Ikonika / Stay + / Mondual

Dubstep müziğin öncü plak şirketi Hyperdub’ın başarılı sanatçılarından Ikonika, Newcomers Week kapsamında Babylon’da sahne almaya hazırlanıyor.

Ikonika


Gerçek adı Sara Abdel-Hamid olan Ikonika, erkeklerin hakimiyetindeki dubstep dünyasına ismini yazdırmış kadın yüzlerden biri. 2008 senesinde Hyperdub üzerinden çıkardığı "Please/Simulacrum” plağıyla adını duyuran Ikonika, bunu takiben Planet Mu ve Warp Recrods’dan art arda release’ler yayınladı. Ikonika melodik synth’ler, heyecan verici davullar ve karanlık sub bass’ler üzerine kurduğu kışkırtıcı Dubstep müziğiyle öne çıkıyor. İlk stüdyo albümü olan “Contact, Love, Want, Have” 2010 yılında piyasaya çıkaran Ikonika, The Guardian tarafından “Dubstep’i bir sonraki seviyeye götüren kadın” olarak lanse edildi ve parça prodüksiyonlarındaki stiliyle Aphex Twin’e bile benzetildi. Dubstep’in bu heyecan verici ismi Ikonika, DJ setiyle Babylon’da hareketli bir Cumartesi gecesinin daha sözünü veriyor.

Stay +
Manchester çıkışlı İngiliz grup Stay+ ya da eski isimleriyle “Christian AIDS”, Matt Farthing ve Christopher Poole’dan oluşuyor. Elektronik ve deneysel tarzda ürettikleri parçaları, tartışmalara yol açan provokatif videolarla birleştirmeleriyle dikkat çeken Stay +, hem görsel hem de duyusal bir sanat icra eden sıra dışı bir grup. Stay+, performanslarında anonimlik unsurunu koruyabilmek için kendileriyle ilgili çok az bilgi veriyorlar. Anonim kalmayı o kadar ciddiye alıyorlar ki, Ağustos 2011’de yapılan BBC radyo röportajlarına sözcü olarak balon tasarımcısı Miss Ballooniverse’i gönderebiliyor ve basına sadece limitli sayıda görüntü veriyorlar. David Lynch ve Modeselektor’dan ilham aldıklarını söyleyen grup üyelerinin gizemi ve şok eden performansları kesinlikle kaçırılmayacak türden.

Mondual
Sair Sinan Kestelli ve Tuğrul V. Soylu ikilisinin ortak projesi olarak 2008 yılında tohumları atılan Mondual çeşitli ses uzamlarıyla elektronik müziğin farklı türleri üzerine denemelerde bulunuyor. Ortaya koydukları eserler Soundlab VII (Cologne), Future of Digital Studies Conference (Florida), Sonic Art Jukebox (Oxford) ve ICMC (New York) gibi pek çok kolektifte yer aldı. İstanbul’da çeşitli mekanların yanı sıra ICMC 2010 Red Light Concert Series kapsamında New York’ta sahne aldılar.Bilgisayarlar, sensörler, elektronik cihazlar ve kullandıkları sample’larla deneysel müziğe yeni bir soluk getiren Mondual, kendine has sahne kurulumuyla dinleyicilere dinamik bir performans sunuyor.

http://www.myspace.com/mondual
http://www.mondual.com/
http://soundcloud.com/mondual
https://www.facebook.com/mondual

22.00: Kapı Açılış
23.00: Mondual
00.00: Stay +
01.15: Ikonika

Etkinlik Programı

22:00 Kapı Açılış
23:00 Mondual
23:59 Stay+
01:15 Ikonika

Konum