Savaş Zurnacı Gecesi: Trakya Allstars, Bashka ve Dj AhmetJah

Türkiye’de ve Avrupa’da adını birçok grupla duyuran ve geçtiğimiz yıl geçirdiği rahatsızlıklar nedeniyle yaklaşık iki yıldır sahnelerden uzak kalan klarnet virtüözü Savaş Zurnacı, nam-ı diğer Çorlulu Savaş için düzenlenecek yardım gecesinde; Trakya Allstars ve Avustralya’dan Bashka grubu ile DJ AhmetJah, 5 Kasım’da konuğumuz oluyor! Tüm bilet gelirlerinin Çorlulu Savaş’a destek olmak üzere iletileceği geceye, bütün müzikseverleri bekliyoruz.

Savaş Zurnacı (Çorlulu Savaş)

Babası Çorlu’da klarnet üstadı Salih Usta olan Savaş Zurnacı, 7 yaşında klarnet çalmaya başladı. Babasının isteğinin aksine gizli gizli klarnet çalan Çorlulu Savaş, 8 yaşında bir orkestra kurarak arkadaşlarıyla sokaklarda çalmaya başladı. Çorlu’daki oto sanayi ustaları tarafından “Bıdıklar” ismi takılan grup; lokantalarda ve kahvelerde çalarak müzik hayatına başladı. 12 yalında büyük orkestralara katılan Çorlulu Savaş; Tekirdağ, Malkara, Kırklareli, Edirne, Keşan gibi Trakya'nın birçok yerinde farklı müzisyenlerle çalışıp kendini geliştirme şansına sahip oldu. İlk albümünü Çağdaş Plak’tan “Çorlulu Savaş” ismiyle çıkaran müzisyen; Marmara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Beşiktaş Halk Eğitim Merkezi, Eminönü Halk Eğitim Merkezi gibi kurumlarda Halk Oyunları ekiplerine müzisyen olarak eşlik etti. 1999 yılında Okay Temiz’in kurduğu Harem grubuna klarnetiyle eşlik eden yetenekli müzisyen, 2001 yılında Burhan Öcal’ın kurduğu Trakya All Stars’ın klarnetçisi olarak Türkiye’de ve dünyada birçok yerde konserler verdi. Farklı kültürlerden bir araya gelerek İstanbul'da buluşan J. Pierre Smadj ve Orhan Osman ile Doublemoon'dan “S.O.S” albümünü yayımladı. 2006’da Eric Truffaz ile Dulcinea’da sahne alan Çorlulu Savaş, 2006 ve 2012 yılları arasında Avustralyalı grup GeckoROMAN Project ve Baro Banda ile Türkiye’de ve birçok ülkede konserler, workshoplar verdi ve albümlerde yer aldı. 2014 yılında Avustralyalı grup Bashka ile Türkiye’deki “Avustralya Yılı” için açılış konserlerini gerçekleştirdi ve 2016 yılında Bashka’nın “Fihi ma Fihi” isimli albümünde yer aldı.

Trakya Allstars 

Perküsyonun önemli isimlerinden Burhan Öçal tarafından 2001 yılında kurulan Trakya All Stars, uzun bir aradan sonra bu özel gece için konuğumuz oluyor. Yereli küreselleştiren bu özel proje, Trakya'nın farklı yörelerinde yaşayan usta Roman müzisyenleri bir araya getiriyor. Müzik yazarları tarafından Trakya müziğine dair yapılmış en önemli albümlerden biri olarak kabul edilen ve şimdiden bir klasik olarak nitelendirilen “Kırklareli İl Sınırı” albümünün sonrasında birçok başarılı konser gerçekleştiren ekip; “Oynamaya Geldik” isimli albümlerinde Fransız Jean-Pier Smadj ile iş birliği yaptı. Ekibin repertuarında grup üyelerinin bestelerinin yanı sıra; Trakya ve Balkan’ların gün yüzüne çıkmamış 9/8’lik ritimlerden oluşan birçok parça da yer alıyor.

Bashka 

Avustralya’dan ve Türkiye’den müzisyenlerden oluşan Bashka, müziğini üzerine kurduğu tezatları doğal bir biçimde sentezliyor. Kendi bestelerinin yanı sıra, geleneksel ve anonim şarkıları da kendi tarzlarında yorumlayan Bashka; doğu-batı, kompozisyon-doğaçlama, modern-geleneksel ve akustik-dijital gibi zıt kavramları müziğinde buluşturturarak eski anonim şarkılara yeni bir ses veren eklektik, samimi ve benzersiz bir müzik tarzına sahip.  2014 yılı sonunda Avustralya’da yaşayan gitarist ve vokalist Murat Yücel ile saksofonist Alisha Brooks tarafından grup; dünyanın birçok ülkesinde konserler vermiş ve önemli sanatçılarla sahne almış yetenekli müzisyenlerden oluşuyor. Türkiye’de geçen yıl yayımladıkları ilk albümleri “Fihi ma Fihi”den birçok parçayı ve yeni bestelerini seslendirecek grupta; Avustralyalı rap sanatçısı ELFTranzporter’in yanı sıra, Türkiye’den yetenekli genç perküsyonist Mert Elmas ve misafir sanatçılar bu gecede sahne alacak.

AhmetJah

Gülbaba Music’in kurucu ortaklarından olan Ahmetcan Taşdemir, menajerliğini yaptığı sanatçılarla ve gruplarla 12 yılı aşkın süredir 50’den fazla ülkede yüzlerce festivalde bulunarak topladığı psikedelik dünya müziklerini sergiliyor. Reggae’den Cumbia’ya ka çok geniş bir arşivi olan AhmetJah, çılgınca dans etmek isteyenleri dans pistine davet ediyor.

Biletler Biletix'te!

Etkinlik Programı

20:30 Kapı Açılış
21:00 Trakya Allstars
22:15 DJ AhmetJah
23:00 Bashka

Konum