Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi

Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi, yıkılıp yok edilen mahallenin müzik ve sanat kültürünü yaşatabilmek amacıyla, Sulukule Platformu'nun girişimiyle, İstanbul Avrupa Kültür Başkenti 2010 Ajansı Eğitim Yönetmenliği ve İstanbul Teknik Üniversitesi ( İTÜ) Konservatuar’ın desteği ile Mayıs ayından beri yürütülen bir projedir.

Eğitim programını ve eğitmen kadrosunu İTÜ Konservatuarın belirlediği atölyede, dersler yıkılan mahallenin kenarında 3 katlı, küçük bir binada yürütülüyor, esnek ama ciddi bir eğitim programı uygulanıyor.

Atölyede Keman, Ritim, Dans, Nota Bilgisi, Gitar, Viyolonsel, Drama, Pratik İngilizce dersleri veriliyor. Mahallede pek çok genç müzisyen olduğu için müzikle ilgili dersler 2 farklı seviye için uygulanıyor. Derslerin ilk bölümüne yeni başlayanlar, ikinci bölümüne ileri seviyede olanlar devam ediyorlar.

Mahalleliler, aileler ve çocuklar atölyeyi ve öğretmenleri benimsediler. Yıkılan mahalleden çevreye taşınmış ve çevrede oturan 8-16 yaşlarında toplam 50 çocuk derslere kendi tercihleri ile, gönüllü olarak katılıyorlar.

Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi’ni, kentsel dönüşüm uygulamalarının sıklıkla gündeme taşındığı bugünlerde, bir mahallenin fiziksel ve kültürel olarak yok edilmesinin ardından, doğru bir kentsel yenileme ve dönüşüm uygulaması olarak yapılabileceklere örnek olarak sizlere tanıtmak istiyoruz.

AKB 2010’un desteği Aralık ayının sonunda maalesef bitecek. Fakat Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi’ni yaşatabilmek ve benzer çalışmaların pek çok mahallede yapılması gerekmektedir.

Program

- Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi Basın Bildirisi

- Tahribad-ı İsyan HipHop grubu

- Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi Genç Sanatçılar Nada gösterisi

"Bu etkinlik ücretsizdir"

Etkinlik Programı

Konum