Demonation Festivali No:4 // 1. Gün

Demonation Festivali bu yıl da sludge’dan hip hop’a, dub’dan free jazz’a, çok geniş yelpazeden oluşan seçkisiyle Türkiye’nin bağımsız müzik sahnesinden isimleri bir araya getiriyor.

Bant Mag.’in 2010 yılından bu yana devam eden Demonation Festivali serisinin dördüncüsü Babylon’da gerçekleşiyor. Üretimlerini bağımsız yollarla sürdüren ve yayan müzisyen ve grupların sahne aldığı festival Demonation, şimdiye kadar Tamirane, arkaoda ve Salon İKSV gibi farklı mekanlarda düzenlendi. Büyük plak şirketlerine bağlı olmaksızın, kendi demolarını kendi hazırlayan ya da herhangi bir ticari baskı ya da kaygıdan muaf bir tavırla müziklerini icra etmekte olan grup ve müzisyenlerin sahnenin tozunu atacağı festival önceki yıllarda Bubituzak, Bicycle Day, Seni Görmem İmkansız, She Past Away, Farfara ve daha nice ismi ağırladı. Yeni yılın ilk günlerinde Babylon’da gerçekleşecek bu yılki programda da, yine birbirinden farklı uçlardan isimler aynı sahnede buluşuyor. Festivalde, geçen senelerden farklı olarak bu yıl “Bağımsız Müzik Sahnesinin Desteklenmesi” başlıklı panel de müzik meraklılarına açık olacak.

 

utkan la deniz

Utkan Çınar ve Deniz Koloğlu’nun projesi olarak hayat bulan Utkan’la Deniz, zaman içinde daha kalabalık bir orkestra halini aldı. Akustik ve dingin müziklerinde akılda kalıcı vokal melodilerine yer veren Utkan’la Deniz, önümüzdeki haftalarda bir EP yayınlamaya hazırlanıyor.
 

Robotik Hayaller

Geçtiğimiz yıl içerisinde birtakım stüdyo ve ev deneyleri sonucunda ortaya çıkan Robotik Hayaller, endüstriyel ve gerçeküstü öğelerin bir araya gelmesiyle oluşmuş kalabalık bir müzik kollektifi. Grup yaptığı ilk kayıtlarından oluşan 3-33 adlı albümünü kaset formatında sınırlı sayıda yayınladı.
 

Balina

Kendi isimlerini taşıyan ilk albümlerini kendileri kaydeden ve yine kendileri yayınlayan İzmir’li ikili Balina, iki kişiden beklemeyeceğiniz kadar gürültü çıkarabiliyor. Gitar-davul ikilisi, Alican Öyke ve Burçin Esin’den oluşuyor. Sludge ve progresif rock estetiğini benimseyen Balina’nın şarkılarında Türkiye’den birtakım esinlenmeler yakalamak da mümkün.
 

Marika

Dandadadan, Kara Orkestra, 123, Great Republic of South, Konstrukt ve daha nice projede karşımıza çıkan üç müzisyenden oluşan Marika, doğaçlama ve gürültüyü benimsediği bir tür free jazz yapıyor. Korhan Futacı, Berke Can Özcan ve Barlas Tan Özemek’ten oluşan Marika, festivalin en hareketli performanslarından birini sergileyecek gibi gözüküyor.
 

Alpman & The Midnight Walkers

Güneş Alpman’ın solo projesi olarak başlayan ve zaman içinde daha kalabalık bir funk deneyimine dönüşen Alpman & The Midnight Walkers, eşlik edemeden duramayacağınız bir performansla ilk konserini Demonation’da vermeye hazırlanıyor. Vintage gitar tonları ve özellikle boyun bölgenizi çok hareketlendirecek ritimlere hazır olun!
 

12 Metreküp Sound System

Demonation Festivali’nde bu sene dub’dan sorumlu olan 12 Metreküp Sound System,  bol sallantılı bir dub setiyle sahnede olacak.  Utku Önal ve Serkan Köseoğlu’ndan oluşan 12 Metreküp Sound System ile basları vücudunuzun her yerinde hissedebilirsiniz!

Etkinlik Programı

20:30 Kapı Açılış
21:00 Utkan La Deniz
21:45 Robotik Hayaller
22:30 Balina
23:15 Marika
00:00 Alpman & The Midnight Walkers
00:45 12 Metreküp Soundsystem

Konum