Demonation Festivali No:4 // 2. Gün

Demonation Festivali bu yıl da sludge’dan hip hop’a, dub’dan free jazz’a, çok geniş yelpazeden oluşan seçkisiyle Türkiye’nin bağımsız müzik sahnesinden isimleri bir araya getiriyor.

Bant Mag.’in 2010 yılından bu yana devam eden Demonation Festivali serisinin dördüncüsü Babylon’da gerçekleşiyor. Üretimlerini bağımsız yollarla sürdüren ve yayan müzisyen ve grupların sahne aldığı festival Demonation, şimdiye kadar Tamirane, arkaoda ve Salon İKSV gibi farklı mekanlarda düzenlendi. Büyük plak şirketlerine bağlı olmaksızın, kendi demolarını kendi hazırlayan ya da herhangi bir ticari baskı ya da kaygıdan muaf bir tavırla müziklerini icra etmekte olan grup ve müzisyenlerin sahnenin tozunu atacağı festival önceki yıllarda Bubituzak, Bicycle Day, Seni Görmem İmkansız, She Past Away, Farfara ve daha nice ismi ağırladı. Yeni yılın ilk günlerinde Babylon’da gerçekleşecek bu yılki programda da, yine birbirinden farklı uçlardan isimler aynı sahnede buluşuyor. Festivalde, geçen senelerden farklı olarak bu yıl “Bağımsız Müzik Sahnesinin Desteklenmesi” başlıklı panel de müzik meraklılarına açık olacak.

Soundcollage

Özcan Ertek’in uzun soluklu projesi Soundcollage, yarattığı atmosferik yapıları yer yer ritmik öğelerle harmanlayarak dinleyicilerin içinde kaybolabileceği, belli bir forma sadık kalmayan şarkılar hazırlıyor. Geçtiğimiz yıl Red Bull Music Academy’i kazanan Ertek, Soundcollage adı altında iki EP yayınladı.
 

The Medical Phalanx of Space

İstanbul’da yaşayan üç yabancı müzisyenden oluşan The Medical Phalanx of Space, daha önce The Nines ve The Stories gibi gruplarda yer almış gitarist/vokalist Alex Mazonowicz ve davulcu Xavi Gonzales’e , efsanevi grup Stereolab’in senelerdir İstanbul’da ikamet etmekte olan basçısı Simon Johns’un katılmasıyla şekillendi. Rockabilly ve garaj tınılarını popa duyarlı bir tavırla sunan The Medical Phalanx Of Space’i Demonation’da kaçırmayın.  
 

Ah! Kosmos

Başak Günak’ın elektronik seslerden farklı katmanlar yarattığı projesi Ah! Kosmos, canlı performanslarında eşine az rastlanır bir deneyim yaşatıyor. Ah! Kosmos’un ilk EP’si Flesh, bağımsız müzik label’ı Müzik Hayvanı tarafından yayınlandı.
 

Pitohui

İlk EP’si Boros’u Kasım 2013’te yayınlayan Pitohui, Barkın Engin, Cem Kayıran, Yankı Bıçakçı ve Umut Çetin’den oluşuyor. Kimi zaman tekrarlarla oluşmuş şarkı yapılarını tercih eden Pitohui’nin canlı performanslarında doğaçlamalar da önemli yer tutuyor.
 

Nodul

Tektosag ailesinden Nodul, Demonation’ın en fazla dans edilecek performanslarından biriyle karşımızda olacak. Sonik seslerden oluşan beat ve melodilerle Nodul, kendine özgü bir enstrümental hip hop estetiğine sahip.
 

Farazi ve Kayra

2007 yılında bir araya gelen Farazi v Kayra, Eylül 2013’te yaynladığı Hayalet Islığı isimli albümüyle bu yılın en çok adından söz ettiren hiphop gruplarından biri oldu. Underground hip hop sahnesinde solo projeleriyle de karşımıza çıkan ikilinin kendi çabalarıyla hazırladığı son albümlerinde Da Poet, Ağaçkakan ve Vinyl Obscura gibi isimler konuk olarak yer alıyor.

Etkinlik Programı

16:00 Kapı Açılış

Konum