Modeselektor & The Red Hood

Berlin elektronik müzik camiasının dünyaya sunduğu en önemli isimlerden Gernot Bronsert ve Sebastian Szary ortak projesi Modeselektor 16 Mart gecesi Babylon’da yeri yerinden oynatmaya geliyor.

1992 yılında Fundamental Knowledge adı altında bir araya gelen ikili 1996’da şimdiki adını aldı. Berlin’de DJ set performansları ile pek çok kulüpte hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinen Modeselektor’le 2000 yılında yolu kesişen Ellen Allien, ikiliyi kendi plak şirketi Bpitch Control çatısı altına aldı. Yayınladıkları single’larla dikkatleri üzerine çeken Fransız asıllı Berlinli ikili 2005 yılında yayınladıkları ilk albümleri Hello Mom!’la otoritelerden tam not aldı ve kendilerine has sıra dışı çizgilerini kanıtlamış oldu. Thom Yorke’un her fırsatta ne kadar hayran olduğunu belirtmesiyle Modelesektor ismi daha geniş kitlelere yayılırken, ikinci albümleri Happy Birthday’de The White Flash adlı parçada Thom Yorke’un vokallerine yer vermeyi ihmal etmediler. Modeselektor’un yanı sıra 2009 yılında Sascha Ring (Apparat) ile birleşerek gerçekleştirdikleri ortak projeleri Moderat’la da oldukça beğeni topladılar ve dünya turnelerine uzun süre devam ettiler. Amy Grill’in elektronik müzik dünyası üzerine eğilen belgeseli Speaking in Code belgeselinde de yer alan Gernot ve Sebastian, son yıllarda elektronik dans müziğine yön veren en önemli vizyoner isimler arasında gösteriliyor. Son olarak geçtiğimiz sene kendi plak şirketlerinden çıkarttıkları Monkeytown ile  yine ortalığı kasıp kavuran Modeselektor, bu albümde yine Thom Yorke, Otto Van Schirach ve Sascha Ring gibi daha önce birlikte çalıştığı isimlere de yer veriyor.

The Red Hood

Metresi techno, sevgilisi rock'n roll olan, fakat disco house ile evli olduğundan ister istemez her gece ona varan bir cengaver Doğu Orcan. 18 yaşında Amsterdam'da kurduğu Club Bangkok ile lüks karışık kuruyemiş gibi müzikler yapmaya başladı. İlerleyen yıllarda PYT, LOVE isimleri altında electronic müzik yaptıktan sonra The Red Hood adı altındaki son projesiyle müzikteki ergenlik çağını atlattı, adeta Osmanlı'nın Yükseliş Devri'ni hatırlattı bizlere. SinanU'ya ve Amari'ye yaptığı remixlerle ağzımıza bir parmak bal çalıp, Tremblements ile yeni EP'si hakkında heycanlandırıcı fikirleri olduğunu kanıtladıktan sonra İstanbul, İzmir ve Ankara'daki club'ları arşınlama misyonunu başlattı.

Uptempo-disco, indie-dance setleriyle The Magician, Riptide, Cecile, Moonlight Matters ve The C90s gibi ağır sanayi hamleleriyle aynı sahneyi paylaşan deejay sizleri en yakın dans pistinde çök-kalk ve kötü alkollü-düğün danslarına davet ediyor.

http://soundcloud.com/theredhood

Etkinlik Programı

22:00 The Red Hood
23:59 Modeselektor

Konum