Sun Ra Arkestra

Babylon’un bu hafta gerçekleştireceği Sun Ra Arkestra, Belleruche konserleri ve Babylon Soundgarden İstanbul Festivali’nin bilet gelirlerinin tamamı Soma’ya destek olarak bağışlanacaktır.

20 Mayıs akşamı Babylon’da sezonu kapatmak üzere konser verecek Sun Ra Arkestra, 21 Mayıs akşamı “Soma için Müzik” girişimi kapsamında bir gece daha Babylon’da sahnede olacak. Geçtiğimiz hafta gerçekleşmesi planlanan Soma felaketi nedeniyle ertelenen Belleruche konseri ise 22 Mayıs Perşembe akşamı olacak.

Müzikseverler, Biletix’te 10-20-40-60-80-100-150-200-250 TL arasında  oluşturulan  kategorilerden satın alacakları biletlerle Soma maden ocağı felaketinde hayatını kaybeden işçilerin ailelerine ve yakınlarına bağışta bulunabilecekler.

Yukarıda belirtilen etkinlikler için bugüne kadar satılan biletlerin gelirleri bu bağışa dahil edilecek olup biletlerini daha önceden satın almış müzikseverler ise istedikleri takdirde bilet iadesi yapabileceklerdir.

Biletler 20 Mayıs'ta Biletix üzerinden saat 10:00'da satışa sunulacaktır. Detaylar için: www.somaicinmuzik.com

Bugüne kadar satılan biletlerin geliri yine bu bağış kampanyasına dahil edilecektir, biletlerini, oluşturulan sistemden önce almış olan müzikseverler ise istedikleri takdirde bilet iadesi yapabilecektir.

Biletler Biletix üzerinden saat satışa sunulmuştur. Bilet gelirleri bağışı Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın Soma Gençlik Bursu’na katkıda bulunacaktır.

Soma Gençlik Bursu:

Soma'da 1. Derece yakınlarını kaybetmiş gençlere yönelik bir eğitim bursudur. Fonda toplanacak parayla Üniversite (lisans / yüksek lisans / doktora) ve Lise eğitimlerine devam eden gençlere burs imkanı sağlanacaktır.

Tüm detaylar www.somaicinmuzik.com adresinden takip edilebilir.

Sun Ra Arkestra Hakkında:

Caz tarihindeki tüm tarzların Afro-futurist ritimler, egzotik kostümler ve tükenmez bir enerji ile sahneden adeta taşan bir performans sergileyen Sun Ra Arkestra’yı görmek, caz tarihinin gelişimine canlı tanıklı etmek ve Sun Ra’nın hayatı boyunca yaşattığı kozmik ruhu yaşamak için bir daha ele geçmeyecek bir fırsat. İnsanlık şu ana kadar elindeki tüm olasılıkları denedi ve denemeye devam ediyor ancak Sun Ra Arkestra’nın da her zaman söylediği gibi “imkansızı” deniyor ve denemeye devam edecek. Tıpkı 15 yıldır büyük bir hayalin peşinden giden Babylon gibi…

Bazı insanlar vardır, yaptıkları mesleği icra ederlerken dünyaya bu iş için geldikleri ilk bakışta belli olur. İşte tarihin en önemli caz müzisyenlerinden biri kabul edilen Sun Ra da, doğum isminden vazgeçip Eski Mısır’ın güneş tanrısı Ra’yı isim olarak kullanmaya başladığında, Satürn gezegeninden dünyamıza caz müziği yaratmak için geldiğini biliyordu. 50’li yılların ortasında kurduğu Sun Ra Arkestra ile dünyamızı terk ettiği 1993 yılına kadar yaptığı sıra dışı ve tüm kuralları alt üst eden caz müziği de, bu gerçeğin sarsılmaz bir kanıtı olarak önümüzde duruyor. Kendisini dünya dışı bir “melek” olarak tanımlayan Sun Ra, caz müziğinde devrim kabul edilen yenilikçi tarzıyla müzik yaptığı uzun yıllar boyunca şiirsel şarkı sözleri, “kozmik” felsefesi ve elektronik klavye kullanımındaki öncülüğü ile sadece caz müziğinin değil, tüm müzik tarihinin sayfalarında asla silinemeyecek bir yer edindi. Hayatı boyunca farkındalık ve barışı savunan Sun Ra, John Coltrane, Ornette Coleman ve Albert Ayler gibi isimlerle birlikte 60’lar yenilikçi cazının en önemli isimleri arasında sayılmakta.

Sun Ra’nın 1993 yılında dünyayı terk etmesinin ardından 2 yıl boyunca grubun tenor saksafoncusu John Gilmore’un liderliğinde müziğe devam eden Sun Ra Arkestra’nın başında 1995 yılından bu yana alto saksafoncu Marshall Allen bulunuyor. Şu anda dünya üzerinde yaşayan bir numaralı avangard caz saksafoncusu kabul edilen Allen önderliğindeki Sun Ra Arkestra da, enerjisinden hiçbir şey kaybetmeden, Sun Ra’nın öğrettikleri ve felsefesi ışığında kendisini sürekli geliştirmeye devam ediyor.

Marshall Allen (Director, Alto Saxophone, Flute)
Tara Middleton (Vocal)
Fred Adams (Trumpet)
Michael Ray (Trumpet)
KNoel Scott (Vocal, Saxes, Dance)
Charles Davis (Tenor Saxophone)
Danny Ray Thompson (Baritone Saxophone)
Dave Davis (Trombone)
Farid Barron (Piano)
Dave Hotep (Electric Guitar)
Cash Kilian (Cello)
Elson Nascimento (Perc, Surdo)
Tyler Mitchell (Bass)
Craig Haynes (Drums)

Etkinlik Programı

20:30 Kapı Açılış

Konum