Kökler ve Filizler No.5: Moğollar ve Ayyuka

Popüler müzik tarihimizin anıt isimleri ile yeni kuşağın gelecek vaadeden sanatçılarını aynı sahnede buluşturan “Kökler ve Filizler” serisinin beşincisinde; Moğollar ve Ayyuka 3 Nisan akşamı konuğumuz oluyor!

Sadece son elli yıldan bugüne bakıldığında bile gözlemlenebilecek türler arası etkileşim, popüler müzik tarihinde yer edinmiş kendine has denemeler ve onlarca anıt isim ile bu coğrafyanın müzikal köklerinin çok derinlere uzandığı artık tüm dünyada kabul gören bir gerçek konumunda. Aynı coğrafyada dijital çağ ile birlikte hızlanan, her şeyden anında haberdar olan ve tarifsiz bir hızla üreten "yeni nesil" isimlerin sayısı da her gün artıyor. "Kökler ve Filizler" serisi, artistic ideas ve Median Müzik Edisyon iş birliği ile popüler müzik tarihimizin anıt isimleri ile yeni kuşağın gelecek vadeden sanatçılarını aynı sahnede buluşturuyor.

Moğollar

Halk müziğinin çok sesli ruhundan ve pop müziğin dinamiğine yakınlığından yola çıkarak zengin folklorik öğeler ve ileri müzikal tekniği bir araya getiren “Anadolu pop” türünün yaratıcıları Moğollar; ilk 45’likleri “Eastern Love / Artık Çok Geç”i 1968 yılında yayımladı. 1968 yılında katıldıkları Altın Mikrofon yarışmasındaki dereceleriyle ismini duyuran Moğollar; 60’ların sonundan itibaren verdikleri konserlerle ve öncü üretimleriyle Türkiye rock tarihinin en önemli gruplarının başında yer alıyor. 1971 yılında Fransa’da yayımladıkları albüm ile daha önce Jimi Hendrix ve Pink Floyd gibi isimlerin aldığı Charles Cros Academy Ödülü’ne layık görüldü. Müzik hayatları boyunca Cem Karaca, Barış Manço ve Selda Bağcan gibi önemli müzisyenlerle çalışan grup, 1976 yılı itibariyle Moğollar’a ara verdi. 1993 yılında başlatılan bir imza kampanyası sonucunda yeniden bir araya gelen ekibin bugünkü kadrosunda Cahit Berkay, Taner Öngür, Serhat Ersöz, Emrah Karaca ve Kemal Küçükbakkal yer alıyor. 50 yıldan fazla süredir müzik hayatına devam eden ve tutkuyla üretimlerini sürdüren Moğollar; kariyerleri boyunca 23 adet 45’lik ve 11 stüdyo albümü yayımladı.

Ayyuka

Tohumları Samsun’da atılmış, Eskişehir’de filizlenip İstanbul’a taşınmış psikedelik rock grubu Ayukka; 70’lerin psikedelik sound’unu ve Anadolu rock kökenini temeline alarak surf rock, funk, punk ve arabesk türlerini bir araya getirdiği özgün üretimleriyle “Anadolu rock’a Rönesans yaşatan grup” niteliğini taşıyor. 2007’de kendi isimlerini taşıyan ilk albümleri ile dikkatleri üzerine çektikten sonra Sonic Youth, R.E.M. ve Jonathan Richman gibi isimlerin öncesinde sahne alan Ayyuka; “Kiracı Odaları” ve “Sömestr” albümleriyle geniş bir dinleyici kitlesi edindi. 2019’un yaz aylarında yeni albümün habercisi olan teklileri “Yukadans”, “Komalı” ve “Karşılaşma” teklilerinin ardından; Ekim ayında “Maslak Halayı” dinleyicisiyle buluştu. Övgü toplayan son albümlerinde yer alan “FM” parçası için hazırladıkları video ise Ayyuka’nın müziğinde ve Yıllar Ziyan ekibinin gözünde buluşmuş bir İstanbul anlatımı sunuyor.

Biletler Biletix’te!

Etkinlik Programı

21:30 Kapı Açılış
22:00 Ayyuka
00:00 Moğollar

Konum