Shearwater & Julie Doiron

Babylon’da folk rock! Austin, Teksas’lı grup Shearwater, yine Austin’li olan Okkervil River grubu üyeleri tarafından 1999 senesinde kuruldu.

“The Dissolving Room” adlı ilk albümleri sonrası yükselişe geçen grup; The Mountain Goats, Akron/Family ve Blonde Redhead gibi indie müziğin önemli isimleriyle aynı sahneyi paylaşmaya başladı. 2006 senesinde çıkardıkları stüdyo albümleri “Palo Santo” ile hız kesmeyen Shearwater, bunun üzerine Matador plak şirketi ile anlaştı. Daha sonra Coldplay ve Clinic gibi gruplardan önce sahne alma şansı yakaladı. Grup, geçtiğimiz sene büyük bir dünya turnesine çıktı ve Damien Jurado ve Wye Oak gibi isimlerle beraber sahne aldı. 2010 senesinde Matador’dan çıkardıkları “The Golden Archipelago” albümüyle büyük beğeni kazanan grup aynı sene içinde tamamen enstrümantal bir psych folk eseri olan “Shearwater in Enron” u yayınladı. 2012 senesinde ismini “Animal Joy” verdikleri yeni albümlerini, bu sefer Sub Pop plak şirketi üzerinden yayınlamaya hazırlanan grup, multienstrümantalist yetenekleri, büyüleyici canlı performansları ve etkileyici psyhedelic sound’ları ile tanınıyor. Kimi zaman Nick Drake ve Will Oldham gibi müzisyenlerle karşılaştırılan Shearwater, yeni albümde folk ve soft öğeler yerine daha sert bir rock sound yakaladıklarını söylüyor. Psyhcedelic folk severler için kesinlikle unutulmaz olacak bu gecede konser öncesi ve sonrasında müzikler ise Dancing Birds Feel The Beat vs. Shangri La Soundsystem’dan gelecek.

Ön Grup 20.30:

Julie Doiron

Shearwater konseri öncesinde Babylon sahnesinde Kanadalı müzisyen ve söz yazarı Julie Doiron ilk kez İstanbullu müzikseverlerle bir araya geliyor. Kariyerine Eric’s Trip’de gitar çalarak başlayan Doiron’un solo macerası grup dağılmadan hemen önce çıkarttığı albümü Broken Girl ile başladı. 1999 yılında indie rock grubu Wooden Stars ile beraber kaydettiği Julie Doiron and the Wooden Stars ile Kanada’nın önde gelen müzik ödüllerinden Juno Ödüllerinde en iyi bağımsız albüm ödülüne layık görüldü. Yıllar içinde çıkardığı solo albümlerin yanı sıra, yeniden birleşen Eric’s Trip, The Tragically Hip, Mount Eerie ve Herman Düne ile beraber çalışırken Okkervil River ile bir de split albüm çıkardı. Duru ve sakin vokaliyle dile getirdiği şarkılarında hayatında olup bitenleri dinleyicileriyle arasına sınır koymadan paylaşan Doiron, bu sayede hayranlarıyla samimi bir bağ kurmayı başardı. Müzisyen kişiliğinin ötesinde aynı zamanda bir fotoğrafçı olan Julie Doiron’un Ottawa’lı yazar Ian Roy’un sözleriyle bezeli The Longest Winter adından foto-albümü de bulunuyor. 2007 ‘de çıkardığı albümü Woke Myself Up ile Polaris Ödüllerine aday gösterilen ve son olarak 2009 yılında çıkardığı I Can Wonder What You Did with Your Day’i dinleyicilere sunan Julie Doiron, gitarıyla beraber Babylon’da keyifli bir gecenin başlangıcını yapacak.

Etkinlik Programı

00:00 Dancing Birds Feel The Beat and Shangri-La
00:00 Dancing Birds Feel The Beat and Shangri-La

Konum