Islandman, Öncesi ve Sonrası: Simba Roots Sound System

Psikedelik dünyalara ait sound’unu dans pistine taşıyan İstanbul çıkışlı multi-enstrümantalist üçlü Islandman, 22 Nisan’da konuğumuz oluyor! Öncesi ve sonrasındaysa sound system kültürünün yerli temsilcisi Simba Roots Sound System’in dev hoparlörleriyle ve yüksek baslarıyla dans pistinde buluşacağız.

Islandman

Tolga Böyük’ün prodüktörlükteki dokunuşlarının ve müziklerindeki derin hikayelerinin, Erdem Başer’in psikedelik sulara götüren gitar riff’lerinin ve Eralp Güven’in zaman hissiyatını değiştiren ritimlerinin bir araya gelmesiyle oluşan Islandman; dinleyenlerini şamanik bir yolculuğa çıkarıyor. Her performanslarında yeni egzotik ses alanları arayışına çıkan üçlü, özgün seslerinin yanı sıra Anadolu aşık geleneğinin özündeki ruhani havayı da korumayı başarıyor. Tolga Böyük’un solo projesi olarak başlayan Islandman’in müzikal yolculuğu; Montreux Jazz Festivali’nde “En İyi Grup Ödülü”nden Bali’de Kecak dansının tam ortasına, Paris’in ara sokaklarındaki hikayelerden Anadolu topraklarında Aşık Veysel’e, Londra’da “Worldwide FM”den Mali çöllerinde Tuareg’lerin hipnotik müziğine kadar taşındı. Geleneğini benimsedikleri tüm şifacı ve şamanların yaptığı gibi; üçlü, konserlerinde dinleyicilerine farklı bir deneyim alanı açıyor ve alternatif varoluş yollarının kapısını araladıkları müzikal buluşmalar sunuyor. 

Simba Roots Sound System

50’lerde Jamaika’da başlayarak 70’ler itibarıyla İngiltere ve Avrupa’ya yayılmaya başlayan sound system kültürü; reggae ve dub müziğinin, başta bas olmak üzere tüm frekanslarının tadına varabilmek amacıyla ortaya çıktı. Drum’n bass, jungle gibi farklı underground türlerinden dans müziğinin birçok alt tarzını etkileyerek dünyanın dört bir yanına yayılan sound system kültürünün yerli temsilcisi Simba Roots Sound System, 2013’te bir araya geldi. Vibronics, Salomon Heritage, Partial Records, Echtronix, Irie Action, Boris Reality gibi uluslararası sahneden önemli isimleri yerli reggae sahnesine konuk ettiği “DubclubIstanbul” etkinlikleriyle ismini duyurdu. Simba Roots, Reggaelation ve Dubfactor'dan oluşan ekip; 70’lerden günümüze reggae ve dub’ın tüm türlerini kapsayan ülkenin en geniş reggae ve dub plak arşivine sahip. Tatlı ve mistik titreşimleri tek pikaptan, el yapımı dev hoparlörlere çeşitli efektler ve sirenler eşliğinde muazzam bas gücüyle gönderecek Simba Roots Sound System; dinleyicisini iyileştirici ve birleştirici bir dans tecrübesine çağırıyor.

Biletler Biletix’te!

Etkinlik Programı

20:30 Kapı Açılış
21:30 Islandman

Konum