Kanto Records presents: Shock Kulturel

İstanbul ve İbiza kökenli plak şirketi Kanto Records’un “ShocK•ꓘulturel” projesinin Türkiye’deki janrlar ötesindeki ilk etkinliğinde; çeşitli kültürlerden ve farklı dönemlerden gelen sesleri kapsayan bir spektruma doğru yolculuğa çıkıyoruz. Ordinaire X’in canlı görselleri eşliğinde, Orçun Barni ve Kamer Kaya ikilisi, Yalnayak, talking rocks ve Oceanvs Orientalis ile 20 Mayıs akşamı buluşuyoruz!

Paris’te gerçekleşen ilk etkinliğinden sonra İstanbul’daki edisyonu için bir araya geleceğimiz ShocK•ꓘulturel, müzikal türlerin veya kavramların ötesinde görsel ve işitsel bir evren yaratıyor. Dünyanın farklı bölgelerinde ortaya çıkan müzik formlarını harmanlayarak yenilikler getiren proje; bestelerinde ve yorumlarında kendi yöntemlerini keşfedecek deneysel alanı benimseyen sanatçılara görsel ve işitsel bir performans alanı açıyor. Yerleşik kalıplara inanmayan bir kolektif olan Kanto Records’un yeni üyeleri Orçun Barni ve Kamer Kaya ikilisiyle başlayacak gece; elektronik, psikedelik rock ve funk esintilerini sound’unda birleştiren Yalnayak ile devam ediyor. talking rocks’ın elektronik altyapılarını dans ritimleriyle buluşturduğu psikedelia ve Anadolu Blues ile sürecek sonik deneyimimiz, uzun süre sonra ilk defa İstanbul’da sahne alacak olan Oceanvs Orientalis’in sürprizi bol performansı ile sona eriyor. "Ordinaire X” ise gece boyunca canlı olarak ürettiği sese duyarlı görselleriyle tüm bu deneyime eşlik edecek.

Oceanvs Orientalis

Prodüktör, aranjör ve besteci Şafak Özkütle’nin projesi Oceanvs Orientalis; müzik teorisindeki estetik algıyı sorgulayan özgün prodüksiyonları ve remix’leriyle elektronik müzik dünyasının önde gelen isimlerinden. “Tek kişi, çoklu zihin” eyleminin ortaya çıkardığı bir hareket ve oyun alanına sahip müzisyen; her şeyin Doğu’dan geldiğine inanıyor ve sound’unda müzik tarihinden alınan arkeolojik öğelere yer veriyor. Oceanvs Orientalis; büyürken kulak verdiği ezgileri ve aksak lokal ritimleri, 4/4’lük elektronik tempolara dönüştürerek dans pistine taşıyor.

talking rocks

Ikaru üyelerinden Alptuğ Çavuş’un solo projesi talking rocks; antik masalların, geleceğinmakineleriyle buluştuğu ses manzaraları yaratıyor. Gitarist ve vokalist geçmişini stüdyoya ve canlı performanslarına taşıyarak frekansları bir iletişim aracı olarak kullanma fikrinden ilham alan talking rocks’ın müziği; elektronik altyapıların dans ritimlerine bulandığı psikedelia ve Anadolu Blues tarzlarıyla tanımlanabilir.

Yalnayak

Yalnayak; Damla Temel’in vokalleri, Netam’ın elektronik seslerle beslediği düzenlemeleri, Batuhan Camcı’nın dinamik bas groove’ları ve Semih Düz’ün funk dolu gitar riff’lerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıktı. Anadolu coğrafyasındaki farklı melodilerden ilham alan psikedelik funk ve rock ekibi; 2021’de teklilerini yayımlamaya başladı. “Mars’ta Değilim” teklisiyle sonik dünyalarını dinleyicisiyle paylaşan Yalnayak, “Binboğa” teklisiyle global müzik radarına girdi.

Orçun Barni & Kamer Kaya

Müzikal olarak coğrafya, din ve etnik sınırları sorgulayan Orçun Barni ve Kamer Kaya ikilisi; Dante’nin “Inferno”sundan aldıkları ilhamdan ortaya çıkan “Belacqua” kısaçalarını 2022’nin son aylarında Kanto Records etiketiyle çıkardı. Ölüm ve yaşam, cehennem ve cennet gibi konseptlerin sınırlarında asılı kalma ve kararsızlık temalarını bestelerine aktarıyor. İkili; Gregoryan melodileri, Anadolu sufizminden öğeleri, Asya ve Avrupa kültürlerinden öğretileri kirli gitarlar ve klavyelerle ördüğü sound’unda electronica’ya hibrit bir bakış açısı sunuyor.

Biletler Biletix ve Mobilet'te!

Etkinlik Programı

20:30 Kapı Açılış
20:30 Orçun Barni & Kamer Kaya
21:30 Yalnayak
22:30 talking rocks
23:30 Oceanvs Orientalis

Konum