Buzzcocks

İster inanın, ister inanmayın. Sex Pistols ve Clash gibi gruplarla beraber bir döneme şekil veren, Madchester akımının en önemli punk rock efsanesi Buzzcocks ilk Türkiye performanslarını vermek üzere Babylon sahnesinde.

Ortak The Velvet Underground sevgisiyle 1975 senesinde o dönemin müzik merkezi Manchester’da kurulan grup, 1976 yılında Sex Pistols’ın konserini izledikten sonra müzik çalışmalarını hızlandırdı. Bunu takiben aynı sene 100 Club Punk Festival’da Sex Pistols, Siouxie and The Banshees, Clash ve The Damned gibi efsane isimlerle sahne aldılar. Punk rock akımının ilk gruplarından biri olarak kabul edilen ve “Ever Fallen In Love” gibi unutulmaz hitlere imza atmış Buzzcocks, grubun beyni Pete Shelley ve Steve Diggle’lı kadrosuyla Babylon sahnesini sallamaya hazırlanıyor. Michael Winterbottom’ın “24 Hour Party People” filminde de resmedilen, 70’ler sonu 80’ler başındaki müzik tarihi içindeki en önemli oyuncularından biri olan Buzzcocks,  ilham kaynakları Sex Pistols’ın aksine daha pozitif ve yaşam enerjisiyle dolu bir punk müziği icra etmekte. Pop müziği punk’ın sivri bıçağıyla kusursuz bir şekilde törpüleyen Buzzcocks, bir anlamda “pop punk” türünün mucidi olarak da görülüyor. Eddie Vedder gibi isimlerin en önemli rol modellerinden biri olan Buzzcocks, yıllar geçmesine rağmen yüksek enerjilerinden hiçbir şey kaybetmeyen, genç rock gruplarına taş çıkartacak cinsten performanslarıyla turne ve konserlere tam gaz devam ediyor. En son 2011 yazında İspanya’nın Benicassim Festivali’nde yeri yerinden oynatan performanslarıyla hala konuşulan Buzzcocks punk tarihini İstanbul’da tekrar yazmak üzere 15 Şubat akşamı Babylon sahnesinde olacak. Konserden önce ve sonra ise Türkiye punk sahnesinin mihenk taşı isimlerinden Rashit elemanları müziklerden sorumlu olacak.

Warm Up & After Party @Babylon Rashit DJ set

After Party @Babylon Lounge Puht! & Pinkburger

Bu konser kesinlikle kaçmaz çünkü,

•Madchester akımının mihenk taşlarından biri olan Buzzcocks, Sex Pistols ve  Undertones ile beraber punk müziğin öncü gruplarından biri.

•Buzzcocks gibi “yaşayan efsane” klasmanındaki bir grubu Pete Shelley ve Steve Diggle’lı orijinal kadrosuyla Babylon’da izlemek bambaşka bir deneyim olacak. 

•Diğer grupların aksine Punk müziği daha pozitif olarak yorumlayan Buzzcocks, “Pop Punk” türünü icat eden grup olarak kabul ediliyor.

•Babylon’da o gece inanılmaz bir sahne şovu sizi bekliyor, en son geçen yaz Benicassim Festivali’nde yeri yerinden oynattılar.

•“Ever Fallen In Love” Babylon’da canlı çalınırken olacaklardan sorumlu değiliz.

•Böyle bir şans insanın başına hayatta bir kez gelir.

Etkinlik Programı

20:30 Kapı Açılış
21:30 Buzzcocks

Konum