Paris Combo

Swing ve kabare müziğininin renkli grubu Paris Combo, 19 ve 20 Aralık tarihlerinde iki gece üst üste Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında Babylon’da!

KABARE TADINDAKİ SIMSICACIK GRUP PARIS COMBO ZENGİN REPERTUVARLARI İLE SİZLERLE!

Paris’te sinema eğitimi aldıktan sonra ilk müzik adımlarına 1980 sonlarında post-punk gruplarıyla başlayan ve rock grubu Les Endimanchés‘ta yer alan Belle Du Berry ve David Lewis’in kurduğu Paris Combo’nun hikayesi her iki sanatçının ayrı ayrı müzikal yolculukları ile başlıyor. 

Performanslarına eklektik ve otantik bir repertuarla Seine nehri çevresindeki lokallerde şarkı söyleyerek başlayan Paris Combo’nun ilk albümü, şimdi ünlü hale gelen bağımsız plak şirketi Boucherie’den çıktı. Altın plak satışlarıyla 200 binden fazla satan 1999 çıkışlı ikinci albümleri Living-Room ise Paris Combo’ya Fransa’da büyük ün getirirken toplam 4 stüdyo albümü ve çift CD olarak yayınlanan canlı konser albümleriyle grup Fransız müzik dünyasının en otantik gruplarından biri haline gelmeyi başardı. 

Ününü Fransa’nın dışına da taşıyan grup, sadece 12 tanesi Amerika’da olmak üzere Avustralya, Brezilya, Doğu Avrupa ve Güneydoğu Asya ülkelerini de kapsayan konserleriyle büyük ilgi gördü. 

PARIS COMBO Hakkında

90’ların başında Belle du Berry, Potzi ve François Jeannin ilk kez akustik retro-revü grubu Champêtres de Joie’nin üyeleri olarak bir araya gelmişler. Paris'in Belleville semtinde Berry Zebre sinemasında akustik performanslara sahne maceralarına başlamışlar. Ardından ünlü Fransız koreograf Philippe Decoufle ile işbirliği yapıp Albertville’de ki Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninde sahne almışlar. Sonrasında da “La Belle Equipe” adını verdikleri gruplarıyla Paris çevresindeki kafelerde şarkı söylemeye başlamışlar. 

Belle du Berry ve David Lewis ilk olarak 1994 yılında “Cabaret Sauvage “adlı müzikal kabare sirkinde tanışmış. İkiliye katılan Avustralya’lı müzisyenden kısa bir süre önce basçı Mano Razanajato'da ekibe katılarak Paris Combo grubu kurulmuş.

1995/7 yılları arasında Seine nehri çevresindeki lokaller ve kafelerde şarkı söyleyen topluluğun sesi Belle Du Berry, çoğunlukla Fransız aktris Arletty, 30’lardan Marie Dubas ve sürrealistlerden etkilendiğini hatta tarzlarında the B-52 gibi daha yakın tarihli grupların da etkisinin olduğunu belirtmiş. Potzi'nin Django etkilenimli gitarı François' nın ska ve latin soundu ile birleşirken büyüleyici bir karışım ortaya çıkmış. Daha önce Manu Dibango ve Arthur H gibi birçok farklı Fransız topluluklarıyla çalışan David Lewis gruba Paris’in kozmopolit atmosferini katmış.

1997 yılında Paris Combo ilk albümlerini ile yayınladıktan hemen sonra büyük bir Fransa ve Amerika turnesine çıkmış. Her ne kadar topluluğun popülerliği 90’ların ortasında swing topluluklarının tekrar gündeme gelmesi ile denk düşse de, Paris Combo retro swing topluluklarından çok daha zengin bir repertuvarla seyirci karşısına geçmişler. 

Los Angeles Times'ın ünlü eleştirmeni Don Heckman ”Grubun müziği swing’i tekrar canlandıran ve the Squirrel Nut Zippers ve Big Bad Voodoo Daddy gibi grupların işgal ettiği kategoriye uyuyor ama tarzlarındaki çeşitlilik tek bir kategoriye sıkıştırılmayacak kadar eklektik” ifadesini kullanmış. Birçok eleştirmen grubun tarzını Fransız kabaresi tadında rumba, flamenko, Gypsy swing, cool jazz, Afrika, Latin ve Ortadoğu etkilerini harmanlayan bir müzik olarak tanımlamış. 

İlk albümlerinin başarısından hemen sonra Paris Combo “Living Room” adlı albümünü 1999 yılında Avrupa’da, 2000 yılında Amerika’da yayınlamış ve 100 binden fazla satarak Altın Plak statüsüne ulaşmış. Topluluk efsanevi Olympia’nın da içinde olduğu verdikleri 120 konserle büyük ilgi görmüş. Bu konserleri ""Attraction"" adlı yeni stüdyo albümü ve canlı konser albümleri takip etmiş. Ardından grup Amerika, Avrupa, Asya ve David Lewis'in anavatanı Avustralya’da oldukça geniş bir konser turnesine başlamış.

2004 yılında Paris Combo ünlü Amerikalı ses mühendisi Oz Fritz’in prodüktörlüğünü yaptığı Motifs adlı albümünü yayınlamadan önce büyük bir dünya turnesine daha çıkmış. Grup Amerika’da Motifs albümünü yayınlamadan hemen önce Hollywood Bowl Orkestrası ve Moulin Rouge dansçıları ile ""Moulin Rouge’da Bir Gece"" adlı gösterisini Hollywood Bowl'da sahnelemişler. Billboard dergisi Motifs albümü için ""Bir kokteyl partisi tadında ki soundtrack albümü” yorumunda bulunuyor. 

Eleştirmenler grubun alternatif bir grup olmaktan çok herkese hitap ettiğini belirtse de Paris Combo müziklerini sınıflandırılmak istemiyor ve herkese hitap edebiliyor olmanın kalitelerini düşürmeyeceğinin iddiasını sürdürüyor. Topluluk için Washington Post ‘un ünlü eleştirmeni Mike Joyce ""Çekici, zarif ve sık sık rota değiştiren zengin tarzıyla Motifs albümünün Paris Combo’nun seçkin bir topluluk olduğunu ispatlaması uzun sürmeyecektir” diyor.

Konserlerine verdikleri beş yıllık bir aradan sonra Paris Combo 2012'de yepyeni albümleri ve de dünya turneleri ile geri dönüyor. 

Diskografi

Paris Combo - 1997 / Living Room - 1999 / Attraction - 2001/ Live - 2002 / Motifs - 2004 .....ve Yeni albüm - 2012

Etkinlik Programı

20:30 Kapı Açılış
21:30 Paris Combo

Konum