Curious Community: Osman Erden “Çağdaş Sanattan Bize Ne?”

Simplastique ve Babylon işbirliği ile Babylon Lounge’da yeni bir etkinlik serisi başlıyor: Curious Community.

Alanında uzman konuşmacıların bilgi ve deneyimlerini sıcak, samimi ve interaktif bir ortamda seyirciye aktardıkları Curious Community, merak etmeyi ve bilgi paylaşımını seven insanları bir araya getirerek alışılagelmiş konferans deneyiminin dışına çıkmayı hedefleyen bir proje.

Katılımcıların yeni bilgiler edinecekleri, bilgi alışverişinde bulunurken aynı zamanda iyi müzik dinleyip eğlenebilecekleri Curious Community’nin ilk konuğu ise Osman Erden.

1974 yılında İstanbul'da doğan E. Osman Erden, lisans öğrenimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nde yapmış, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat programında "Nasyonal Sosyalizmin Alman Sanatına Yansıması" başlıklı yüksek lisans tezini tamamlamıştır. Doktora diplomasını "Türkiye'de Güncel Sanat Alanını Şekillendiren Unsurlar" başlıklı doktora tezi ile alan Erden, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde yardımcı doçent olarak görevini sürdürmektedir. Erden, aynı zamanda UNESCO'ya bağlı Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği'nin (AICA) Türkiye şubesi'nin başkanlığını yürütmektedir.

Bu konuşmada 1960'dan günümüze çağdaş sanat alanında üretilen örnekler üzerinden 'Çağdaş sanatın derdi nedir?' sorusu etrafında dolaşılacak, sanatçı, sanat yapıtı, sanat izleyicisi arasındaki ilişkilerin muğlaklaştığı bu dönemde geleneksel anlamda estetik beğeniden ziyade anlaşılma kaygısı taşıyan çağdaş sanatın insana ne ifade ettiği ve hayata müdahale etme becerisinden dem vurulacaktır.

Etkinlik Programı

19:00 Kapı Açılış
20:00 Osman Erden

Konum