’in kurucularından olan Muqata’a, aynı zamanda görsel-işitsel performanslarıyla ismini duyuran grup “Tashweesh”in de kurucu üyeleri arasında yer alıyor. 2013 yılında çıkış albümü “Hayawan Nateq”i yayımlayan müzisyen, ikinci albümü “Dut-Al-Ghoubar”ı 2017’de paylaştı. 2018 senesinin sonunda üçüncü albümü “Inkanakuntu”yu SOUK Records etiketiyle yayımlayan Muqata’a; aynı zamanda uluslararası ve ulusal filmler, dans ve tiyatro performansları için besteler de hazırladı. Muqata’a, Ramallah’ta “hip-hop’un Godfather’ı” olarak anılıyor.

https://www.instagram.com/muqataa/
https://soundcloud.com/muqataa

ODDZ 

Ramallah underground sahnesinin ön plandaki DJ ve prodüktörlerinden ODDZ, yaklaşık 10 senedir düzenlediği partilerle de isminden bahsettiriyor. Filistin’in elektronik müzik odaklı ilk plak şirketi Harara’nın başında ve yine Filistin çıkışlı radyo, Radio Nard ekibinin bir parçası olarak yaptığı üretimlerle bölgedeki müzik sahnesinin etkili isimleri arasında. Son üç senedir, DJ performanslarıyla ve etkileyici setleriyle Filistin’e underground ve techno kültürünü taşıyan prodüktör; Amman, Berlin, Beyrut, Viyana, Budapeşte ve İstanbul’da da birçok kez sahne aldı. Geçtiğimiz sene boyuca NTS ve Fnoob gibi radyolara konuk olarak setlerini paylaşan ODDZ; Boiler Room, Kater Blau, Fusion Festival ve Samsara Festival sahnelerinde performans verdi. 2018’in başında Bonime ile bir araya gelerek ilk teklisi “Acid Martire”i Harara Record etiketiyle paylaştı.

https://www.instagram.com/3oddz/
https://soundcloud.com/odai-masri

Jazar Crew 

Hayfa çıkışlı DIY müzik ve sanat kolektifi Jazar Crew; müziği, sanatı ve eğitici içerikleri kullanarak Filistin’in underground sahnesini geliştirmek ve sanatsal hareketi ateşlemek amacıyla bir araya gelmiş bir grup Filistinli gençten oluşuyor. Ekip, Hayfa ve Ramallah gibi şehirlerde düzenledikleri underground partileriyle farklı yerleşim birimlerindeki müzik severler arasında köprü kurmayı başardı. Kendi kimliklerine özgü bir underground sahnesi yaratmayı ve coğrafyadaki gençler için güvenli bir dans pisti oluşturmayı hedefleyen ekip; Celile, Ramallah, Kudüs, Yafa, Antwerp, Paris ve New York’taki performanslarıyla ismini duyurdu. Setlerinde yer verdikleri elektronik, slow beat ve Arap melodilerinin yanı sıra; grup üyeleri kendi projelerinde farklı tarzları bir araya getirerek dikkat çekici projeler ve üretimler yapmaya devam ediyor.

https://www.instagram.com/jazar.crew/
https://soundcloud.com/jzrc

BLTNM 

Ramallah çıkışlı bağımsız plak şirketi BLTNM; MC Shabjdeed ve Shabmouri, prodüktör Al Nather ve görsel sanatçı Faris Amin tarafından 2015’te kuruldu. Fas’tan İran’a kadar tüm sanatçıların ve üretimlerin desteklenmesi amacıyla kurulan öncü plak şirketi, canlı performansları ve DJ setleriyle konuğumuz oluyor.

https://www.instagram.com/rootmusicist

Biletler Biletix'te.

Etkinlik Programı

21:30 Kapı Açılış
22:30 Palestine Undeground

Konum