Fanfara Tirana meets Transglobal Underground

Arnavutluk’tan Fanfara Tirana, 14 Mart’ta çok özel bir gece için Babylon sahnesinde Transglobal Underground ile buluşuyor. Öncesinde ise Kolektif İstanbul alıştığımız eğlenceli performanslarıyla gecenin açılışını yapıyor.

Eski Arnavutluk Ordu Bandosu üyelerinden oluşan Fanfara Tirana, orkestrasında yer alan üflemelilerle geleneksel Arnavut ezgilerini klasik Balkan ritimleriyle bir araya getirerek eğlenceli bir repertuvarla karşımıza çıkıyor. WOMAD, Sziget, Roskilde, Venice Carnival gibi önemli festivallerde sahne alan köklü ekip funk, reggae, caz ve Balkan müziğini şenlikli bir şekilde birleştiriyor. Babylon’da gerçekleşecek bu gecede Fanfara Tirana ile sahneyi paylaşacak olan Londra çıkışlı oluşum Transglobal Underground ise batı müziği ile Asya ve Afrika kültürlerini birleştirmekte bir usta. Bugüne dek başta Natacha Atlas olmak üzere pek çok sanatçı ile birlikte çalışan TGU, Fanfara Tirana ile birlikte yayımladıkları Kabatronics adlı albümlerinin ardından yeniden İstanbul semalarında.

Kolektif İstanbul

Değişik dönemlerde farklı müzisyenlerin bir araya gelmesiyle zenginleşerek bugünkü halini alan Kolektif İstanbul, doğaçlama dendiğinde akla gelen isimlerdendir. Sahnede yaratmış oldukları enerji ve coşkunun en önemli sebeplerinden birisi enstrümanların canlılığıyla bütünleşen bu doğaçlama müzik yapılarıdır. Anadolu ve Balkan müziğini farklı bir perspektifle harmanlayarak karşımıza çıkan ekip caz ve funk müziği altyapılarından beslenirken, bu ikiliyi hem Anadolu hem Balkan hem de gittikleri diğer coğrafyalardaki müzik kültürleriyle birleştirmekten geri kalmıyor.

Etkinlik Programı

22:00 Kapı Açılış
22:30 Kolektif Istanbul
00:00 Fanfara Tirana and Transglobal Underground

Konum